Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa

Portāls: Vēsturiskajai Kaucmindes pilij ir jauna īpašniece, kura tic īpašuma glābšanai

Foto: Rent in Riga/Publicitātes foto

Jaunā Kaucmindes īpašniece – arhitekte Aiva Dreimane-Ozolzīle, tic, ka nekustamais īpašums ir vēl saglābjams, novembra sākumā vēsta portāls LSM.lv un raidījums "Kultūršoks".

Kā vēsta portāls, jaunā pils saimniece to iegādājusies bez miljoniem kabatā. Turklāt viņai jau ir skaidrs prioritāro lietu darāmais plāns.

"Šobrīd ir tās nesošās konstrukcijas, kas ir jānostabilizē, jāpastiprina, jānomaina. Protams, muižas simbols – Kaucmindes portiks. Tas ir tas, kas ir jāglābj, kamēr viņš, paldies dievam, vēl turas. Tas ir pirmais, kas jāizdara, un, ja tas būs sadarīts, tad pārējais tad ir tikai laika jautājums," portālam pauda jaunā Kaucmindes īpašniece.

Kā uzsver "LSM.lv", Dreimane-Ozolzīle gatava stāties pretim visiem izaicinājumiem, turklāt viņa kā savu lielāko trumpi min ticību tam, ka Kaucmindes pils atgūsies.

Jau ziņots, ka Kaucmindes pils saimnieki mainījušies vairākkārt. 

Privātīpašums Kaucmindes pils sastāv no pils ēkas 2887 kvadrātmetru kopplatībā un tam pieguļoša gleznaina parka 4,59 hektāru platībā.

Kaucmindes pili ieskauj divi dārzi - viens regulārais dārzs, kuru veidojis dārznieks K.Savickis ap 1780.gadu, bet otrs ir ainavu parks, kas veidots 19.gadsimtā un aptver Kauces upītes gravu. Zemes gabala ziemeļu robežu veido neliela upīte, rietumu robežu - divi sakopti un iztīrīti mākslīgie dīķīši.

Kaucmindes pils atrodas Latvijas "arhitektonisko pērļu trijstūrī". Līdz baroka stila Latvijas arhitektūras un mākslas šedevram Rundāles pilij ir tikai astoņi kilometri, līdz viduslaiku restaurētajai Bauskas pilij - trīs kilometri, bet līdz Mežotnes pilij - 10 kilometri.

Muiža kopā ar stalli un klēti būvēta ap 1780.gadu agrīnā klasicisma stilā, domājams, pēc arhitekta Severīna Jensena projekta. No 1909.gada līdz 1912.gadam veikta lielākā muižas pārbūve, ko vadīja arhitekts Leo Reinīrs.

Kaucmindes pilij jeb Kaucmindes muižas muižnieka dzīvojamajai ēkai piešķirts valsts nozīmes arhitektūras kultūras pieminekļa statuss ar Kultūras ministrijas 1998.gada 29.oktobra rīkojumu.

Svarīgākais
Uz augšu