Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Mūsu veselības sekretārs - termometrs. Fakti un termometru veidi

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Cilvēka ķermeņa temperatūra var mums ļoti daudz atklāt par veselību. Patiesībā tā ir viena no četrām galvenajām dzīvībai svarīgām pazīmēm, ko ārsti novēro. Uzzini vairāk par ķermeņa temperatūru, interesantiem faktiem un termometru veidiem. 

Kāda ir normāla ķermeņa temperatūra?

Lai gan katram cilvēkam tā var atšķirties no vidējās, par zelta griezumu pieņemts uzskatīt ka tā ir 36,6 grādi. Plašākā amplitūdā var teikt, ka temperatūra no 35,5 līdz 37,2 grādiem uzskatāma par atbilstošu veselam cilvēkam.

"Pat ja temperatūra ir nedaudz paaugstināta vai arī pazemināta, bet sūdzību nav, - uztraukumam nav pamata. Par paaugstinātu temperatūru mēs varam sākt runāt, ja termometra stabiņš rāda virs 37 grādiem, piemēram, 37,5-37,8 grādi. Augstākā temperatūras robeža ir 43 grādi, kas ir jau dzīvībai bīstama," stāsta Apotheka sertificētā farmaceite Ilona Sinkeviča.

Kopā ar aptieku tīkla Apotheka sertificēto farmaceiti Ilonu Sinkeviču aplūkosim interesantus faktus par cilvēka ķermeņa temperatūrām. 

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Interesanti fakti par ķermeņa temperatūru

1. Ķermenis, reaģējot uz vides apstākļiem, vienmēr pielāgo savu temperatūru. Piemēram, fiziskās aktivitātes laikā noteikti paaugstināsies mūsu ķermeņa temperatūra. Tāpat arī diennakts laiks ietekmē temperatūru. Ja pārbaudīsim savu temperatūru vakarā un no rīta - vakarā tā vienmēr būs augstāka nekā no rīta.

2. Viszemākā temperatūra cilvēkiem ir 04:00 no rīta, bet visaugstākā pēcpusdienā 16:00-18:00. 

3. Zīdaiņiem ķermeņa temperatūra ir augstāka nekā vecākiem bērniem un pieaugušajiem, jo ​​viņu ķermeņa virsmas laukums ir lielāks attiecībā pret viņu svaru un vielmaiņa ir aktīvāka. Mazuļa ķermeņa temperatūrai jābūt starp 36,5 °C un 37,5 °C. Bērnam vecumā līdz sešiem mēnešiem augsta temperatūra skaitās tikai virs 38 °С.

4. Uz vecumu gan cilvēka normālā temperatūra krītas. Un to ir svarīgi zināt, jo vecāka gadagājuma cilvēkiem var būt drudzis zemākā temperatūrā nekā jaunākiem pieaugušajiem.

5. Grūtniecības laikā var būt fizioloģiski paaugstināta temperatūra, bet normāla ir ne augstāka par 37,5.

6. Atklāts, ka sieviešu ķermeņa temperatūra ir vidēji par 0,4 grādiem augstāka nekā vīriešiem (36,56 grādi pret 36,33 grādiem). Taču sieviešu rokas gan ir aukstākas nekā vīriešiem. Sieviešu roku siltums ir 30,5 grādi, kamēr vīriešiem - 32 grādi. Kā saka, aukstas rokas - karsta sirds!

7. Vai esat kādreiz domājis, kāpēc vairākās karstās valstīs, piemēram, Indijā, mēs ēdam tik daudz pikantu ēdienu, neskatoties uz karsto laiku? Pārsteidzoši, tas var palīdzēt pazemināt temperatūru! Asas garšvielas palielina termoģenēzi (siltuma ražošanu), kas savukārt izraisa svīšanu. Tā samazinot atšķirību starp mums un apkārtējo vidi, var sajusties vēsāk, kā arī zaudēt svaru. Čili aktīvā viela, ko sauc par kapsaicīnu, aktivizē noteiktus receptorus mūsu šūnās, kas noved pie taukaudu šķelšanās. Turklāt pipari stimulē un uzmundrina.

No vēstures

Pirmo īsto medicīnisko termometru 1867. gadā izgudroja sers Tomass Allbuts. Tas bija sešas collas garš, un cilvēka temperatūras izmērīšanai vajadzēja apmēram piecas minūtes. Gandrīz simts gadus termometrs būtībā nemainījās. Tie saturēja spirtu vai dzīvsudrabu un tika uzskatīti par ļoti precīziem.

Ar kādu termometru visprecīzāk var izmērīt ķermeņa temperatūru?

Gadu desmitiem visiem mājās bija atrodams stikla termometrs ar dzīvsudraba stabiņu. Mūsdienās ar ES regulām tas atzīts par bīstamu, tāpēc, ja tāds aizvien ir mājās, iesakām to aiznest nodot aptiekās, nevis izmest atkritumu tvertnē.

"Aptiekās pieņem utilizācijai gan nederīgas zāles, gan termometrus. Pēc tam var droši farmaceitam jautāt par dažādām termometru iespējām un plašo piedāvājumu. Lūk, trīs termometru veidi ar saviem plusiem un mīnusiem," aicina Apotheka sertificētā farmaceite Ilona Sinkeviča.

Vai zināji? Mediķi temperatūru iesaka mērīt pulksten 06.00–07.00 no rīta vai plkst. 17.00–18.00 vakarā, jo tad tā ir visprecīzākā.

Kādi tad ir populārākie termometru veidi?

Stikla termometrs

Stikla termometra stabiņa saturs ir kāda metāla sakausējums vai nereti arī parastais spirts. Ar šo termometru temperatūra tiek izmērīta padusē aptuveni 5-7 minūšu laikā. Ar šo termometru temperatūru var mērīt arī perorāli vai rektāli. Šis termometrs tiek uzskatīts par visai precīzu, bet mērierīcei ir arī savi mīnusi. "Mērskala ir ļoti sīka un pildījums ir gaišs, to grūti būs nolasīt vecāka gada gājuma cilvēkiem. Arī nokratīšana jeb atgriešana sākuma stāvoklī prasīs vairāk piepūles," stāsta sertificētā farmaceite Ilona Sinkeviča.

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Digitālais termometrs

Digitālie termometri atrodas plastmasas ietvarā, uz kura ir digitāls ekrāns - mērījuma lasīšanas vieta. Mērījumu var veikt, gan ieliekot termometra galu padusē, gan arī mērot perorāli vai rektāli. Kad termometrs nopīkst (aptuveni pēc 5 minūtēm), tas ir izmērījis temperatūru un var viegli nolasīt rādītāju. "Jāatminas, ka termometru darbina baterijas un, ja to termiņš iet uz beigām, mērījums var nebūt precīzs," piemetina farmaceite Ilona Sinkeviča.

Infrasarkano staru termometrs 

Tas ir visjaunākās paaudzes termometrs - bezkontakta mērījuma termometrs. Tas arī visātrāk (līdz 1 minūtei) nolasa cilvēka temperatūru līdz 2 centimetru attālumā no pieres. Jāņem vērā, ka šis termometrs der temperatūras mērīšanai iekštelpās, jo jebkāds vējš vai temperatūras izmaiņas var nojaukt rādītāju. 

Raksts tapis sadarbībā ar Apotheka.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu