Dzīvojamā istaba ir mājokļa sirds, kas nosaka kopējo interjera stilu. Tomēr daudzām ģimenēm funkcionalitātes un estētiskās pievilcības apvienošana šai daudzfunkcionālajā telpā kļūst par izaicinājumu. Interjera dizainere pastāsta, kā pārvērst jebkuru dzīvojamo istabu mājīgā, stilīgā un praktiskā ikdienas dzīves centrā.
Pirms un pēc: kā istaba pārtop stilīgā dzīvojamajā telpā ar ēdamzonu
Četru cilvēku ģimene vēlējās atsvaidzināt savu dzīvojamo istabu – telpu, kurā pavada lielāko daļu sava laika. Šai telpai, kurā ģimene skatās televizoru, spēlē galda spēles, uzņem viesus un ietur kopīgas maltītes, pietrūka funkcionalitātes un personisku akcentu. IKEA interjera dizainere Rēzija Kalēja nolēma izcelt telpas klasisko stilu, izveidojot saskaņotu un elegantu interjeru, kas nevainojami iekļaujas mājokļa kopējā stilistikā.
Biežākā kļūda: zonējuma trūkums
Dizainere uzsver, ka viena no biežāk pieļautajām kļūdām, iekārtojot mājokli, ir aizmiršana par platības sadalījumu funkcionālās zonās, kā rezultātā tiek ierobežotas telpas izmantojuma iespējas un traucēta kustība. Harmoniska iekārtojuma izveidei ir nepieciešams identificēt katras telpas primārās funkcijas un izraudzīties mēbeles, kas atbilst šīm funkcijām.
“Šai kompaktajā telpā mana prioritāte bija daudzfunkcionālas mēbeles,” skaidro interjera dizainere. “Lai iekārtojums būtu maksimāli praktisks, vecā dīvāna vietā izvēlējāmies plašāku stūra modeli, kur var sasēsties vairāk cilvēku, turklāt zem tā ir vieta mantām un tas var kalpot kā guļvieta viesiem, kas paliek pa nakti. Izraudzījāmies arī izvelkamu ēdamgaldu ar pagarinājuma plātni, ko var viegli izvilkt, lai varētu sasēsties vairāk viesu.”
Atraktīvi risinājumi estētikas uzlabošanai
Jaunajā interjerā ir efektīvi izmantota vieta pie sienas, lai nodrošinātu papildu vietu mantām un padarītu telpu personiskāku. Pie sienas, kur atrodas televizors, izmantota modulāra skapīšu sistēma, kam ir iespējama dažāda apdare un fasādes. Pie otras sienas pielikti trīs vienkārši, taču izteiksmīgi plaukti ģimenes mīļākajām mantām – dekoratīviem priekšmetiem, grāmatām vai glītām kastēm.
“Sienu izmantošana mantu glabāšanai ir ļoti svarīga, īpaši nelielās telpās. Par laimi, mūsdienu mēbeles ir viegli pielāgojamas, lai pārvarētu šādus izaicinājumus un tiktu pie sakārtotas dzīvojamās telpas,” saka interjera dizainere.
Lai optimizētu mēbeļu izvietojumu, pie sienas, kur atrodas ēdamgalds, ir novietoti soli, uz kuriem var ērti sēdēt un kuri veido pāreju no ēdamzonas uz dzīvojamo zonu. Tā kā soliem nav atzveltnes, tie ērtākai sēdēšanai papildināti ar atjautīgi izmantotu stangu, pie kuras piestiprināti krēsla paliktņi kalpo kā atzveltne.
Vēl viens izaicinājums dizainerei bija pārvērst iepriekš neizmantotu stūri funkcionālā, stilīgā vietā. Tas pārveidots par telpas akcentu, izmantojot piesaistošu krāsu un elegantu vitrīnu ar stikla durvīm, kurā skaisti izceļas šķīvji, glāzes un vāzes.
“Lai piešķirtu telpai siltāku, personiskāku noskaņu, izveidojām kolāžu ar ģimenes foto, piepildot tukšu sienas laukumu ar mīļām atmiņām. Papildu komfortam mājīgā stūrītī nolikts atpūtas krēsls, kas ir ideāli piemērots lasīšanai vai atpūtai, padarot dzīvojamo istabu par ideālu vietu, kur vakaros pulcēties kopā un pavadīt laiku,” saka R. Kalēja.
Kā atsvaidzināt telpas noskaņu?
Iekārtojot konkrētu telpu, ieteicams parūpēties par stila konsekvenci visā mājokļa interjerā, tomēr atstājot vietu arī radošiem eksperimentiem. Var kombinēt līdz trim dažādiem stiliem, lai kopiespaids būtu oriģinālāks un telpa būtu patiesi unikāla. Bet noteikti jāatceras izraudzītie stili, kas cits citu papildina, lai koptēls būtu vienots.
“Nevajadzētu uzskatīt, ka visā mājoklī jāizmanto viena krāsu palete. Tā vietā, lai atkārtotu to pašu gammu, kas jau izmantota citās istabās, var izvēlēties toņus, kas ir piemērotākie konkrētai telpai. Šai mājoklī ļoti daudz izmantots baltais, bet es izvēlējos oranžo akcenta sienai, kā arī zeltu, pelēko un melno dažādiem elementiem. Tas lauž monotoniju un atsvaidzina visu telpu. Akcenta krāsas var arī integrēt dažādos dekoratīvos elementos citās telpās, radot vienotu noskaņu visā mājā.”
Akcentējot mājokļa tradicionālo stilu, izvēlētas klasiskas koka un metāla mēbeles. Koks interjeram piedod dzīvīgu siltumu, turpretī metāla elementi nodrošina kontrastu un pamatīgumu. Līdzsvarojot šos elementus, telpa kļūst aicinoša un harmoniska.