Vēlēšanu rezultāti Gruzijā neatspoguļo vēlētāju īsto noskaņojumu un izvēli, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda politologs un vēsturnieks Kārlis Daukšts.
"Var pieļaut, ka rezultāti ir falsificēti." Eksperts komentē parlamenta vēlēšanas Gruzijā (16)
Viņš atzīmēja, ka vēlēšanas kopumā un ne tikai Gruzijā ar dažnedažādām balsošanas iespējām kļūst arvien necaurredzamākas. Viņaprāt, var pieļaut, ka vēlēšanu rezultāti Gruzijā ir falsificēti, taču tas ir grūti atbildams jautājums, vai Gruzijas opozīcija to spēs pierādīt un vai tas tiks ņemts vērā valsts tiesību sistēmā.
Lai gan Gruzijas opozīcijas partijas neatzīst parlamenta vēlēšanu rezultātus, Daukšta ieskatā pašreizējie vēlēšanu rezultāti saglabāsies. Viņš skaidroja, ka ir jāņem vērā kāds ģeopolitiskais apstāklis. Pēc politologa paustā, Gruzijas valdība ar valdošās partijas "Gruzijas sapnis" līderi Bidzinu Ivanišvili priekšgalā, visticamāk, ir vienojusies par Dienvidosetijas un pārējās teritorijas pievienošanu atpakaļ Gruzijai. Savukārt Krievija Gruzijas labvēlīgās izturēšanās gaisotnē esot apsolījusi izvest savu karaspēku no Abhāzijas un Dienvidosetijas.
Politologs norādīja, ka patlaban ir grūti pateikt, vai tas piepildīsies, taču kaut kas tāds ir noticis, jo pagājušajā nedēļā Maskavā notika sarunas par šī karaspēka kontingenta izvešanu.
Daukšts akcentēja, ka vēlēšanu iznākums ir nelabvēlīgs Gruzijas opozīcijai, kura ir ārkārtīgi sašķelta un nespēj vienoties nevienā jautājumā. Viņaprāt, opozīcijas sašķeltība ir palīdzējusi Ivanišvili un partijai "Gruzijas sapnis" iegūt balsis, lai gan aptaujas rādīja citu ainu, proti, ka 70, 80% gruzīnu vēlētos pievienoties un doties Eiropas virzienā.
TVNET jau rakstīja, ka Gruzijas Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) publicējusi elektroniski saskaitītos provizoriskos rezultātus 2251 no 3111 vēlēšanu iecirkņiem. Pēc šiem rezultātiem "Gruzijas sapnis" savācis 53,064% balsu.
Saskaņā ar vēlēšanu komisijas datiem "Gruzijas sapnim" seko četras opozīcijas partijas, kas pārvarējušas 5% slieksni: "Pārmaiņu koalīcija" - 11%, "Vienotība - Nacionālā kustība" - 9,8%, "Stipra Gruzija" - 9%, "Par Gruziju" - 8%.
"Pārmaiņu koalīcija" neatzīst vēlēšanas, paziņoja tās vadītājs Nika Gvaramija. Viņš paziņoja, ka "Gruzijas sapnis" veic konstitucionālu apvērsumu.
"Vēlēšanu viltošanas shēma ir atšifrēta, sabiedrība uzzinās detaļas 27.oktobrī. Vēlēšanas ir nozagtas. Tas ir konstitucionāls apvērsums, "Gruzijas sapnis" ir konstitucionālā apvērsuma autors, un tas tiks saukts pie atbildības Gruzijas tiesību aktos noteiktajā kārtībā. Mēs esam atšifrējuši shēmu, kā tika nozagtas vēlēšanas," paziņoja Gvaramija.
Bokučava sacīja, ka viņi "negatavojas atzīt nozagtos, nolaupītos vēlēšanu rezultātus".
""Vienotība - Nacionālā kustība" vārdā mēs paziņojam, ka mēs nepieņemam nozagto, nolaupīto vēlēšanu rezultātus un negrasāmies atzīt šos nozagtos, nolaupītos vēlēšanu rezultātus," pavēstīja Bokučava.
Opozicionāre arī atzīmēja, ka CVK izpildīja Ivanišvili "netīro rīkojumu" un paziņoja rezultātus, kas liecina, ka "oligarhs Ivanišvili nozaga uzvaru gruzīnu tautai".
Tāpat koalīcija "Stipra Gruzija" neatzīs vēlēšanu rezultātus, preses konferencē paziņoja viena no politiskās apvienības līderēm Anna Dolidze.
"Mēs esam sašutuši par to, ko Centrālā komisija uzdrošinājās uzrakstīt. Rezultāti neatspoguļo Gruzijas tautas gribu. Šie skaitļi ir pretrunā ar vēsturiskajām un pašreizējām vēlēšanām Gruzijā, mēs cīnāmies par katru balsi, mēs izmantosim visus tiesiskos līdzekļus, lai aizstāvētu Gruzijas tautas demokrātisko un eiropeisko izvēli. Mēs neļausim, lai kāds atņemtu šo izvēli," pavēstīja Dolidze.
Par vēlēšanu rezultātu neatzīšanu paziņoja arī vairākas nevalstiskās organizācijas, kas novēroja vēlēšanu norisi.
Vēlētāju aptaujas liecina, ka Gruzijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi prorietumniecisko opozīcijas partiju apvienība.
Četru opozīcijas spēku apvienība kopā ieguvusi 51,9% balsu, bet valdošā partija "Gruzijas sapnis" - 40,9%, liecina vēlētāju aptauja, ko pēc opozīciju atbalstošā televīzijas kanāla "Formula" pasūtījuma veica ASV sabiedriskās domas aptauju kompānija "Edison Research".
"Edison Research" aptaujā "Gruzijas sapnis" saņēmis 40,9% balsu, bet opozīcijā esošās "Vienotība - Nacionālā kustība" - 16,7%, "Pārmaiņu koalīcija" - 16,7%, "Stipra Gruzija" - 10,3%, "Par Gruziju" - 8,2%, bet pārējās partijas nav pārvarējušas 5% barjeru.
Tikmēr saskaņā ar telekanāla "Mtavari" veikto vēlētāju aptauju "Gruzijas sapnis" ieguvis 42% balsu, "Pārmaiņu koalīcija" - 18%, "Vienotība - Nacionālā kustība" - 13%, "Stipra Gruzija" - 9%, "Par Gruziju" - 8%.
Tajā pašā laikā saskaņā ar aptauju, ko pēc valdības kontrolētā televīzijas kanāla "Imedi" pasūtījuma veicis uzņēmums GORBI, "Gruzijas sapni" atbalstījuši 56,1% vēlētāju.
Pēc vēlētāju aptaujas rezultātu publiskošanas prorietumnieciskā opozīcija paziņoja par uzvaru vēlēšanās.
"Gruzijas tauta un Eiropa ir uzvarējusi", žurnālistiem sacīja Bokučava, savukārt opozīcijai labvēlīgā prezidente Salome Zurabišvili sveica "Eiropas Gruzijas" uzvaru.
Gruzijas premjerministrs Iraklijs Kobahidze no valdošās partijas "Gruzijas sapnis" vēl pirms balsošanas beigām paziņoja, ka viņa partija garantēti uzvar vēlēšanās ar lielu pārsvaru. Viņš atsaucās uz vēlēšanu iecirkņos saņemtajiem datiem.
Arī valdošās partijas "Gruzijas sapnis" līderis Ivanišvili pauda pārliecību par savas partijas uzvaru: "Tas ir rets gadījums pasaulē, kad viena un tā pati partija gūst šādus panākumus tik sarežģītā situācijā.