Baltijas mērogā veiktais pētījums* atklāj satraucošus datus – Latvijā ir augsts "neredzamo" skaits. Tie ir cilvēki, kas dzīvo uz nabadzības sliekšņa, cīnoties ar savām problēmām, un sabiedrībai paliek neredzami. Turklāt salīdzinājumā ar citām Baltijas valstīm Latvijas rādītāji ir būtiski lielāki, rada paaugstinātu sociālo spriedzi un potenciālu risku valsts budžetam.
NEREDZAMIE ⟩ Kas ir Latvijas "neredzamie", un kā varam viņiem palīdzēt?
Astoņos raidījumos kopā ar ekspertiem skaidrosim, kas ir “neredzamie” un kādi šķēršļi traucē viņiem kļūt redzamiem.
Studijā:
Moderators Oskars Priede
Viesis RISEBA asociētais profesors, “Neredzamie” pētījuma autors Dr. oec. Valters Kaže
1. raidījumā apskatītās tēmas:
- Kā tapa pētījums "Atklājot Neredzamos: Ko oficiālā statistika nestāsta par iedzīvotājiem un viņu problēmām”?
- Kāds pazīmju kopums raksturo “neredzamos”?
- Kāpēc ir svarīgi atklāt un identificēt šo iedzīvotāju grupu?
- Cik daudz Latvijā ir “neredzamo”, salīdzinot ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju, ņemot vērā to, ka arī šajās valstīs tika veikts pētījums?
- Kā varētu raksturot galvenās "neredzamo" grupas – kas tām ir kopīgs un kas atšķirīgs?
- Ko vajadzētu darīt valstij un sabiedrībai, lai “neredzamos” padarītu redzamus?
**
Projekta “Neredzamie” pētījums Baltijas valstīs ir īstenots 2023.gada pavasarī, sadarbojoties vadošām akadēmiskām institūcijām – Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola RISEBA (Latvija), Tallinas tehnoloģiju universitāte (Igaunija), Vītauta Dižā universitāte (Lietuva) – un Latvijas pētniecības uzņēmumiem Ex Novo un Motival Development, ar starptautiskās kompānijas IPF Digital atbalstu.
Projekta galvenais mērķis – identificēt un raksturot sociālās grupas, kas savas specifikas dēļ grūti identificējamas vai nemaz neuzrādās oficiālajā statistikā, bet kurām ir dažādu cēloņu radīti izaicinājumi integrēties sabiedrībā un nodrošināt sev ikdienas dzīvei nepieciešamo.
Raidieraksts tapis sadarbībā ar IPF Digital Latvia.