Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa

Saeimas komisija atbalsta deputāta Jakovina izdošanu kriminālvajāšanai

Saeimas deputāts Juris Jakovins.
Saeimas deputāts Juris Jakovins. Foto: Edijs Pālens/LETA

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija otrdien atbalstījusi prokuratūras aicinājumu izdot kriminālvajāšanai parlamenta deputātu, ģimenes ārstu Juri Jakovinu (ZZS), noskaidroja aģentūra LETA.

Par Jakovina izdošanu esot nobalsojis vairums komisijas deputātu, žurnālistiem pauda komisijas vadītājs Jānis Vucāns (ZZS), norādot, ka Saeima par Jakovina izdošanu lems 7.novembrī.

Ar attiecīgu iesniegumu Saeimā vērsusies Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūra. Sēdes sākumā tika nolemts par slēgtas sēdes norisi, jo tā lūgusi prokuratūra.

Jakovins pēc komisijas sēdes žurnālistiem pauda, ka viņam neesot citu veidu, kā attaisnoties, izņemot tiesas ceļā. "Es baigi neiebildu," atbildot uz jautājumu, vai pats lūdzis viņu izdod kriminālvajāšanai, pauda Jakovins.

Viņš norādīja, ka "neesot viltojis slimības lapas", bet pacientei esot izsniedzis izrakstu, kurā atspoguļots viņas veselības stāvoklis.

Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūras prokurore Dace Nusbauma žurnālistiem teica, ka daudzas lietas pašlaik nevar komentēt, atsaucoties uz pirmstiesas kriminālprocesa noslēpumu.

"Lieta nav apjomīga un lieta nav, manuprāt, juridiski ļoti sarežģīta," teica Nusbauma.

Viņa norādīja, ka neredz iemeslu, lai pats tiesas process, atšķirībā no komisijas sēdes, būtu slēgts.

Kā aģentūrai LETA pavēstīja Zaļo un Zemnieku savienībā (ZZS), ZZS Saeimas frakcija uzsver, ka Latvija ir tiesiska valsts, un nevainīguma prezumpcija ir viens no pamatprincipiem, paredzot, ka ikviena persona ir nevainīga, līdz tās vaina nav pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

ZZS deputāti uzticoties Jakovinam un paļaujas uz tiesībsargājošo institūciju kompetenci, izvērtējot deputāta atbildību likuma priekšā, uzsvēra ZZS.

Frakcijas deputāti arī atgādināja, ja Saeima piekrīt izdot deputātu kriminālvajāšanai, viņš var pilnvērtīgi turpināt darbu Saeimā, gan piedaloties Saeimas un komisijas sēdēs, gan arī tajās balsojot un saņemot pilnu atlīdzību par deputāta pienākumu izpildi.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosina prokuratūru uzrādīt apsūdzību Saeimas deputātam un ģimenes ārstam Jakovinam un diviem advokātiem - Valmieras pusē praktizējošajiem Edgaram Atlācim un Agnesei Kaucei - krimināllietā par iespējamu dokumenta viltošanu.

KNAB informēja, ka birojs ieguvis pierādījumus tam, ka divi advokāti kopā ar ģimenes ārstu, iespējams, panākuši viltota izraksta no ambulatorā pacienta medicīniskās kartes iesniegšanu tiesā kā advokatūras puses neierašanās tiesas sēdē attaisnojošu dokumentu. Šo personu noziedzīgo darbību rezultātā tiesa atlika civillietas izskatīšanu.

KNAB izmeklēšanā gūtie pierādījumi dod pietiekamu pamatu apgalvot, ka zvērināts advokāts, kas specializējas dažādu juridisko pakalpojumu sniegšanā, uzkūdīja ģimenes ārstu viltot izrakstu no advokāta kolēģes - zvērinātas advokātes - medicīniskās kartes.

Savukārt zvērināta advokāte, iespējams, viltoto izrakstu par viņas veselības stāvokli un ārsta norādījumiem iesniedza Vidzemes rajona tiesā, tādējādi panākot tiesas sēdes atlikšanu un tiesvedības novilcināšanu civillietā, informēja KNAB.

KNAB vērsa uzmanību, ka darbnespējas lapas, izraksti un dažādi citi atzinumi par fiziskas personas veselības stāvokli, ko sniedz ārstniecības personas, Krimināllikuma izpratnē ir uzskatāmas par dokumentiem. Tādējādi izraksta, kurā norādīta nepatiesa informācija par pacienta faktisko veselības stāvokli, sagatavošana un izsniegšana ir traktējama kā dokumenta viltošana.

KNAB rosinājis prokuratūrai celt apsūdzību pret zvērinātu advokātu par uzkūdīšanu veikt dokumenta, kas atbrīvo no pienākumiem, viltošanu, kā arī pret ģimenes ārstu par dokumenta viltošanu un pret zvērinātu advokāti par viltota dokumenta izmantošanu.

Saeimas Kārtības rullis paredz, ka par piekrišanu kriminālvajāšanas sākšanai pret Saeimas locekli, viņa apcietināšanai, kratīšanas izdarīšanai pie viņa vai citādai personas brīvības ierobežošanai Saeima lemj pēc Mandātu komisijas ziņojuma.

Ja Saeima piekrīt izdot deputātu kriminālvajāšanai, viņš var pilnvērtīgi turpināt darbu Saeimā, gan piedaloties Saeimas un komisijas sēdēs, gan arī tajās balsojot un saņemot pilnu atlīdzību par deputāta pienākumu izpildi.

Kriminālvajāšanas laikā prokuratūrai un tiesai ir tiesības piemērot attiecīgajam deputātam visus kriminālprocesuālos piespiedu līdzekļus, teikts parlamenta Kārtības rullī.

Tēmas

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu