Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa

Pieci iemesli, kāpēc rudenī tik ļoti nepieciešams magnijs

Foto: Shutterstock

Magnijs tiek uzskatīts par vienu no svarīgākajām un organismam nepieciešamākajām minerālvielām, un tieši rudenī tā lietošanai ir ļoti svarīga nozīme. Kādi ir pieci lielākie ieguvumi no magnija, konsultē "Apotheka" farmaceita asistente Agnese Jursa.

Magniju jau 1755. gadā atklāja britu ķīmiķis un fiziķis Jozefs Bleks (Joseph Black). Tas palīdz organismam vairot enerģiju, stiprināt imūnsistēmu, nodrošina asins cukura līmeņa regulēšanu, un ne tikai! Magnijs cilvēka organismā piedalās arī neskaitāmos bioķīmiskos procesos un nodrošina normālu nervu sistēmas un muskuļu darbību.

Kāpēc tā uzņemšana ir svarīga gada drēgnajā laikā? 

1. Magnijs stiprina imunitāti

Foto: Shutterstock

Magnijam ir svarīga loma imūnsistēmas stiprināšanā, palīdzot ķermenim efektīvāk cīnīties ar rudens baciļiem. Pateicoties magnijam, imūnsistēma kļūst izturīgāka pret infekcijām, kas īpaši svarīgi rudenī, kad aukstais un mitrais laiks var padarīt mūs mazāk pasargātus pret vīrusiem.

2. Mazina sezonālo stresu un uzlabo garastāvokli

Rudens tumšais laiks un fakts, ka mūs sasniedz arvien mazāk saules gaismas var radīt izmaiņas garastāvoklī un izraisīt sezonālos afektīvos jeb depresīvos traucējumus. Magnijs palīdz serotonīna – tā sauktā “laimes hormona” – ražošanā, kas palīdz uzturēt labu garastāvokli un mazināt trauksmi. Tas var būt īpaši vērtīgs rudenī, kad tumšie vakari un rīti var radīt papildu spriedzi un nomāktību.

3. Atbalsta muskuļu atjaunošanos

Foto: Shutterstock

Kad laikapstākļi kļūst vēsāki, daudziem var mainīties fizisko aktivitāšu režīms, piemēram, pārejot uz iekštelpu treniņiem vai izvēloties mierīgākas aktivitātes, piemēram, pārgājienus dabā. Magnijs palīdz muskuļiem atjaunoties, tā lietošana mazina krampjus un muskuļu saspringumu, kas var būt īpaši noderīgi pēc fiziskām aktivitātēm. Magnijs palīdz arī uzturēt muskuļu elastību, lai mazinātu iespējamo traumu risku.

4. Veicina labāku miegu

Magnijs ir plaši pazīstams ar savu spēju uzlabot miega kvalitāti, palīdzot atslābināties gan prātam, gan ķermenim. Rudens mēnešos, kad jūtams lielāks nogurums, magnijs var palīdzēt uzlabot miega kvalitāti, lai tas būtu dziļāks un mierīgāks, kas savukārt pozitīvi ietekmē enerģijas līmeni un garastāvokli ikdienā.

5. Uzlabo ādas veselību

Rudens laikapstākļi var būt īpaši skarbi pret mūsu ādu – vējš un mitrums to padara sausu var kairināt. Magnijs palīdz uzturēt ādas mitrumu, kas sagatavo ādu aukstajam ziemas periodam. Tāpat tas var arī mazināt aknes un citu ādas problēmu simptomus, jo magnijs regulē ādas tauku dziedzeru darbību un palīdz cīnīties ar iekaisumu.

Kā vislabāk uzņemt magniju?

Foto: Shutterstock

Lai atjaunotu un regulāri papildinātu Magnija “krājumus” organismā, vislabāk to uzņemt ar pārtiku. Ar Magniju visbagātākie ir zaļie lapu dārzeņi, kas satur hlorofilu kā, piemēram, spināti, lapu kāposti, brokoļi, kā arī dilles un zaļie lociņi. Avokado, vīģes un banāni ir ar Magniju bagātākie augļi. No zivīm ar magniju bagātākais ir lasis.

Bagātas ar Magniju būs arī dažādas sēklas un rieksti – piemēram, ķirbju sēklas, sezama sēkliņas, mandeles, Brazīlijas rieksti. Ikdienā lietojot piena produktus ar zemu tauku saturu, piemēram, bezpiedevu jogurtu un kefīru arī vari uzņemt papildu magniju. Arī tumšā šokolāde (ar vismaz 70% kakao satura) būs lielisks minerālvielas avots ikdienā.

Savukārt fiziski aktīvi cilvēki, sportisti, seniori, kā arī grūtnieces un jaunās māmiņas ir tās cilvēku grupas, kas pakļautas lielākam Magnija trūkuma riskam. Lai nodrošinātu organismu ar tam nepieciešamajām minerālvielām, var izvēlēties arī bezrecepšu uztura bagātinātājus, kas satur Magniju, Kalciju un citas nepieciešamās vielas. Konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, speciālists noteikti ieteiks ikvienam piemērotāko risinājumu.

Kad lietot magniju?

Foto: Shutterstock

Lai uzlabotu miega kvalitāti, magniju bieži iesaka lietot vakarā. Tāpat to var lietot pirms vai pēc treniņa, tāda veidā magnijs var palīdzēt atslābt muskuļiem un mazināt krampju risku.

Magniju vērts lietot arī paaugstināta stresa apstākļos vai brīžos, kad jūtams nogurums un izsīkums.

Raksts tapis sadarbībā ar "Apotheka".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu