Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē deputāti otrdien izteica kritiku AS "Latvenergo" un kompānijas kapitāldaļu turētājam Ekonomikas ministrijai (EM) par uzņēmumam izvirzīto uzdevumu gūt lielāku peļņu un tās daļu iemaksāt dividendēs valstij, tā vietā aicinot nopelnīto ieguldīt konkurētspējīgu elektroenerģijas cenu nodrošināšanā uzņēmumiem un iedzīvotājiem.
Saeimas deputāti kritizē "Latvenergo" izvirzīto uzdevumu gūt lielāku peļņu, lai to novirzītu dividendēs (3)
Pie Saeimas frakcijām nepiederošais Saeimas deputāts Andrejs Ceļapīters pauda viedokli, ka sistēmas uzņēmumam, kuram ar elektroenerģiju ir jāapgādā valsts uzņēmumi un iedzīvotāji, būtu jārūpējas par elektroenerģijas cenu samazināšanu, nevis jācenšas daudz nopelnīt, lai to pēc tam "apēstu".
Ceļapīters uzsvēra, ka nopelnīto būtu jāinvestē zaļajā enerģijā, lai mazinātu cenas. "Tagad ir absolūti nepareiza politika - investīcijas ienāk mazāk, iedzīvotāji maksā vairāk. Sistēmas uzņēmumam jāstrādā, lai visiem būtu labi, ne tikai pašam monopolistam un finanšu ministram, kur pasmelties līdzekļus," teica Ceļapīters.
Deputāte Skaidrīte Ābrama (P) norādīja uz to, ka Latvijā ir ļoti daudz energoietilpīgu uzņēmumu, kuriem augstās cenas prasa lielus līdzekļus.
Ābramas ieskatā šie uzņēmumi, maksājot mazāk par elektrību, nodokļos, iespējams, valstij nomaksātu vairāk nekā "Latvenergo" samaksā dividendēs.
Tāpat Ābrama uzsvēra, ka EM būtu vairāk jārūpējas par visiem nozares uzņēmumiem un to attīstību, un mazāk jāasociējas ar "Latvenergo". Ābramas ieskatā ministrijas būtu jāattālina no valsts kapitālsabiedrību kapitāldaļu pārvaldīšanas.
Deputāte Linda Matisone (AS) uzsvēra, ka ar konkurētspējīgām elektroenerģijas cenām varētu atbalstīt uzņēmumus un investīcijas un tādējādi tiktu radītas vairāk jaunas darbavietu. Matisone sacīja, ka šādā gadījumā valsts no "Latvenergo" nesaņemto peļņas daļu saņemtu no citiem uzņēmumiem nodokļu veidā.
EM valsts sekretārs Edmunds Valantis komisijas sēdē skaidroja, ka panākt zemākas cenas ir kopēja vēlme, un to var sasniegt, ja ir pietiekamas ražošanas jaudas. Tieši tādēļ "Latvenergo" investē atjaunojamās enerģijas ražošanas jaudās Lietuvā, lai varētu ražot elektroenerģiju vasarā, kad to nevar darīt Daugavas hidroelektrostacijās.
Valantis skaidroja, ka, sākot ražot Lietuvā, nopelnīto varēs investēt lielākās atjaunojamās enerģijas ražošanas jaudās Latvijā, un tādējādi sekmēt cenu pazemināšanu.
Komisijas priekšsēdētājs Gatis Liepiņš (JV) sēdē norādīja, ka deputātus satrauc koplīgumos nolīgtās augstās personāla izmaksas enerģētikas un siltumapgādes valsts kapitālsabiedrībās.
"Lielajiem enerģētikas "milžiem" ir īpaša loma Latvijas ekonomikā un arī mūsu drošībā. Protams, priecē, ka šie uzņēmumi attīstās un strādā ar peļņu, sākuši startēt eksporta tirgos, un tas atspoguļo pozitīvas tendences šo uzņēmumu attīstībā. Vienlaikus ir jāapzinās, ka šie uzņēmumi pilnībā pieder valstij un, atskaitot ārējo tirgus daļu, faktiski ir monopolisti," akcentēja Liepiņš, uzverot, ka šo kapitālsabiedrību mērķim joprojām ir jābūt pēc iespējas zemākas cenas galapatērētājam un ka par elektrību galu galā maksā visi iedzīvotāji.
Komisijas deputāti šodien uzdeva atbildīgajām ministrijām līdz pavasarim nākt klajā ar redzējumu kapitālsabiedrību optimizācijai, tostarp par uzņēmumu "Sadales tīkls" un "Augstsprieguma tīkls" apvienošanu. Tāpat jautājums ir par pašu mazāko šīs nozares kapitālsabiedrību "Enerģijas publiskais tirgotājs", kurā strādā tikai pieci darbinieki, norādīja Liepiņš.
Tāpat deputāti uzdeva ministrijām aprēķināt šo kapitālsabiedrību administratīvos izdevumus ar mērķi tās samazināt, izstrādāt vienotu atalgojuma sistēmu, vērtēt šādus uzņēmumus pēc to izmēriem, kā arī trīs nedēļu laikā iesniegt komisijā enerģētikas jomas noslēgtos koplīgumus.
Jau vēstīts, ka "Latvenergo" koncerna apgrozījums pagājušajā gadā sasniedza 2,034 miljardus eiro, kas ir par 10,4% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt koncerna peļņa pieauga par 90,8% un bija 350,9 miljoni eiro.
Dividendēs valstij no pagājušā gada peļņas "Latvenergo" izmaksāja 212,199 miljonus eiro. Savukārt 2025.gada budžetā plānots, ka "Latvenergo" ieskaitīs valsts pamatbudžeta ieņēmumos dividenžu maksājumu ne mazāk kā 147 495 380 eiro
"Latvenergo" nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, kā arī ar dabasgāzes tirdzniecību un elektroenerģijas sadales pakalpojumu nodrošināšanu. "Latvenergo" obligācijas kotē biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.