Iesūti ziņu!

Pilotprojektā 250 pacientiem Latvijā apmaksās kuņģa samazināšanas operāciju

BKUS Operāciju zāle. Ilustratīvs attēls.
BKUS Operāciju zāle. Ilustratīvs attēls. Foto: Evija Trifanova/LETA

Latvijā īstenos Eiropas Savienības (ES) finansētu pilotprojektu, kura laikā gandrīz 250 cilvēkiem apmaksās bariatrijas jeb kuņģa samazināšanas operāciju, kā arī nodrošinās tālāku aptaukošanās ārstēšanu, pirmdien informēja "Veselības centru apvienībā" (VCA), kas šo pakalpojumu nodrošinās.

Nacionālā veselības dienesta virzīto pilotprojektu "Vērtībās balstīts bariatrijas pakalpojuma modelis" īstenos līdz 2025.gada oktobrim.

Pakalpojums būs pieejams pacientiem ar medicīniski apstiprinātu būtisku lieko svaru. Multidisciplināra speciālistu komanda sniegs pakalpojumu pacientiem ar būtisku lieko svaru, kuriem dzīves labbūtību un veselību ietekmē aptaukošanās, ko pavada arī vairākas smagas slimības, skaidroja VCA.

Kompleksu terapiju ar bariatrijas ķirurģijas, uztura un dzīvesveida korekcijas metodēm saņems līdz 250 pacientu. Plānots, ka VCA klīnikas "AIWA Clinic" speciālisti noteiks pacientu atlases kritērijus, izstrādās terapijas ceļa karti, nodrošinās ārstēšanu un pēcoperācijas uzraudzību, kā arī pēcāk apkopos un analizēs sasniegtos rezultātus.

Aptaukošanās un liekais svars tieši ietekmē sirds un asinsvadu slimību, cukura diabēta, kā arī citu hronisku slimību attīstības un ar tām saistīto komplikāciju risku, uzsver speciālisti.

"AIWA Clinic" virsārsts, ķirurgs Igors Troickis atzīst, ka Latvijā šī ir unikāla iespēja, ko īpaši gaidījuši tie, kuriem svara samazināšanai ir nepieciešama bariatrijas operācija, bet līdz šim viņi to nevarēja atļauties.

Ārsta pieredze liecina, ka pēc bariatrijas operācijas jau pirmajā gadā 95% pacientu ir apmierināti, jo viņu veselība un dzīves kvalitāte ir uzlabojusies.

Lai saņemtu ārstēšanu pilotprojektā, pacientiem nepieciešams ģimenes ārsta, endokrinologa vai cita speciālista nosūtījums, kā arī jānoslēdz līgums ar VCA, apņemoties pildīt ārstu izvirzītos nosacījumus pēc bariatrijas operācijas, piemēram, ievērot īpašu diētu, regulāri klātienē vai tiešsaistē piedalīties pēcoperācijas konsultācijās un tamlīdzīgi.

Pilotrojektā kā sasniedzamais rezultāts noteikts noturīgs liekā svara samazinājums vismaz 25% apmērā sešu mēnešu laikā pēc operācijas un 50% samazinājums pēc 12 mēnešiem.

Tāpat paredzēts, ka pacientiem nozīmīgi samazināsies cukura līmenis asinīs, asinsspiediens, holesterīna līmenis un attiecīgi arī lietojamo medikamentu daudzums.

Tiek lēsts, ka līdz ar šādas ārstēšanas pieejamību Latvijā secīgi varētu samazināties insulta, infarkta gadījumu skaits un ar tiem saistītā invaliditāte un priekšlaicīgas nāves gadījumi. Tāpat iecerēts, ka tas ierobežos finansiālo slogu pacientiem un veselības aprūpes sistēmai kopumā.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu