2017. gada 15. septembrī savā pēdējā misijā devās Saturna sistēmas izpētes zonde “Cassini”. Tās pēdējais uzdevums bija vienkāršs un reizē dramatisks – sadegt Saturna atmosfērā, pirms tam savācot pēc iespējas vairāk informācijas. Tas arī veiksmīgi izdevās, un zinātnieku rīcībā nonāca dažādi dati un fotogrāfijas. Tiesa, būsim uzmanīgi...
Zondes pēdējā misija bija nolaišanās biezajā Saturna atmosfērā, kas bija visai mežonīgs uzdevums, jo to nemitīgi kratīja un dauzīja atmosfēriskie vēji. Sākumā Saturna gravitācija centās sagrābt zondi un likt tai rotēt.
NASA pētnieki stāstīja: “Lai saglabātu antenu pavērstu pret Zemi, mēs izmantojām tā saucamo “bum-bum” kontroli. Mēs zondei iedevām šauru diapazonu, kurā tā var rotēt. Kad tā atdūrās pret šo robežu vienā pusē, iedarbojās dzinējs, kas zondi atvirzīja uz otru pusi.”
Šis diapazons bija tikai 0,1 grādu liels. Rekonstruētā informācija liecina, ka “Cassini” līdz pēdējam brīdim (trīs minūtēm līdz pēdējam sakaru zudumam) centās orientēties un kontrolēt savu stāvokli.
Zondei krītot aizvien dziļāk un dziļāk Saturna atmosfērā, palielinājās turbulence. Lai arī atmosfēra joprojām bija ļoti retināta – 1900 kilometru augstumā virs mākoņu galotnēm –, “Cassini” sāka lēnām atmuguriski rotēt. Rezultātā iedarbojās zondes dzinēji, cenšoties rotāciju apturēt. Dzinējs darbojās ar aizvien pieaugošu spēku.