Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta Daronam Adžemoglu, Saimonam Džonsonam un Džeimsam Robinsonam par pētījumiem par labklājības atšķirībām starp valstīm.
Nobela prēmija ekonomikā piešķirta par pētījumiem par labklājības atšķirībām starp valstīm
Šie trīs ekonomisti "ir pierādījuši, cik liela nozīme valsts labklājībai ir sabiedrības institūcijām", pirmdien paziņoja Zviedrijas Karaliskās Zinātņu akadēmijas Nobela komiteja.
"Sabiedrības ar vāju tiesiskumu un institūcijām, kas ekspluatē iedzīvotājus, nerada izaugsmi vai pozitīvas pārmaiņas. Laureātu pētījumi palīdz mums saprast, kāpēc," uzsvēra komiteja.
"Viens no mūsu laika lielākajiem izaicinājumiem ir samazināt milzīgās ienākumu atšķirības starp valstīm. Laureāti ir pierādījuši sabiedrības institūciju nozīmi šā mērķa sasniegšanā," norādīja komitejas priekšsēdētājs Jākobs Svensons.
Viņš piebilda, ka šo zinātnieku pētījumi ļāvuši "daudz dziļāk izprast pamatcēloņus, kādēļ valstis cieš neveiksmi vai gūst panākumus".
Turcijas un ASV dubultpilsonis Adžemoglu un Lielbritānijas un ASV dubultpilsonis Džonsons strādā Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā, bet Lielbritānijas pilsonis Robinsons veic pētījumus Čikāgas Universitātē.
Pērn Nobela prēmija ekonomikā tika piešķirta amerikāņu ekonomistei Klaudijai Goldinai par pētījumiem, kas palīdzējuši izprast sieviešu lomu darba tirgū
Pagājušajā nedēļā tika paziņoti šā gada Nobela prēmiju medicīnā, fizikā, ķīmijā un literatūrā, kā arī Nobela Miera prēmijas laureāti.