Irāna otrdienas vakarā uz Izraēlu izšāva ap 180 raķetēm, atriebjoties par Izraēlas iebrukumu Libānas dienvidos ar mērķi vērsties pret Irānas atbalstīto bruņoto grupējumu "Hizbollah". Kādi varētu būt notikumu attīstības scenāriji Tuvajos Austrumos un kā nonākt pie ilgtermiņa risinājuma, ieskicē Latvijas Ārpolitikas institūta direktora vietniece un Tuvo Austrumu pētniecības programmas vadītāja Sintija Broka.
Vai konflikts pāraugs karā starp Irānu un ASV?
Broka norāda, ka ar garantiju prognozēt notikumu tālāko attīstību nav iespējams. "Ko mēs varam darīt – mēs varam vērot retoriku gan no Izraēlas, gan Irānas puses," uzsver pētniece.
Lai gan Izraēla solījusi nepalikt atbildi parādā, pašlaik tā jau karo daudzās frontēs – gan ar hutiešiem Jemenā, gan ar "Hizbollah" Libānā, gan arī joprojām turpina aktivitātes Gazas joslā, skaidro Broka.
"Šobrīd [Izraēlai] būtu sarežģīti izvērst pilna apjoma karu. Ņemot vērā, ko tas potenciāli varētu nodarīt Izraēlai un Izraēlas civiliedzīvotājiem, es domāju, ka tas noteikti nebūtu arī Izraēlas sabiedrības interesēs," viņa norāda.
Irānas lietotā retorika liecina, ka tā nevēlas, lai pašreizējais konflikts pāraugtu pilna mēroga karā starp Irānu un Izraēlu, kas nozīmētu arī ASV iesaisti. "Tomēr, ņemot vērā [Irānas] Revolucionārās gvardes līderu slepkavības, ņemot vērā "Hamās" līdera slepkavību, kas notika Irānas teritorijā un ko Irāna uzskata par suverenitātes pārkāpumu, un ņemot vērā "Hizbollah" līdera slepkavību, Irāna savas sabiedrības un reģiona grupējumu priekšā nevarēja neatbildēt," skaidro Broka.