Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

"4finance" meitasuzņēmums Polijā pakļauts poļu nacionālajām sankcijām (1)

Polija. Ilustratīvs attēls.
Polija. Ilustratīvs attēls. Foto: Lukasz Pawel Szczepanski/Shutterstock

Polijas iekšlietu un administrācijas ministrs nacionālo sankciju sarakstā iekļāvis Latvijas nebanku kreditētāja "4finance" meitasuzņēmumu "Bastorehill Investments", jo uzskata, ka iespējamās īpašnieku saites ar Krievijas kapitālu rada risku kredītņēmēju datu nonākšanai naidīgās rokās, ceturtdien vēsta Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili".

Polijas iekšlietu un administrācijas ministra lēmumā teikts, ka "līdz 2022.gada 9.maijam "4finance" bija īpašniece vienai no lielākajām Polijas kredītiestādēm "Vivus Finance". 2022.gadā "4finance" pārdeva tai piederošo "Vivus Finance" tās ilggadējai prezidentei. Kā izriet no "4finance Holding S.A." finanšu pārskata, iemesls īpašumtiesību maiņai bija īpašnieku bažas, ka viņu saistību dēļ ar Krievijas kapitālu, Polijas plānoto sankciju pasākumu rezultātā viņu aktīvi tiktu iesaldēti".

Lēmumā teikts, ka "4finance" vēlas atgriezties Polijas tirgū, un tāpēc ir iegādājusies kompāniju "Bastorehill Investments". Tā pavasarī iesniedza dokumentus, lai reģistrētos kā patēriņa kredītu izsniedzējs.

Tālāk Polijas ministra uzskaitīta publiskos avotos atrodamā informācija, kas parāda vēsturisko un, iespējams, pašreizējo "Bastorehill Investments" īpašnieku un darbinieku saistību ar Krievijas kapitālu. Izpēti veica Polijas finanšu uzraudzības komisija, kas, lai arī tiešu saikni neatrada, joprojām uzskata, ka ir pamats aizdomām.

"Apkopotā informācija ļauj pamatoti pieņemt, ka uzņēmumu pārvalda subjekts, kuru, neskatoties uz izmaiņām līdzdalībā, joprojām var kontrolēt Oļegs Boiko, un kas ir saistīts ar Krievijas kapitālu. Arī patiesais labuma guvējs - Edgars Dupats - nav garantija, ka nenotiek sadarbība ar Krievijas kapitālu," teikts Polijas iekšlietu un administrācijas ministra lēmumā.

Krievijas oligarhs Boiko par "4finance" līdzīpašnieku pastarpināti kļuva caur Kiprā reģistrēto kompāniju "Tirona Limited" 2011.gadā. Boiko ir iekļauts Ukrainas un Austrālijas sankciju sarakstos. Viņš arī pieminēts ASV Senāta Izlūkošanas komitejas ziņojumā par Krievijas iejaukšanos 2016.gada ASV prezidenta vēlēšanās.

Pirms četriem gadiem publiskotajā ziņojumā ir teikts, ka Boiko ir saites ar Krievijas valdību, Krievijas izlūkošanas un drošības dienestiem, kā arī ar organizēto noziedzību, kas rada bažas. Moldovas prese senāk ziņoja, ka Boiko ir bijis iesaistīts Kremļa atbalstītā vēlēšanu ietekmēšanas operācijā Moldovā.

Viņš bija arī padomes priekšsēdētājs un viens no īpašniekiem AS "Baltic Trust Bank" Latvijā, kuru vēlāk pārsauca par "GE Money Bank". To likvidēja 2016.gadā.

Savulaik Boiko savas daļas "4finance" uzņēmumu grupā pārrakstīja uz savu māti. 2022.gadā daļa no tām nonāca ari citu radinieku rokās, bet patlaban kapitāla daļu turētāju sarakstos Boiko ģimene vairs neparādās.

Zem poļu ierēdņu lupas nonācis arī Edgars Dupats, kas Latvijas uzņēmuma reģistrā ir minēts kā vienīgais "4finance" patiesais labuma guvējs. Polijas iekšlietu un administrācijas ministra lēmumā teikts, ka "šobrīd sabiedrības oficiālais patiesā labuma guvējs, kuram pieder 29,47% akciju mātes uzņēmumā "Tirona Limited" no Kipras, ir Dupats - znots bijušajam Latvijas Ministru prezidentam un vienam no pazīstamākajiem Latvijas uzņēmējiem Andrim Šķēlem. Šķēle kopā ar sievu un meitām, tostarp Dupata sievu Madaru, ir līdzīpašnieks SIA "Multi Capital Holdings", kas pārvalda un kam pieder uzņēmums "Riga Port Group"."

Dokumentā teikts, ka caur ostu uz Krieviju pārved izejvielas, kuras var izmantot militāriem mērķiem. Tāpat minēts, ka Šķēles ģimenes uzņēmums ir līdzīpašnieks "Riga Fertilizer Terminal", kur vairākums pastarpināti pieder sankcijām pakļautajam Krievijas oligarham Dmitrijam Mazepinam.

Poļu finanšu kontroles iestāde pētīja jaunos "4finance" īpašnieka "Tirona Limited" mazākuma akcionārus un vadošos darbiniekus. Vēsturiskas vai arī vēl joprojām esošas ciešas saites ar vairāk vai mazāk ietekmīgiem Krievijas kapitāla uzņēmumiem tā atrada gandrīz katram no viņiem.

Polijas iekšlietu un administrācijas ministra lēmumā teikts, ka "iepriekš minētais var liecināt par to, ka īpašumtiesību maiņu mērķis bija slēpt saikni ar Krievijas kapitālu, nevis faktisku Krievijas puses izstāšanos no kreditēšanas darbībām Polijas tirgū un kontroles nodošanu pār šiem subjektiem".

Savukārt Dupats raidījumam "Atvērtie faili" apgalvoja, ka Polijas Iekšlietu un administrācijas ministrijas ziņojumā ir "novecojuši fakti".

Arī "4finance" raidījumam norādīja, ka "4finance" un attiecīgi arī Polijas uzņēmuma "Bastorehill Investments" īpašniekos līdz ar Boiko ģimenes izstāšanos vairs nav Krievijas kapitāla. "4finance" kategoriski nepiekrīt Polijas Iekšlietu un administrācijas ministrijas lēmumam, interpretācijai, pieņēmumiem un argumentācijai. Tomēr lēmumu "4finance" nav apstrīdējis, jo neesot precedenta, kas liecinātu par to, ka to ir iespējams veiksmīgi izdarīt.

Kompānija norādījusi, ka Polijas lēmuma tūlītējas sekas ir tādas, ka ir atsaukts "4finance" pieteikums Polijas aizdevēju reģistram. Uzņēmums norāda, ka neveic uzņēmējdarbību Polijā, un arī nākotnē neplāno to darīt. "4finance" nodoms ir likvidēt vietējo uzņēmumu, tiklīdz tas būs praktiski iespējams.

Latvijas Ārlietu ministrija tagad ir lūgusi informāciju Latvijas izlūkdienestiem, savukārt Satversmes aizsardzības birojs raidījumam norādījis, ka savas kompetences ietvaros regulāri iegūst informāciju par situāciju finanšu nozarē saistībā ar trešo valstu uzņēmēju iesaisti.

Latvijas "4finance" apgrozījums 2023.gadā bija 35,438 miljoni eiro, kas ir par 34,4% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 27,9% un sasniedza 15,433 miljonus eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

"4finance" ir patēriņa kredītdevējs, kā arī sniedz vadības un informācijas tehnoloģiju pakalpojumus "4finance" grupas uzņēmumiem un tam pieder vairāki citi grupas uzņēmumi Eiropā.

Kompānija "4finance" reģistrēta 2008.gadā, un tās pamatkapitāls ir 24,549 miljoni eiro. Kompānijas patiesais labuma guvējs ir Dupats.

Svarīgākais
Uz augšu