Maskavas pilsētas tiesa piespriedusi galvaspilsētas iedzīvotājam, 34 gadus vecajam Aleksandram Krajčikam, 13 gadus stingra režīma kolonijā valsts nodevības lietā par 50 eiro ziedošanu Ukrainas armijai, ziņo cilvēktiesību projekts “Memorial”.
Maskavietim piespriež 13 gadu cietumsodu par 50 eiro ziedošanu Ukrainas armijai
Spriedums Krajčikam tika pasludināts 1. novembrī, ziņo “Mediazona”.
Saskaņā ar izmeklēšanas rezultātiem divas dienas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Krajčiks pārskaitīja 50 eiro uz kontu “Deutsche Bundesbank”, kas tika atvērts, lai vāktu naudu Ukrainas armijas atbalstam.
Pagājušā gada aprīlī Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) darbinieki ieradās maskavieša mājās un konfiscēja viņa telefonu. Pēc tam viņš tika arestēts uz piecām diennaktīm pēc panta par sīko huligānismu, kad viņš mēģināja izlidot no Krievijas uz Turciju. Pēc tam Krajčiks trīs reizes pēc kārtas tika administratīvi arestēts saskaņā ar protokoliem par huligānismu un nepakļaušanos policijas darbiniekam. Pēc pēdējā administratīvā aresta termiņa beigām viņš tika aizturēts un ievietots apcietinājumā Permā krimināllietā par valsts nodevību.
Pagājušā gada jūlijā FSB ziņoja, ka aizdomās par valsts nodevību aizturēts Permas apgabala iedzīvotājs, kurš strādā vienā no reģiona komercbankām. Cilvēktiesību aktīvisti izteica pieņēmumu, ka tobrīd runa bija par Krajčiku. 2024. gada augustā lieta tika nodota izskatīšanai Maskavas pilsētas tiesā.
Augusta vidū tiesa piesprieda 12 gadu cietumsodu ASV un Krievijas pilsonei Ksenijai Kareļinai valsts nodevības lietā par nedaudz vairāk nekā 50 dolāru pārskaitījumu labdarības fondam.
Sieviete tika apsūdzēta valsts nodevībā par to, ka trešajā dienā pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā pārskaitīja 52 ASV dolārus Ukrainas labdarības organizācijai “Razom for Ukraine”, kas sniedz humāno palīdzību ukraiņiem.
Saskaņā ar Tiesu departamenta datiem 2024. gada pirmajos sešos mēnešos Krievijā par valsts nodevību notiesāti 52 cilvēki, kas ir 3,5 reizes vairāk nekā tajā pašā periodā pērn. Tik liels skaits nav bijis nevienā pilnā gadā pēdējo 9 gadu laikā. Tādējādi visa 2023. gada laikā 39 cilvēki tika notiesāti pēc šā panta.
Strauji pieauga arī par spiegošanu piespriesto sodu skaits: tikai 2024. gada pirmajos sešos mēnešos saskaņā ar šo pantu tika notiesāti 18 cilvēki, kas ir 9 reizes vairāk nekā 2023. gada pirmajos sešos mēnešos. Turklāt šogad par “konfidenciālu sadarbību ar ārvalsti” tika notiesāti divi cilvēki – tikpat daudz cilvēku tika notiesāti saskaņā ar šo pantu visā pagājušajā gadā.