Otrdien, 5. novembrī, aprit 50 gadi kopš pirmā hidroagregāta iedarbināšanas Rīgas hidroelektrostacijā. Kopš 1974. gada tā ir otra lielākā hidroelektrostacija Latvijā un stabils videi draudzīgas enerģijas avots. Stacijas izsvērta ekspluatācija un rekonstrukcija ir palielinājusi efektivitātes pieaugumu un ieguldījumu ilgtspējīgas elektroenerģijas ražošanā Latvijā.
Foto ⟩ Rīgas HES svin 50 gadu jubileju
Rīgas HES ir jaunākā hidroelektrostacija Daugavas HES kaskādē, kas izbūvēta pēc Ķeguma un Pļaviņu HES. Atrodoties netālu no Rīgas pie Doles salas, Rīgas HES ir otra jaudīgākā hidroelektrostacija Latvijā ar 402 MW jaudu un var lepoties ar fasādi, kas vērsta pret Rīgu un jūru. Tās galvenā iezīme ir mašīnzāles sienas V veida kolonnas.
Mārtiņš Čakste, AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs: "Neskatoties uz to, ka Latvenergo strauji attīsta jaunas ģenerējošās jaudas SES un VES, Daugavas HES kaskādes elektrostacijas ne tikai nezaudē savu aktualitāti, bet - rūpīgi koptas un attīstītas, dod jaunu pienesumu Latvijas kopējā enerģētikas zaļā portfeļa balansēšanā un attīstībā. Sveicu Rīgas HES kolektīvu 50 gadu jubilejā!"
Pirmā doma par HES būvi pie Doles salas radās jau 20. gadsimta sākumā, tomēr bažas par pavasara plūdu radītiem riskiem liedza realizēt projektu, pirmo staciju būvējot Ķegumā. Tomēr pie idejas atgriezās, un pamats nākamās Rīgas HES izbūvei tika likts 1960. gados, kad tika izstrādāts Daugavas kompleksās izmantošanas plāns.
Rīgas HES celtniecības darbi tika aizsākti 1966. gadā atbilstoši PSRS Ministru padomes lēmumam. Pirmais hidroagregāts tika iedarbināts 1974. gada 5. novembrī, savukārt nākamo gadu laikā HES pakāpeniski sasniedza sākotnējo projektēto jaudu, kas tika palielināta līdz 402 MW. Rīgas HES ekspluatācija ir nodrošinājusi elektroenerģiju Latvijas iedzīvotājiem jau pusgadsmitu, un tai ir veikti vairāki tehniskie uzlabojumi. Rīgas HES var lepoties ar garāko – 15,4 km – aizsargdambi Daugavā, kura rekonstrukcija noslēdzās 2015. gadā. Savukārt kopš 2016. gada noritēja sešu hidroagregātu rekonstrukcija, kas noslēdzās 2022. gadā un ļāva palielināt energoefektivitāti, ik gadu saražojot apmēram par 20 GWh vairāk elektroenerģijas.
Paralēli Rīgas HES celtniecībai Doles salā un Daugavas piekrastē no 1966. līdz 1974. gadam Latvijas vēstures institūta arheologi veica vērienīgus arheoloģiskos izrakumus appludināšanai paredzētajā teritorijā, iegūstot vairāk nekā 45 000 bronzas un dzelzs laikmeta senlietu, 150 000 māla lausku un vērtīga antropoloģiskā materiāla, muzeju krātuvēs to rūpīgi glabājot līdz mūsdienām.