Aizliegtas vienošanās publiskajos iepirkumos arvien dod iespējas iedzīvoties uz valsts rēķina, tāpēc par šiem pārkāpumiem jānosaka kriminālatbildība, šādu nostāju otrdien LTV "Rīta panorāmā" atkārtoti pauda ģenerālprokurors Juris Stukāns.
Stukāns: Aizliegtas vienošanās publiskajos iepirkumos arvien dod iespējas iedzīvoties uz valsts rēķina
Pēc Stukāna vārdiem, viņam joprojām ir neizpratne un pārsteigums, ka Saeima nav atbalstījusi kriminālatbildības noteikšanu par aizliegtu vienošanos īstenošanu publiskajos iepirkumos.
Kritiķus, kas neatbalsta attiecīgus likuma grozījumus, Stukāns mudināja nosaukt konkrētus gadījumus, kad izmeklētāji ļaunprātīgi būtu vērsuši sankcijas un arestus pret godīgiem uzņēmējiem. Pats Stukāns zinot vien vienu šādu gadījumu, kas beidzies ar to, ka nepamatoto darbību veicēji paši nonākuši uz apsūdzēto sola.
Stukāns īsti vairs neredzot, ko no savas puses vēl varētu izdarīt, lai izmaiņas panāktu, varbūt vien vēl uzrakstīt vēstuli prezidentam.
Ierosinājums Krimināllikumā noteikt kriminālatbildību par aizliegtu vienošanos īstenošanu publiskajos iepirkumos ir ticis skatīts Saeimā, taču deputātu vairākums nobalsoja pret to.
Prokuratūra vērsusies valdībā, lūdzot risināt jautājumu par kriminālatbildības noteikšanu saistībā ar aizliegtu vienošanos īstenošanu iepirkumos, nepieciešamības gadījumā solot lūgt arī Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča iesaisti.
Arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs un vairākas citas atbildīgās institūcijas uzskata, ka par šo smagāko konkurences tiesību pārkāpumu publiskajos iepirkumos būtu jāparedz kriminālatbildība, jo karteļu gadījumā tiek neefektīvi ieguldīti valsts un pašvaldību līdzekļi, kā arī iedzīvotāji nesaņem preces un pakalpojumus par tirgus situācijai atbilstošām cenām.
Kopš oktobra vidus sabiedrības iniciatīvu portālā "Mana balss" notiek parakstu vākšana par kriminālatbildības noteikšanu par koruptīvām darbībām publiskajos iepirkumos. Līdz šim iecerei gan nav vērojams liels atbalsts, un atbalstītāju parakstu skaits nav sasniedzis tūkstoti.