Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Kā pārvaldīt savu budžetu krīzes laikā

Foto: pexels.com

Dzīve dažkārt var mest negaidītus izaicinājumus, piemēram, darba zaudēšanu, medicīniskos rēķinus vai citas finansiālas ārkārtas situācijas.

Krīzes laikā ir svarīgi saglabāt mieru un pārskatīt savu finanšu plānu, lai paliktu virs ūdens.

Jo mazāk ir naudas, jo būtiskāk saprast, kur un kāpēc katrs eiro tiek iztērēts. Ir vērts atcerēties, ka lielāku stresu bieži izraisa nedrošība par rītdienu, taču plānošana var sniegt tik nepieciešamo drošību un stabilitāti.

Nosaki savus mērķus

Budžeta plānošana bez mērķa ir kā ceļojums bez galamērķa. Uzstādot konkrētu mērķi, finanšu plānošanas process kļūst ne tikai vienkāršāks un efektīvāks, bet arī daudz aizraujošāks! Kad mērķis ir skaidri noteikts, darbojas psiholoģiskais faktors, kas palīdz uzturēt disciplīnu – būtisku elementu visā budžeta plānošanas procesā.

Un disciplīnas uzturēšana gadījumā, kad esi nonācis krīzes situācijā ir ļoti svarīga sastāvdaļa.

Uzstādot konkrētu mērķi, jūs precīzi zināt, cik daudz līdzekļu būs nepieciešams, lai to sasniegtu, un tas padara procesu daudz skaidrāku.

Atcerieties – regulāra kontrole pār budžetu ir jūsu atslēga veiksmīgai mērķu sasniegšanai.

Tātad šajā gadījumā jūsu mērķis būtu: “Tikt ārā no krīzes situācijas, kas saistās ar finansēm”.

Novērtē savu pašreizējo finansiālo situāciju

Apskati un novērtē savus ienākumus, izdevumus un parādus. Nosaki tūlītējās prioritātes, piemēram, īri, pārtiku un rēķinus.

Skaidrs finanšu stāvokļa pārskats var palīdzēt pieņemt gudrākus lēmumus.

Visvienkāršāk to ir izdarīt veidojot tabulu ar saviem izdevumiem. Atver savu bankas kontu datorā vai aplikācijā un izej cauri visam pagājušajam mēnesim.

Bieži vien cilvēki neapzināti iztērē lieki kaut kur, kur to nemaz nevajadzētu. Ar domu: "ai, šis jau maksā tikai 5 EUR", bet mēneša griezumā šie sīkie tēriņi, saskaitot kopā, vairs nemaz nav tik sīki.

Izpēti finansiālās palīdzības iespējas

Izpēti valdības vai darba devēja piedāvātās palīdzības programmas, kā arī kopienas resursus, piemēram, pārtikas bankas vai vietējās labdarības organizācijas.

Vienmēr ir iespējams kāds aizdevums, no draugiem, paziņām, ģimenes locekļiem.

Daudzi arī ņem kredītu pie dažādām bankām un nebanku aizdevējiem, bet ja esi nonācis krīzes situācijā, tad tas noteikti nebūs ieteicams.

Samazini nevajadzīgos izdevumus

Samazini neobligātos izdevumus, atsakoties no abonementiem, ēšanas ārpus mājas un impulsīviem pirkumiem. Prioritizē nepieciešamības virs vēlmēm, vismaz uz laiku.

Saliec visus tēriņus vienā tabulā un tad izvēlies, piemēram atzīmējot ar zaļu krāsu, kuru no tiem visiem ir nepieciešams paturēt un ar sarkanu tos, bez kuriem varēsi iztikt.

Izmanto ārkārtas fondu (ja tāds ir)

Ārkārtas fonds ir būtisks krīzes laikā. Ja tev tāds ir, izmanto savus uzkrājumus atbildīgi, nodrošinot, ka tos neiztērē pārāk ātri. Ātrais kredīts var būt īslaicīgs risinājums.

Bet, ja Tev tāds nav, tad nonākot krīzes situācijā, tu sapratīsi, ka tomēr tādu ir nepieciešams izveidot. It īpaši, ja tava ikmēneša peļņa nav tāda, ka regulāri paliek pāri nauda un regulāri veidojas uzkrājums, dēļ tā, ka netiek kaut kas iztērēts.

Izveido ilgtermiņa plānu finansiālai atveseļošanai

Kad tavas tūlītējās vajadzības ir apmierinātas un esi veiksmīgi atveseļojies finansiāli, sāc plānot nākotni.

Koncentrējies uz ārkārtas fonda veidošanu vai atjaunošanu kā tika pieminēts vienā no iepriekšējām raksta sadaļām.

Pakāpeniski pielāgo savu budžetu atpakaļ normālam, tiklīdz krīze ir pārvarēta. Pārskati vēlreiz visus izdevumus, ja biji atteicies no kādiem tēriņiem savas krīzes laikā, varbūt ir iespējams iztikt bez tā arī turpmāk?

Secinājums

Krīzes laikā ir būtiski saglabāt mieru un veikt augstāk minētās darbības lai veiksmīgi pārverētu šo slikto periodu.

Atceries, ka neviens tavā vietā nespēs tevi "izvilkt" no šādām situācijām. Ir jāsaprot kāpēc tas tā notika un jāmācās turpmāk no savām kļūdām. Kredīts ir jaizvērtē gudri un atbildīgi.

Konsekventi uzraugot savus izdevumus un pieņemot gudrus lēmumus, krīzes laikā var pārliecinoši pārvarēt finansiālas grūtības.

Uz augšu