Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa

Krampji un mēnešreizes. Kā sev palīdzēt pašai un kad meklēt profesionāli?

Foto: Libresse

Mēnešreizes nenāk vienas - tām pirms atnākšanas ir vesela svīta "labumu" - vēlme pēc saldumiem, miega traucējumi, vēdera pūšanās, nogurums, jutīgas krūtis un krasas garastāvokļa maiņas. Un ar to vēl nepietiek; kad sākas asiņošana, klāt ir arī vēdera krampji. 

Lai neciestu sāpes, visvienkāršāk ir iedzert pretsāpju tableti, tomēr ir arī citi varianti, kurus der izmēģināt pirms tam. Sadarbībā ar Libresse aicinām iepazīt vēl piecus variantus, kā sev palīdzēt stipru sāpju gadījumā, kā arī, kad tomēr iet pie ārsta!

Kas īsti izraisa menstruāciju krampjus?

Lai saprastu, kāpēc menstruāciju laikā piedzīvojam vēdera krampjus, ir noderīgi atcerēties, kāpēc mums vispār ir mēnešreizes.

Parastā reproduktīvā cikla ietvaros sievietes ķermenis katru mēnesi gatavojas grūtniecībai. Varbūt vispazīstamākā šī procesa daļa ir pašas menstruācijas, kas ir tad, kad dzemde atdala gļotādu, kas mēnesi tika audzēta ar mērķi sagatavoties apaugļotas olšūnas saņemšanai un barošanai. Ar šo atdalīšanos no dzemdes iekšpuses izdalās asinis un audi.

Lai atbrīvotos no gļotādas, dzemdes muskuļi un asinsvadi saraujas. Šīs kontrakcijas var izraisīt krampjus vēdera lejasdaļā un mugurā. Dažādām sievietēm krampji var būt tikai viegls diskomforts, savukārt citas piedzīvo stipras sāpes, kas var apgrūtināt ikdienas gaitas.

Pēc menstruācijām, kas ilgst no trim līdz septiņām dienām, dzemdes gļotāda atkal ataug un sabiezē. Cikla vidū notiek ovulācija. Ja pēc ovulācijas olšūna netiek apaugļota, tas ir signāls ķermenim, ka ir pienācis laiks jaunām mēnešreizēm. Un tā tas regulāri atkārtojas.

Kā remdēt menstruāciju sāpes? 

Šeit ir pieci veidi, kā vieglāk pārdzīvot menstruāciju krampjus, pirms ieņem pretsāpju tableti. 

1. Sasildi sāpīgo vietu

Siltums var palīdzēt atslābināt muskuļus, kas krampjaini saraujas, tāpēc siltuma uzlikšana uz vēdera vai muguras var palīdzēt mazināt sāpes. Sildelements var būt speciālie sildspilventiņi, sildošie plāksteri, termofors vai karsta šķidruma pudele, kam aptīts dvielis. Arī silta duša vai relaksējoša vanna palīdzēs atbrīvot saspringtos muskuļus un mazinās krampju izraisītās sāpes. 

2. Dzer vairāk ūdens

Dažas dienas pirms menstruāciju sākuma un, iespējams, pat menstruāciju laikā var šķist, ka vēders vai citas ķermeņa daļas ir pietūkušas un esi pieņēmusies svarā. Tas ir saistīts ar ūdens aizturi vai vēdera uzpūšanos. Uzpūšanās ir normāls un izplatīts menstruāciju simptoms, taču tas var saasināt menstruāciju krampjus. Lai gan tas var izklausīties pretrunīgi, regulāra ūdens dzeršana visas dienas garumā var palīdzēt samazināt vēdera uzpūšanos menstruāciju laikā un mazināt sāpes, ko tā izraisa. Arī karsta ūdens dzeršana var palielināt asins plūsmu visā ķermenī un atslābināt muskuļus. 

Arī zāļu tējām  piemīt pretiekaisuma īpašības, kas var mazināt vēdera pūšanos, muskuļu spazmas dzemdē, kas izraisa krampjus. Kanēļa, citrona, pienenes un hibiska tējas dzeršana var palīdzēt pret vēdera uzpūšanos. Aveņu lapu, kumelīšu, timiāna tējas var palīdzēt mazināt menstruāciju krampjus. Bet ingvers, piparmētra un zaļā tēja var palīdzēt abos gadījumos. Turklāt šīm zāļu tējām var būt arī citas priekšrocības, piemēram, stresa mazināšana un palīdzība bezmiega gadījumā.

3. Mierīga vingrošana

Kad sāp, mēs domājam, ka vislabāk ir vienkārši atpūsties un lieki nekustēties. Bet fiziskās aktivitātes var būt arī dabisks sāpju mazināšanas līdzeklis. Izmēģini kādu maigu vingrinājumu, kā, piemēram, joga, peldēšana, pastaigas vai riteņbraukšana. Piemēram, piecpadsmit minūtes jogas, vieglas stiepšanās vai pastaigas var būt viss, kas  nepieciešams, lai justos jau daudz labāk, nekā nekustīgi guļot gultā ar saķertu vēderu.

Speciālie vingrojumi stimulē endorfīnu izdalīšanos. Tās ir ķermeņa ražotas ķīmiskas vielas, kas palīdz bloķēt sāpju uztveri. Turklāt vingrinājumi ir arī lielisks veids, kā samazināt stresu, kas arī ietekmē to, kā mēs izjūtam sāpes. Samazināt stresu vari arī ar dziļās elpošanas vingrinājumiem un meditāciju.

4. Uzņem vitamīnus un minerālvielas

Veselīgs uzturs var būt vēl viens veids, kā mazināt menstruāciju sāpes, jo daži vitamīni un minerālvielas var palīdzēt mazināt krampjus. B1 vitamīns, ko sauc arī par tiamīnu, un magnijs var palīdzēt samazināt menstruāciju krampjus. D vitamīns var palīdzēt organismam absorbēt kalciju un mazināt iekaisumu.

Pārtikas produkti, kas bagāti ar B1 vitamīnu un magniju:

  • Rieksti, sēklas, graudaugi
  • Pākšaugi
  • Spināti
  • Ziedkāposti
  • Kāposti
  • Avokado
  • Sparģeļi
  • Apelsīni
Foto: Libresse

5. Masāža

Dažām sievietēm masāža ievērojami samazina menstruāciju sāpes. Masāža var mazināt dzemdes spazmas. Lai visefektīvāk pārvaldītu menstruāciju krampjus, tai jākoncentrējas uz vēdera zonu. Bet arī visa ķermeņa masāža, kas mazina vispārējo stresu, var palīdzēt mazināt menstruāciju krampjus.

Pastāv arī versija, ka mīlēšanās spēj palīdzēt pret mēnešreižu sāpēm un vēdera krampjiem. Par to detalizētāk lasi te:

Ko darīt, ja menstruāciju krampji ir smagi?

Iepriekš minētie padomi par krampju mazināšanu ir labas idejas, ko izmēģināt, taču tie var nedarboties katrai sievietei — īpaši tām, kurām ir ļoti sāpīgi krampji.

Ja menstruāciju laikā rodas nopietnas sāpes, ir svarīgi runāt ar savu ginekologu, kas veiks izmeklējumus un izrakstīs zāles, ja nepieciešams.

Piemēram, hormonālās dzimstības kontroles zāles arī nereti lieto, lai ārstētu menstruāciju krampjus un sāpes. 

Un jāatceras, ka dažos gadījumos stipras sāpes var liecināt par kaut ko nopietnāku, tāpēc noteikti ir jākonsultējas ar speciālistu.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu