Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome (LOSP) pauž sašutumu un aicina atbildīgās amatpersonas izvērtēt Saeimā atklātā pārtikas preču pašapkalpošanās kiosku ieviešanas rezultātu, TVNET informē LOSP.
"Mēs visi esam sašutuši, maigi sakot!" LOSP neizpratnē par produktu klāstu jaunajā Saeimas pašapkalpošanās kioskā (15)
Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes pārstāvji – lauksaimnieki un ražotāji, ir neizpratnē par Latvijas vietējā produkta teju pilnīgu neesamību pašapkalpošanās kioskā, kas atrodas Saeimā – vietā, kur būtu jārāda priekšzīmīgs piemērs, cik svarīgi un vērtīgi ir izvēlēties tieši vietējo produktu.
Kā norāda biedrības pārstāvji, šodiena birojā aizsākās ar vairāku lauksaimnieku zvanos un ziņās paustu izbrīnu, sašutumu un neizpratni par redzēto masu medijos. Par ziņu portālos publicēto rakstu un attēliem, kuros skaidri redzams, ka Latvijas vietējā ražojuma produktu teju nav nemaz Saeimā izvietotajā pārtikas kioskā, norāda LOSP.
"Tas ir absolūti nepareizi un nepieņemami, ka tie pārtikas produkti, kas raksturīgi mūsu valstij, nav pirmā izvēle šī kioska plauktu piepildīšanai. Kauns skatīties, ka Saeimā – vietā, kur tiek pieņemti valstiski atbildīgi lēmumi, tiek tirgots jogurts no Lietuvas, burkāni no Portugāles, saldējums no Francijas, vistas desiņas no Polijas. Saeima ir tā institūcija, kurai būtu jārāda piemērs - ka pirmā izvēle vienmēr ir un būs mūsu pašu lauksaimnieku, pārstrādātāju un uzņēmēju radītie produkti," uzsver LOSP valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis.
Foto: Pārtikas preču pašapkalpošanās kiosks Saeimā
Arī LOSP valdes loceklis un dalīborganizācijas "Latvijas Piensaimnieku Centrālā Savienība" valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks ir neizpratnē par pieļauto situāciju.
"Mēs visi esam sašutuši, maigi sakot. Nav saprotams, kā var pieļaut situāciju, ka kioskā izvietotie piena produkti nav Latvijā ražoti. Turklāt visiem produktiem, kas ir Latvijai raksturīgi, ir jābūt ar Latvijas izcelsmes zīmi. Saprotams, ka var būt neliels apjoms ar citu valstu produktiem, kas Latvijā netiek ne audzēti, ne ražoti, piemēram, banāni un tamlīdzīgi. Taču kopumā skatoties - ja mūsu pašu Saeima un deputāti nerūpējas par atbalstu vietējiem ražotājiem, tad kādu piemēru viņi rāda sabiedrībai? Kaut kas ir nogājis greizi, un no valsts pamatvērtībam kioska konceptā nav ne ziņas, ne miņas. Sevišķi nepatīkami, ka par šo uzzinām tieši novembrī, Latvijas valsts svētku mēnesī."
LOSP aicina Saeimas atbildīgās personas nekavējoties izvērtēt situāciju un rast risinājumu, lai nodrošinātu Latvijas vietējā produkta ievērojamu īpatsvaru piedāvājumā. Lauksaimnieku ieskatā tas ir akūti nepieciešams, lai ne tikai izceltu Latvijas vietējā produkta nozīmīgumu, bet arī nodrošinātu nacionālo vērtību saglabāšanu - ar savu rīcību un izvēlēm par labu vietējiem produktiem, rādot pozitīvu piemēru sabiedrībai.
Savukārt Saeimas Preses dienests aģentūrai LETA skaidroja, ka patlaban uzņēmums ir nācis klajā ar sākotnējo ēdienu un dzērienu klāstu, kas veidots, balstoties uz pieprasījumu citās vietās, kur ir uzstādīti šādi pašapkalpošanās pārtikas kioski, bet turpmāk būs iespēja pielāgot sortimentu atbilstoši tam, kādas preces ir vairāk pieprasītas tieši Saeimā.
Arī Saeimas Administrācija rosinās paplašināt vietējo un sezonālo produktu pieejamību, norāda parlamentā.
Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome ir lielākā lauksaimniecības nozares aptverošā nevalstiskā organizācija Latvijā, kas pārstāv vairāk nekā 50 lauksaimniecības organizācijas, kopumā 10 tūkstošus lauksaimnieku un vairākus desmitus tūkstošus lauku iedzīvotāju.
TVNET jau vēstīja, ka Saeimā, Jēkaba ielā 11, ceturtdien, 7. novembrī, atklāts pārtikas preču pašapkalpošanās kiosks, kurā deputāti un parlamenta apmeklētāji var iegādāties sviestmaizes, citas uzkodas un kārumus.
Kā pavēstīja Saeimas Preses dienestā, kopš iepriekšējais ēdināšanas pakalpojuma sniedzējs vairs neturpina telpu nomas attiecības, Saeima vairākkārt ir aicinājusi pieteikties jaunus ēdināšanas uzņēmumus. Arī trešo reizi atkārtoti izsludinātā izsole beidzās bez rezultāta.
Savukārt konkursam par pārtikas tirdzniecības pašapkalpošanās kioska uzstādīšanu pieteicās četri pretendenti. Līgumi par telpas daļas nomu pārtikas tirdzniecības pašapkalpošanās kioska uzstādīšanai ir noslēgti ar diviem pretendentiem - SIA "Sanitex" un SIA "12eat Latvija" - uz 24 mēnešiem ar tiesībām līgumu pagarināt vēl uz 24 mēnešiem.
SIA "12eat Latvija" pamatkapitāls ir 50 000 eiro. Pērn tas strādāja ar 1,54 miljonu eiro apgrozījumu, bet peļņa bija 10 900 eiro. Uzņēmuma īpašnieks ir lietuvietis Mants Aģents. SIA "Sanitex" pamatkapitāls ir 1 790 299 eiro. Pērn tas strādāja ar 493,1 miljona eiro apgrozījumu, bet peļņa bija 11,39 miljoni eiro. Uzņēmuma īpašnieks ir polis Staņislavs Pjotrs Mihņevičs.
TVNET jau vēstīja, ka jau ilgāku laiku tiek risināts jautājums par to, vai un kādi ēdināšanas pakalpojumi nākotnē būs pieejami Saeimas ēkā.
Saeimas ēdnīca uz nenoteiktu laiku tika slēgta, jo iepriekšējais telpu nomnieks nepagarināja telpu nomas līgumu un jauns pakalpojuma sniedzējs līdz šim nav pieteicies.
Lai nozari uzrunātu iesaistīties un piedalīties, informācija par iespējām nomāt telpas tikusi izplatīta iespējami plašam potenciālo interesentu lokam, tajā skaitā Latvijas Ēdinātāju apvienībai, kas apvieno šīs nozares uzņēmējus.
Kritiski par esošo situāciju ir izteicies Saeimas deputāts Ainārs Šlesers (LPV), norādot, ka "izskatās, ka ēdināšanas uzņēmumi ir vienojušies boikotēt piedāvājumu nomāt Saeimas kafejnīcu". Šlesers paudis minējumu, ka ēdināšanas uzņēmumi nevēlas nodrošināt pakalpojumu, jo netiek samazināts pievienotās vērtības nodoklis.
Iepriekš ēdināšanas pakalpojumus Saeima sniedza SIA "MISE.VK". Kā liecina "Firmas.lv" dati, pērn SIA "MISE.VK" apgrozījums bija 375 466 eiro, bet peļņa - 26 099 eiro. Uzņēmums reģistrēts 2012.gadā, tā pamatkapitāls ir 2800 eiro. Uzņēmums pieder Irinai Šnēvelei.