Pētījumā “Neredzamie”* izdalīta atsevišķa grupa, kas ir mazizglītoti cilvēki. Viņus kopumā var raksturot šādi: negatīva domāšana, neuzticēšanās valsts sociālajai apdrošināšanai, zema finanšu pratība, nav piekļuves finanšu pakalpojumiem jeb nevar saņemt aizdevumu, kā arī ir zemi patēriņam pieejamie līdzekļi. Raidījumā skaidrosim, kas ir galvenie iemesli, kāpēc cilvēki nespēj pielāgoties darba tirgum, kur slēpjas galvenā problēma un kā šo sabiedrības grupu motivēt iekļauties mūžizglītības programmās.
NEREDZAMIE ⟩ Kā motivēt "neredzamos" iekļauties mūžizglītības programmās? (1)
Studijā
Moderators: Oskars Priede
Viesi:
Latvijas Zinātņu akadēmijas locekle un profesore Baiba Rivža;
Latvijas Darba devēju konfederācijas Izglītības un nodarbinātības jomas vadītāja, NEP nacionālā koordinatore Liene Voroņenko;
Nodarbinātības valsts aģentūras AF projekta "Prasmju pilnveide pieaugušajiem" vadītāja Edīte Bratka.
2. raidījumā apskatītās tēmas
- Kas ir galvenie iemesli, kāpēc cilvēki nespēj pielāgoties darba tirgum un kur ir galvenā problēma?
- Kāpēc šie cilvēki ir ar negatīvu domāšanu un kāpēc viņi neuzticas valstij?
- Vai cilvēki ar zemām prasmēm ir vajadzīgi darba tirgū?
- Pētījumā “Neredzamie” identificētas vairākas grupas, kur ir novērojamas problēmas ar izglītību: šķirteņi ar apgādībā esošiem bērniem, sociālās jomas darbinieki, cilvēki, kuriem atteikti pabalsti. Kā motivēt šos cilvēkus iekļauties mūžizglītības programmās?
- Ar kādiem rīkiem vai instrumentiem valsts un privātais sektors var “izvilkt” cilvēkus no "neredzamās zonas"?
Astoņos raidījumos kopā ar ekspertiem skaidrosim, kas ir “neredzamie” un kādi šķēršļi traucē viņiem kļūt redzamiem. Pirmo raidījumu skaties šeit, bet nākamajā podkāstā ar ekspertiem studijā runāsim par to, kas notiek ar cilvēkiem, kuriem ir ierobežojoša izglītība jeb iespēja strādāt ļoti specifisku darbu par zemu samaksu.
**
Projekta “Neredzamie” pētījums Baltijas valstīs ir īstenots 2023.gada pavasarī, sadarbojoties vadošām akadēmiskām institūcijām – Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola RISEBA (Latvija), Tallinas tehnoloģiju universitāte (Igaunija), Vītauta Dižā universitāte (Lietuva) – un Latvijas pētniecības uzņēmumiem Ex Novo un Motival Development, ar starptautiskās kompānijas IPF Digital atbalstu.
Projekta galvenais mērķis – identificēt un raksturot sociālās grupas, kas savas specifikas dēļ grūti identificējamas vai nemaz neuzrādās oficiālajā statistikā, bet kurām ir dažādu cēloņu radīti izaicinājumi integrēties sabiedrībā un nodrošināt sev ikdienas dzīvei nepieciešamo.
Raidieraksts tapis sadarbībā ar IPF Digital Latvia.