Dobeles novadā mājas cūkām konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums

Foto: Shutterstock

Dobeles novadā konstatēts septītais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūku novietnē ar 14 cūkām, informē Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvji.

Slimības skartajā novietnē PVD veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, novietnē esošās cūkas likvidēs.

Dienesta pārstāvji norāda, ka ap ĀCM skarto novietni noteikta karantīnas zona. Teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Tāpat karantīnas zonā noteikti ierobežojumi cūku un cūku izcelsmes produktu pārvietošanai.

PVD pārstāvji atzīmē, ka šogad Latvijā ĀCM konstatēts jau 1021 meža cūkai 33 novadu 159 pagastos un vienā pilsētas teritorijā. Tas ir vairāk nekā visa pagājušā gada laikā, kad ĀCM konstatēts 1002 meža cūkām.

Dienesta pārstāvji skaidro, ka lielākais drauds mājas cūku veselībai ir meža cūkas. Meža cūku populācija Latvijā strauji atjaunojusies un vīruss plaši izplatās jauno meža cūku baros, tāpēc ar to var saskarties mežos, laukos un pļavās.

PVD pārstāvji uzsver, ka vienīgais, kas var pasargāt mājas cūkas no saslimšanas ar nāvējošo vīrusu, ir stingra biodrošības ievērošana novietnē. Mājas cūkas un tām paredzētā barība nedrīkst nonākt kontaktā ar savvaļas dzīvniekiem, mājas cūkas nedrīkst laist ārā un tās nedrīkst barot ar zaļbarību. Tāpat pēc lauka darbiem un pirms došanās uz kūti obligāti jāmaina apģērbs un apavi, kā arī pirms iebraukšanas saimniecībā jādezinficē lauksaimniecības tehnikas ritošās daļas.

Nedrīkst arī lietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki, regulāri jāapkaro grauzēji, kas jo īpaši rudenī no lauka iemitinās kūtīs un klētīs, kur uzglabājas dzīvniekiem paredzētā barība un pakaiši, kā arī, ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Jau ziņots, ka kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 9299 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā - 1048, 2016.gadā - 1146, 2017.gadā - 1431, 2018.gadā - 905, 2019.gadā - 430, 2020.gadā - 377, 2021.gadā - 448, 2022.gadā - 1274 mežacūkām, bet 2023.gadā - 1002 mežacūkām.

Šogad ĀCM konstatēts arī septiņās saimniecībās ar mājas cūkām, kurās kopumā bija 595 mājas cūka. Tostarp vīruss konstatēts mājas cūkām zemnieku saimniecībā Valmieras novada Matīšu pagastā, piemājas saimniecībā Madonas novada Kalsnavas pagastā, saimniecībā Valmieras novada Vecates pagastā, piemājas saimniecībā Madonas novada Cesvaines pagastā, kā arī divās piemājas saimniecībās Valkas novada Ērģemes pagastā.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu