Iesūti ziņu!

NEREDZAMIE Zema finanšu pratība – kā to uzlabot, lai nebūtu jālūdz valsts atbalsts

4. raidījums

Viena no “neredzamo”* problēmām ir zema finanšu pratība. Šiem cilvēkiem nav zināšanu par to, kā veidot uzkrājumus, kā efektīvi izlietot sev pieejamos līdzekļus tā, lai nebūtu jāprasa atbalsts no valsts vai pašvaldībām. Un vēl – "neredzamajiem" bieži vien nav pieejami arī dažādi finanšu instrumenti, piemēram, kredīti. Ko darīt šādā situācijā?

Studijā

Moderators: Oskars Priede.

Viesis:  RISEBA profesors, RISEBA Senāta priekšsēdētājs Ilmārs Kreituss.

4. raidījumā apskatītās tēmas

  • Kas ir finanšu pratība un kāpēc “neredzamajiem” šī ir viena no galvenajām problēmām?
  • Pētījumā “Neredzamie” noskaidrots, ka cilvēki ar zemu finanšu pratību bieži vien neuzticas arī valsts sociālajai sistēmai, kā arī nodokļu politikai un citiem valstiski pieņemtiem lēmumiem. Kāda ir saikne starp šiem abiem aspektiem?
  • Kā ir iespējams šos cilvēkus “izvilkt” no “neredzamās” zonas un padarīt redzamus, sniedzot viņiem zināšanas par finansēm?
  • Kādā veidā ar šo informāciju visefektīvāk sasniegt “neredzamos”, kuri bieži vien dzīvo pilnīgi citos “burbuļos”?

Astoņos raidījumos kopā ar ekspertiem skaidrosim, kas ir “neredzamie”, kādi šķēršļi traucē viņiem kļūt redzamiem un kā varam viņiem palīdzēt. Iepriekšējos "Neredzamo" raidījumus skaties šeit, bet nākamā podkastā tēma būs: “Zemas valsts valodas zināšanas un ierobežots darba tirgus. Saziņa ar vietējām kopienām, pašvaldību un citām iestādēm”. Uz tikšanos!

***

Baltijas mērogā veiktais pētījums "Neredzamie" atklāj satraucošus datus – Latvijā ir augsts "neredzamo" skaits. Tie ir cilvēki, kas dzīvo uz nabadzības sliekšņa, cīnoties ar savām problēmām, un sabiedrībai paliek neredzami. Turklāt salīdzinājumā ar citām Baltijas valstīm Latvijas rādītāji ir būtiski lielāki, rada paaugstinātu sociālo spriedzi un potenciālu risku valsts budžetam.

Projekta “Neredzamie” pētījums Baltijas valstīs ir īstenots 2023.gada pavasarī, sadarbojoties vadošām akadēmiskām institūcijām – Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola RISEBA (Latvija), Tallinas tehnoloģiju universitāte (Igaunija), Vītauta Dižā universitāte (Lietuva) – un Latvijas pētniecības uzņēmumiem Ex Novo un Motival Development, ar starptautiskās kompānijas IPF Digital atbalstu.

Projekta galvenais mērķis – identificēt un raksturot sociālās grupas, kas savas specifikas dēļ grūti identificējamas vai nemaz neuzrādās oficiālajā statistikā, bet kurām ir dažādu cēloņu radīti izaicinājumi integrēties sabiedrībā un nodrošināt sev ikdienas dzīvei nepieciešamo.

Raidieraksts tapis sadarbībā ar IPF Digital Latvia.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu