Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Aizsardzības ministrija uzsākusi līguma sarunas par kājnieku kaujas mašīnu iegādi (4)

Foto: Reuters/ScanPix

Aizsardzības ministrija pieņēmusi lēmumu turpināt līguma sarunas ar Spānijas uzņēmumu "GDELS-Santa Bárbara Sistemas" par iespējamu "ASCOD" kājnieku kaujas mašīnu iegādi, lai stiprinātu sauszemes aizsardzības spējas, informē Aizsardzības ministrijas Preses nodaļa.

Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku eksperti veikuši rūpīgu analīzi, lai izvēlētos mūsu vajadzībām piemērotākās kaujas mašīnas, kas palielinās Sauszemes spēku mobilitātes spējas un uguns jaudu, uzsvēris aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P).

Atbilstoši pieņemtajam lēmumam ir sāktas līguma sarunas ar Spānijas komersantu, kas varētu noslēgties šī gada beigās vai nākamā gada sākumā. Lēmuma pieņemšanā vērtēti tādi kritēriji kā funkcionālo testu rezultāti, platformu cena, piegāžu termiņi un vietējās industrijas līdzdalība.

ASCOD bāzes modeļa kājnieku kaujas mašīnas šobrīd jau izmanto Spānijas, Austrijas, Lielbritānijas, ASV un Filipīnu bruņotie spēki.

Mašīnu iegāde varētu izmaksāt aptuveni 250 miljonus eiro.

Jau ziņots, ka kājnieku kaujas mašīnu iegādes procedūra tika sākta 2023.gada sākumā, rūpīgas priekšizpētes ietvaros izvēloties vairākus potenciālos piegādātājus. 2023.gada rudenī tika veikti piegādātāju kājnieku kaujas mašīnu platformu funkcionālie testi, lai iegūtu datus par platformu operacionālajām spējām.

Pēc funkcionālajiem testiem Nacionālie bruņotie spēki veica iegūto rezultātu padziļinātu izvērtējumu atbilstoši bruņoto spēku operacionālajām vajadzībām. Tāpat tika vērtētas platformu izmaksas, pieejamais ekipējums, vietējās industrijas iesaistes prasību izpilde, piegāžu termiņi un citi aspekti.

Saskaņā ar valsts aizsardzības koncepciju bruņotajiem spēkiem jāattīsta spējas, palielinot uguns jaudu un distances, kas pretiniekam liedz brīvi darboties gaisā, jūrā un uz zemes. Vienlaikus jāturpina attīstīt pretgaisa aizsardzības, krasta aizsardzības un tālās darbības raķešu artilērijas un bezpilota lidaparātu spējas, kā arī jāievieš bruņojumā kājnieku kaujas platformas.

Aktualizētajā valsts aizsardzības koncepcijā teikts, ka NBS jāattīsta spējas, palielinot ugunsjaudu un distances, kas pretiniekam liedz brīvi darboties gaisā, jūrā un uz zemes. Vienlaikus NBS jāturpina attīstīt pretgaisa aizsardzības, krasta aizsardzības un tālās darbības raķešu artilērijas un bezpilota lidaparātu spējas, kā arī ieviest bruņojumā kājnieku kaujas platformas.

NBS komandieris Leonīds Kalniņš pērn septembrī žurnālistus informēja, ka kājnieku kaujas mašīnas būšot jauna tipa platforma ar vismaz trešā līmeņa aizsardzību, kas nepieciešama, lai piedalītos taktiskajās operācijās un iznīcinātu pretinieku priekšējās līnijās.

Kājnieku kaujas mašīnas nepieciešamas, lai pārapbruņotu Mehanizēto kājnieku brigādi un nākotnē nomainītu kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņumašīnas "CVR(T)", ko Nacionālie bruņotie spēki savulaik iegādājušies no Lielbritānijas. Pirmās lietotās mašīnas tika piegādātas 2015.gada rudenī.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu