Ar grozījumiem arī paredzēts noteikt gadījumus, kad kapitāldaļas netiek nodotas pārvaldīšanā. Šie gadījumi esot paredzēti, lai izvairītos no situācijām, kad pārvaldīšanas izmaksas pārsniegtu arestēto kapitāldaļu vērtību.
Piedāvāts noteikt, ka pārvaldīšanā nenodod kapitāldaļas, ja uzņēmums vai kooperatīvs ir izveidots vai izmantots noziedzīgiem nolūkiem un neveic reālu saimniecisko darbību. Šis punkts attiecas uz gadījumiem, kad uzņēmums ir izveidots, piemēram, lai legalizētu noziedzīgi iegūtus līdzekļus. Kritēriji esot kumulatīvi, tas ir, uzņēmumam jābūt gan saistītam ar noziedzīgu darbību, gan tas neveic reālu saimniecisko darbību.
Likumprojekta izstrādes gaitā ir notikušas sarunas ar "Possessor", kas konceptuāli esot piekritis uzņemties arestēto kapitāldaļu pārvaldīšanas uzdevumu.
"Possessor" valdes locekle Inese Āboliņa norādīja, ka "Possessor" šim uzdevumam izvēlēts, jo uzņēmumam ir 30 gadu pieredze publisko aktīvu pārvaldīšanā, tostarp kapitāla daļu pārvaldībā un pārdošanā.
Pēc viņas teiktā, likumprojekta mērķis ir uzraudzības nodrošināšana, panākt, lai arestētās kapitāla daļas tiktu pārraudzītas efektīvi. Lai sasniegtu mērķi, nepieciešami pārvaldnieka rīcībā esoši tiesiski instrumenti un jāveic grozījumi normatīvajos aktos.
Āboliņa norādīja, ka ""Possessor" būs tiesīga rīkoties tai dotā pilnvarojuma ietvaros atbilstoši normatīvajam regulējumam".
Šobrīd likumprojekts paredz, ka Ministru kabinets noteiks kapitāla daļu pārvaldīšanas kārtību, pārvaldīšanas izdevumu aprēķināšanas un segšanas kārtību, kā arī pārvaldnieka atbildības apjomu.
Vienlaikus ar grozījumiem Kriminālprocesa likumā tiek virzīti grozījumi Noziedzīgi iegūtas mantas konfiskācijas izpildes likumā, kas nosaka finansējuma piešķiršanas kārtību.
Informācija Tiesību aktu portālā liecina, ka "Possessor" jau veicis aprēķinus par 17 kapitālsabiedrību iespējamu pārvaldīšanu.
"Possessor" tiešie pārvaldīšanas izdevumi gadā varētu būt robežās no 311 000 līdz 466 000 eiro, tostarp tieši iesaistīto darbinieku atalgojumam, netieši attiecināmiem izdevumiem, kā arī izdevumi ekspertu atzinumiem.
Aprēķināts arī pārvaldītāja iecelto padomes un valdes locekļu atalgojuma izmaksas - 953 000 eiro. Tiesa nav saprotams, kāpēc tie norādīti kā "Possessor" izdevumi, jo kapitālsabiedrību amatpersonas atalgo paši uzņēmumi.
Aprēķini veikti, izvērtējot tikai tos uzņēmumus, kuru sarakstu TM iesniedza "Possessor".