Šodienas redaktors:
Artūrs Guds

Meksikā atklāta maiju pilsēta

Foto: REUTRS/Scanpix

Meksikas dienvidos, Kampečes štatā, zem augu segas atklāta sena maiju pilsēta, ko tās ziedu laikos, iespējams, apdzīvoja līdz 50 000 cilvēku.

Arheologu komanda atklājusi gandrīz 7000 seno ēku, kuras paslēpusi veģetācija, tai skaitā piramīdu pilsētu, ko viņi nodēvējuši par Valerianu.

Pilsēta tika atklāta nejauši, pateicoties "Lidar" tālizpētes tehnoloģijai, kas ar lāzeru palīdzību ļauj kartēt un analizēt arheoloģiskās ainavas.

Pētījumā izmantotā datu kopa tika iegūta 2013.gadā no aptuveni 122 kvadrātkilometru lielas platības. Dati tika savākti mežu monitoringa projekta "Alianza" ietvaros.

Kad pētnieki apstrādāja datus, izmantojot arheoloģiskās metodes, viņi atklāja to, ko citi bija palaiduši garām - milzīgu senu pilsētu, kuru tās ziedu laikos no 750. līdz 850.gadam, iespējams, apdzīvoja no 30 000 līdz 50 000 cilvēku.

Izanalizējot datus, tika atklāta ne tikai blīva apdzīvotība, bet arī liela daudzveidība. Tika atklātas ne tikai mazākas apmetnes, bet arī liela pilsēta ar piramīdām tieši blakus vienīgajam ceļam šajā apvidū, netālu no ciemata, kur cilvēki gadiem ilgi aktīvi saimniekoja starp drupām, sacīja pētījuma galvenais autors Lūks Aulds Tomass no Ziemeļu Arizonas universitātes.

Pētnieks norādīja, ka vēl daudz kas ir atklājams tā sauktajā centrālajā maiju zemienē - reģionā Jukatanas pussalas dienvidu daļā, kas ietver daļu tagadējās Gvatemalas, Belizas un Meksikas štatus Kampeči un Kintana Roo.

Pēc ēku skaita Valeriana, iespējams, ir nozīmīgākā maiju arheoloģiskā vieta pēc Kalakmulas, kas tiek uzskatīta par lielāko Latīņamerikā.

Tēmas

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu