Āfrikas cūku mēra ierobežošanai Dobeles novadā noteikta karantīnas zona

Foto: Shutterstock

Āfrikas cūku mēra (ĀCM) ierobežošanai Dobeles novadā ap mājas cūku novietni noteikta karantīnas zona, liecina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) publicētais rīkojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Karantīna ar aizsardzības zonu noteikta Dobeles novada Tērvetes, Bukaišu un Penkules pagastā, trīs kilometru rādiusā ap ĀCM skarto novietni, bet karantīna ar uzraudzības zonu noteikta Dobeles novada Augstkalnes, Bēnes, Bukaišu, Naudītes, Penkules, Tērvetes un Ukru pagastā, desmit kilometru rādiusā ap ĀCM skarto novietni.

Uzraudzības un aizsardzības zonas paredz cūku transportēšanas ierobežojumus, higiēnas prasības novietnēm, transportlīdzekļiem un personām, kā arī cūkgaļas produktu izplatības ierobežojumus.

PVD informē, ka karantīnas laikā aizsardzības zonā cūku turētājiem vai īpašniekiem vismaz 15 dienas kopš rīkojuma stāšanās spēkā aizliegts veikt cūku kustību un pārvietot tās ar transportlīdzekļiem pa valsts, pašvaldības un privātiem ceļiem, no aizsardzības zonā esošām novietnēm.

Savukārt karantīnas laikā uzraudzības zonā cita starpā cūku turētājiem vai īpašniekiem vismaz 30 dienas aizliegts veikt cūku kustību un pārvietošanu, arī ar transportlīdzekļiem pa valsts un privātiem ceļiem, no uzraudzības zonā esošajiem novietnēm.

Karantīnas un aizsardzības zonās cūku kustību drīkst veikt cūku novietnes robežās pa palīgceļiem, tranzītā pa autoceļiem vai dzelzceļu bez transportlīdzekļa apstāšanās un cūku kravas izkraušanas, kā arī no ārpus aizsardzības vai uzraudzības zonas esošas novietnes uz zonās esošu kautuvi tūlītējai nokaušanai ar PVD valsts veterinārā inspektora izsniegtu atļauju

Dienesta pārstāvji atzīmē, ka transportlīdzekļa īpašniekiem pēc katra pārvadājuma nekavējoties jāveic transportlīdzekļu, ekipējuma, kuru izmanto dzīvnieku pārvadāšanai, piesārņoto materiālu, tostarp dzīvnieku līķu, dzīvnieku izcelsmes pārtikā neizmantojamo blakusproduktu, savvaļas cūku medību trofeju, dzīvnieku barības, mēslu, vircas un pakaišu dezinfekciju, veicot ierakstus dezinfekcijas žurnālā.

Tāpat transportlīdzekļa īpašniekiem jānodrošina, ka transportlīdzeklis, kas tiek izmantots cūku pārvadāšanai, izbrauc no aizsardzības vai uzraudzības zonas tikai pēc transportlīdzekļa iztīrīšanas, dezinfekcijas un rakstiskas atļaujas saņemšanas no PVD valsts veterinārā inspektora.

PVD pārstāvji arī min, ka lauksaimniecības dzīvnieku īpašniekiem vai turētājiem karantīnas laikā jāveic atbilstoši higiēnas pasākumi, lai nepieļautu ĀCM ierosinātāja izplatīšanos, personai, kuras rīcībā ir informācija par mirušu vai slimu cūku, nekavējoties jāziņo par to PVD, kā arī no aizsardzības vai uzraudzības zonā esošas novietnes aizliegts izvest cūku olšūnas, embrijus un kuiļu spermu.

Tāpat, ja vien nav saņemta PVD atļauja, personām aizliegts izvest svaigu savvaļas vai mājas cūku gaļu, malto gaļu, gaļas izstrādājumus un gaļas produktus, kas satur savvaļas vai mājas cūku gaļu, kas iegūta aizsardzības vai uzraudzības zonā. Aizliegts arī bez PVD atļaujas laist pārtikas apritē svaigu mājas un savvaļas cūkas gaļu, kas iegūta aizsardzības vai uzraudzības zonā.

Jebkurai personai, kura ierodas vai atstāj aizsardzības vai uzraudzības zonā esošu novietni, kur tiek turētas cūkas, jāveic atbilstoši higiēnas pasākumi, lai nepieļautu ĀCM ierosinātāja izplatīšanos. Par visām personām, kas apmeklē novietni, jāglabā lietvedības pieraksti un jāuztur tie atjaunināti, kā arī pēc pieprasījuma tie jādara pieejami kompetentajai iestādei.

Tāpat aizliegts rīkot cūku sugas dzīvnieku izstādes, tirgu vai citus masu pasākumus, no aizsardzības vai uzraudzības zonas izvedot visu sugu dzīvnieku gaļu vai gaļas produktus, jānodrošina to izsekojamība, tostarp marķējums, identifikācija un pavaddokumenti, kā arī, ja nav saņemta PVD atļauja, aizliegts pārvietot mājas cūku un savvaļas cūku izcelsmes blakusproduktus, tostarp kūtsmēslus, izlietotus pakaišus, ādas un sarus.

TVNET jau vēstīja, ka šogad ĀCM konstatēts septiņās saimniecībās ar mājas cūkām, kurās kopumā bija 595 mājas cūka. Tostarp vīruss konstatēts mājas cūkām zemnieku saimniecībā Valmieras novada Matīšu pagastā, piemājas saimniecībā Madonas novada Kalsnavas pagastā, saimniecībā Valmieras novada Vecates pagastā, piemājas saimniecībā Madonas novada Cesvaines pagastā, kā arī divās piemājas saimniecībās Valkas novada Ērģemes pagastā.

Tāpat mežacūku populācijā ĀCM šogad Latvijā konstatēts 1021 meža cūkai 33 novadu 159 pagastos un vienā pilsētas teritorijā. Tas ir vairāk nekā visa pagājušā gada laikā, kad ĀCM konstatēts 1002 meža cūkām.

Kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 9299 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā - 1048, 2016.gadā - 1146, 2017.gadā - 1431, 2018.gadā - 905, 2019.gadā - 430, 2020.gadā - 377, 2021.gadā - 448, 2022.gadā - 1274 mežacūkām, bet 2023.gadā - 1002 mežacūkām.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu