Daži simti iedzīvotāju parakstījuši un amatpersonām nosūtījuši vēstuli, aicinot plašākā kontekstā vērtēt "Gribu palīdzēt bēgļiem" projektu vadītājas Ievas Raubiško lietu, kurā viņa apsūdzēta par nelikumīgas robežas šķērsošanas organizēšanu personu grupai.
Par nelikumīgas robežas šķērsošanas organizēšanu apsūdzētās Raubiško lietu atklātā vēstulē aicina "vērtēt plašākā kontekstā" (16)
Vēstules autore, dažādības vadības eksperte Rasma Pīpeķe ir pārliecināta, ka amatpersonām Raubiško lietā būtu jāpievērš uzmanība "cilvēktiesību un cilvēka dzīvības nozīmīgumam plašākā kontekstā". Viņasprāt, šis gadījums ir precedents cilvēktiesību aizsardzībā Latvijā un nākotnē varētu ietekmēt valsts attieksmi pret bēgļiem un cilvēkiem, kas viņiem sniedz palīdzību.
Vēstules autore uzskata, ka Raubiško rīcība, sniedzot palīdzību cilvēkiem, kuri "atradās dzīvībai bīstamā situācijā", ir vērtējams kā drosmīgs un cilvēcīgs solis, kas atbilst ANO Bēgļu konvencijas principiem. "Ievas rīcība nav tikai palīdzība bēgļiem, bet arī demonstrācija aizsargāt cilvēktiesības, pat tad, ja pastāv juridiski un institucionāli šķēršļi," uzskata Pīpeķe.
Vēstulē iedzīvotāji aicina likumdevēju radīt tiesisko ietvaru, kas šādās situācijās "atbalsta humānu rīcību".
Vēstule adresēta Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam, premjerei Evikai Siliņai (JV), Saeimas priekšsēdētājai Daigai Mieriņai (ZZS) un Saeimas deputātiem. Vēstuli līdz šim esot parakstījuši vairāk nekā 390 Latvijas iedzīvotāji.
Kā ziņots, Latgales rajona tiesā Rēzeknē prokurore tiesu debatēs ir lūgusi piespriest vienu gadu un sešu mēnešu cietumsodu Raubiško apsūdzībās par nelikumīgas robežas šķērsošanas organizēšanu personu grupai.
Nākamā sēde paredzēta 30.oktobrī plkst.14.30, kad apsūdzētā varēs teikt pēdējo vārdu.
Organizācijā aģentūru LETA iepriekš informēja, ka pērna gada janvārī Raubiško, saņemot atkārtotu lūgumu pēc palīdzības no vairākiem Sīrijas izcelsmes cilvēkiem, kas ilgstoši atradās pie Latvijas-Baltkrievijas robežas, vērsās Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT). Minētie cilvēki bija vairākkārt šķērsojuši Latvijas-Baltkrievijas robežu ar mērķi lūgt patvērumu un tikuši novirzīti atpakaļ uz Baltkrievijas teritoriju.
Pēc tam, kad ECT bija lēmusi par pagaidu pasākumu ieviešanu attiecībā uz minētajiem patvēruma meklētājiem - viņu neizraidīšanu no Latvijas teritorijas un nodrošināšanu ar pārtiku, ūdeni, apģērbu, medicīnisko palīdzību un pagaidu mājokli, Raubiško kopā ar "Gribu palīdzēt bēgļiem" biedru Egilu Grasmani devās uz Latvijas-Baltkrievijas robežu, lai pārliecinātos, ka tiesas lēmums tiks izpildīts un Sīrijas pilsoņi saņems nepieciešamo humāno palīdzību.
Par šīm darbībām tika ierosināts kriminālprocess, un Raubiško vēlāk tika apsūdzēta par nelikumīgas robežas šķērsošanas organizēšanu personu grupai.
Raubiško norāda, ka viņa bija rīkojusies, lai glābtu dzīvības un, ka palīdzība patvēruma meklētājiem nav noziegums. Sastopot minētos cilvēkus, Raubiško un Grasmanis esot sazinājušies ar Valsts robežsardzi un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, lai novērstu draudus cilvēku veselībai un informētu atbildīgās iestādes par viņu atrašanos Latvijas teritorijā.
Savukārt prokuratūras skatījumā, Raubiško ECT iesniegusi apzināti nepatiesu informāciju par Sīrijas pilsoņu grupu, kas nelegāli ieradusies Latvijā.
Kā norādījusi apsūdzība, 11.janvārī sarakstē ar Sīrijas pilsoni Raubiško devusi norādījumus Sīrijas pilsoņu grupai nelikumīgi šķērsot Latvijas robežu, lai varētu paziņot, ka Sīrijas pilsoņu grupa atrodas Latvijas jurisdikcijā, un šādi radītu pamatu ECT pagaidu noregulējuma saņemšanai.
Izpildot Raubiško dotos norādījumus, sīriete un četri viņas tautieši, pret kuriem kriminālprocess izdalīts citā lietvedībā, 11.janvārī tīši nelikumīgi šķērsojuši robežu Robežnieku pagastā, norādījusi apsūdzība.
Pēc fotogrāfiju uzņemšanas Latvijā un to nosūtīšanas Raubiško, sīrieši atbilstoši Raubiško dotajiem norādījumiem, atgriezušies Baltkrievijas teritorijā gaidīt ECT nolēmumu par pagaidu aizsardzības pasākumu noteikšanu.
Prokuratūras vērtējumā, 11.janvārī Raubiško iesniedza ECT apzināti nepatiesu informāciju par Sīrijas pilsoņu grupas atrašanos Latvijas jurisdikcijā, apzinoties, ka uz informācijas tiesai iesniegšanas brīdi šīs personas jau ir atstājušas Latviju un atrodas Baltkrievijas teritorijā.