Vai protesti Gruzijā varētu fundamentāli mainīt vēlēšanu rezultātus? (4)

Ekspertes viedoklis
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: GIORGI ARJEVANIDZE/AFP

Gruzijā notiekošie protesti diez vai varētu fundamentāli mainītu vēlēšanu rezultātus, uzsvēra biedrības "Latvijas Transatlantiskā organizācija" ģenerālsekretāre Sigita Struberga.

Struberga norāda, ka starptautisko novērotāju pirmie secinājumi liecina, ka aizvadītās Gruzijas parlamenta vēlēšanās nebija nedz godīgas, nedz arī brīvas.

Viņa uzsvēra, ka pašlaik ir grūti prognozēt, kā šī situācija varētu atrisināties, jo ir vairāki scenāriji, kuri varētu piepildīties, bet tie ir atkarīgi no opozīcijas spēku spējas apvienoties.

Viņasprāt, situācija Gruzijā var strauji mainīties uz vienu vai otru pusi, piemēram, vēl vakar mēs nevarējām iedomāties, ka valdošā partija piekritīs idejai par daļēju balsu pārskaitīšanu. Ir redzama arī starptautiskā rezonanse, pozīcijas partija sola neatcelt Gruzijas virzīšanos uz Eiropu, bet iepriekš pieņemtie lēmumi liecina par kaut ko citu, pārliecināta Struberga.

Prognozēšanu apgrūtina arī tas, ka opozīcijas spēki uzreiz pēc vēlēšanu rezultātu paziņošanas demonstrēja apjukumu, sacīja eksperte. Faktiski opozīcijas partijām nebija izstrādāta taktika par rīcību zaudējuma gadījumā. Šī iemesla dēļ opozīcijai bija nepieciešama diennakts, lai "savāktos" un domātu par nākamajiem soļiem.

"Ja Gruzijas pilsonisko sabiedrību pasauc uz protestiem, tas nenozīmē, ka viņi arī aizies uz tiem, jo lēmumi par protestēšanu tiek pieņemti nedaudz citā veidā," uzsver politoloģe, papildinot, ka arī vēsturiski Gruzijā cilvēki iziet protestos bez opozīcijas aicinājuma.

Šajā gadījumā sašķelto opozīciju varētu vienot Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, kura tiek skatīta kā kompromisa figūra, uzskata politoloģe.

Tāpat daudz nezināmo saglabājas ar Gruzijas opozīciju spēku solījumu neiesaistīties jaunajā parlamentā, bet daudzi arī iezīmē atšķirības tajā, kā partijas to artikulē. Šīs pāršķietami sīkas nianses varētu būt izšķirošas, sacīja eksperte.

Struberga ir pārliecināta, ka šo situāciju jebkurā gadījumā izmantos Krievija. Krievija izmantos gan pozīcijas uzvaru, gan demonstrācijas, nemierus vai pat revolūciju. Viņa atgādina, ka Krievija ir izmantojusi nemierus Ukrainā un Kazahstānā.

TVNET jau rakstīja, ka Gruzijā tiks pārskaitīti biļeteni aptuveni 14% vēlēšanu iecirkņu, otrdien pavēstīja centrālā vēlēšanu komisija, ar šo paziņojumu nākot klajā pēc opozīcijas apsūdzībām par plašiem pārkāpumiem balsojuma gaitā.

"Rajonu vēlēšanu komisijas veiks biļetenu pārskaitīšanu piecos vēlēšanu iecirkņos, kas pēc nejaušības principa izvēlēti katrā vēlēšanu apgabalā," teikts komisijas paziņojumā.

Saskaņā ar komisijas izziņotajiem teju pilnīgajiem rezultātiem valdošā partija "Gruzijas sapnis" ieguvusi 53,9% balsu, bet opozīcijas koalīcija - 37,7%.

Prorietumnieciskās opozīcijas partijas atsakās atzīt sestdien notikušā balsojuma rezultātus, uzstājot, ka tie ir viltoti par labu partijai "Gruzijas sapnis".

Desmitiem tūkstoši cilvēku pirmdien Tbilisi piedalījās protesta mītiņā.

Prezidente Zurabišvili paziņojusi, ka vēlēšanu rezultāti ir "nelikumīgi", un apgalvo, ka vēlēšanās ir iejaukusies "Krievijas speciālā operācija".

Opozīcijas partijas arī draud, ka neiesaistīsies jaunajā parlamentā, to dēvējot par nelikumīgu, un pieprasa jaunas vēlēšanas, ko vadītu "starptautiska vēlēšanu administrācija".

ASV un Eiropas Savienība ir nosodījušas vēlēšanu pārkāpumus.

Gruzijas vadošo vēlēšanu novērotāju grupa pirmdien paziņoja, ka ir atklāti pierādījumus par plaša mēroga krāpšanas gadījumiem, un pieprasīja anulēt vismaz 15% no nodotajām balsīm.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu