Saeima ceturtdien, 31. oktobrī, nolēma opozīcijā esošās partijas "Stabilitātei" deputātu Viktoru Pučku nosūtīt uz valodas pārbaudi.
Saeima nolemj nosūtīt "Stabilitātei" deputātu Pučku uz valodas pārbaudi
Pučka pirms balsojuma paziņoja, ka ''neatkarīgi no balsojuma rezultāta - Latvija ir manas mājas, Latgale ir mana zeme''.
Par Saeimā publiski latviešu valodā maz runājošā opozīcijas deputāta nosūtīšanu uz pārbaudi nobalsoja 67 deputāti, 12 bija pret, bet 2 deputāti atturējās. Pret nobalsoja visi esošie un bijušie "Stabilitātei" frakcijas deputāti un "Latvijai pirmajā vietā" (LPV) deputāts Mārcis Jencītis, atturējās pa deputātam no LPV un Zaļo un zemnieku savienības, bet vēl 11 parlamenta sēdē klātesošie izvēlējās vispār nebalsot.
Saeimai pieņemot lēmumu par deputāta nosūtīšanu uz valsts valodas prasmes pārbaudi, šo pārbaudi ne vēlāk kā piecu mēnešu laikā no lēmuma pieņemšanas jāveic Valsts izglītības satura centrā. Pārbaudi šajā termiņā drīkst veikt ne vairāk kā divas reizes. Ne mazāk kā desmit deputāti var iesniegt lēmuma projektu par valsts valodas pārbaudes termiņa pagarināšanu, nosaka Saeimas Kārtības rullis.
Gadījumā, ja tiks konstatēts, ka deputāta valsts valodas zināšanas neatbilst normatīvajos aktos noteiktajam līmenim vai deputāts noteiktajā termiņā nav ieradies uz pārbaudi, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija 15 dienu laikā iesniegs Saeimai lēmuma projektu par deputāta izslēgšanu no Saeimas sastāva.
Iepriekš Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija sniedza atzinumu par to, vai partijas "Stabilitātei" deputāti Jefimijs Klementjevs un Pučka nosūtāmi uz valodas pārbaudi.
Sēdē pēc "dziļām diskusijām", uzklausot arī Valsts valodu centra (VVC) speciālistu atzinumu, balsojot pieņemts lēmums, ka Klementjevs nav sūtāms uz valsts valodas pārbaudi, turpretim Pučkam pārbaude ir jāveic.
Šodien sēdē notika balsojums arī par to, vai uz valsts valodas pārbaudi sūtīt Klementjevu, taču par šo piedāvājumu nobalsoja tikai 33 "Jaunās vienotības" un Nacionālā apvienības deputāti, pret balsojot "Stabilitātei", LPV un "Progresīvajiem", bet ZZS un "Apvienotajam sarakstam" pamatā atturoties. Līdz ar to priekšlikums tika noraidīts.
Abu Saeimas deputātu valsts valodas zināšanas tiek vētītas pēc Saeimas frakciju "Jaunās vienotības" un Nacionālā apvienības rosinājuma.