Šodienas redaktors:
Artūrs Guds

Lietas Kuras Tevi Novedīs Līdz Finanšu Krīzei

Foto: Publicitātes foto

Daudziem cilvēkiem ir grūtības ar naudu. Lai gan vainojama var būt grūta ekonomika un sociāli-kultūras faktori, jūs joprojām varat veikt gudras finanšu izvēlēs un nenovest sevi vēl zemākā līmenī.

Apskatīsim dažas no visizplatītākajām finanšu kļūdām, kuras var novest cilvēkus līdz finansiālajām grūtībām.

Var šķist, ka, pērkot dubulto-moka kapučīno vai pasūtot vakariņas ārpus mājas, tas nav nekas liels, bet katra mazā lieta summējas. Tikai 25 eiro nedēļā izdevumos par ēšanu ārpus mājas tev gadā izmaksā 1300 eiro, kas potenciāli varētu tikt izmantoti kredītkartēm vai citiem maksājumiem, ja tev ir parādi.

Šis, protams, ir subjektīvi. Varbūt patiešām tev ir nepieciešami šie kapučīno, vai vakariņas, vai filmas kino, lai uzturētu savu mentālo veselību.

Veselīga finanšu dzīve var ietvert arī tavu mentālo stāvokli. Šāda veida izdevumi vienkārši jāiekļauj tavā budžetā. Ja tu to plāno un vari to atļauties, tad izbaudi to.

Nebeidzamie mēneša maksājumi

Apsver atcelt tādas lietas kā straumēšanas pakalpojumi un augstas klases sporta zāles abonementi. Tikai nepārproti, neviens nesaka ka nevajag sportot. Bet varbūt 100 eiro mēnesī par sporta zāles abonamentu var aizstāt ar mazāk “krutu” zāli kura maksā 20 eiro mēnesī?

Izvērtē, vai tās ir vajadzības vai tikai tavas vēlmes?

Lētāka sporta zāle dos tev to pašu pienesumu ko dārgā.

Kad nauda ir ierobežota, nedaudz piezemētāks dzīvesveids var izglābt tevi no vēl lielākām finanšu grūtībām nākotnē.

Aizdevumi preču iegādei

Naudas nav, bet gribas kaut ko nopirkt, tāpēc tiek ņemts kredīts attiecīgajām precēm.

Ja prece tiešām ir nepieciešama tad kredīts var likties kā labs risinājums, bet ne vienmēr tas tā ir.

Nevajag aizrauties ar aizdevumiem, nelec pāri savām finansēm. Aprēķini vai varēsi veikt attiecīgo mēneša maksājumu. Ja nevari, varbūt ir vērts apdomāt vai tev tiešām to vajag?

Jauns auto

Katru gadu tiek pārdoti miljoniem jaunu transportlīdzekļu, lai gan tikai daži pircēji var atļuties auto pirkt to neņemot līzingā. Jā, tu paņem aizdevumu, tavs mēneša maksājums ir 200 eiro un tev liekas, ka to vari atļauties.

Bet tu kļūdies.

Tas, ka vari atļauties mēneša maksājumu nenozīmē, ka vari atļauties auto. Tas arī ir jāuztur, jāmaksā par to nodokļi, jāveic remonti u.c saistīti izdevumi.

Turklāt aizņemoties naudu, lai iegādātos transportlīdzekli, jūs maksājat procentus par nolietotu aktīvu, kas pastiprina atšķirību starp transportlīdzekļa vērtību un samaksāto cenu. Vēl ļaunāk, daudzi cilvēki maina savus transportlīdzekļus ik pēc dažiem gadiem un zaudē naudu katrā maiņā.

Iespējams, tev nav citas izvēles kā aizņemties naudu, lai iegādātos transportlīdzekli. Bet vai tev tiešām ir nepieciešams dārgs liels džips? Tu pērc sev nevis citiem. Tas nav svarīgi ko citi domās par to ar kādu auto pārvietojies.

Pārāk lieli izdevumi par mājokli

Kad runājam par mājokļa iegādi, lielāks ne vienmēr ir labāks. Ja vien tev nav liela ģimene, 300 kvadrātmetru mājas izvēle nozīmēs tikai lielākus izdevumus.

Pirms iegādāties māju, pārliecinies vai tavi ikmēneša mājas uzturēšanas izdevumi nepārsniegs tava hipotekārā aizdevuma maksājumu. Vai tiešām gribi šķirties no lielas summas no sava mēneša budžeta tikai tāpēc ka gribi lielu māju? Tikai tāpēc lai palielītos kaiminņam?

Daudzas mājsaimniecības dzīvo no algas līdz algai — un nav nekādu pazīmju ka tas varētu uzlaboties, jo vienkārši dzīvo mājā vai dzīvoklī kuru nemaz nevar atļauties. Pēc visiem izdevumiem, naudas nepaliek pāri.

Jāveido uzkrājums

Daudzi finanšu plānotāji ieteiks veidot tādu kā “avārijas fondu”, kurā glabāsies nauda negaidītām dzīves situācijām. Parasti iesaka to izveidot 3 mēnešalgu apmērā.

Darba zaudēšana vai izmaiņas ekonomikā var smagi ietekmēt finanšu stāvokli. Trīs mēnešu algas uzkrājums varētu būt atšķirība starp mājas saglabāšanu vai zaudēšanu.

Mājsaimniecību uzkrājumi pandēmijas laikā strauji pieauga. Tomēr daudziem cilvēkiem šis pandemijas uzkrājums kopš tā laika ir iztērēts.

Investīcijas

Ja nēesi ceļā uz veiksmīgu biznesu vai tev nav kāds bagāts radinieks kurš atstās tev lielu mantojumu, tad visticamāk nekad nepārstāsi strādāt savas dzīves laikā ja vien neviens kādas investīcijas.

Un tas var būt jebkādas investīcijas, indeksu fondi, kriptovalūtas, pensiju fondi u.c.

Protams, investēt vajag, ja to var atļauties, nevis savu pēdējo naudu. Nopērciet uzņēmumu akcijas kuras nes labas dividendes.

Arī šo uz savu galvu nevajag darīt, noteikti nepieciešama profesionāla konsultācija pirms tas tiek darīts.

Kāpēc kredītkartes ir problēma?

Paļaušanās uz kredītkartēm var saasināt finansiālas grūtības. Lai gan tas var nodrošināt īstermiņa risinājumu, ilgtermiņa sekas, piemēram, augstas procentu maksas un pieaugoši parādi, var radīt nebeidzamu finanšu problēmu ciklu.

Cik daudz ir par daudz mājai?

Pārāk liela maksājuma veikšana par mājokli var radīt problēmas tavam budžetam, kā tika minēts iepriekš - uzturēšanas izmaksu, remontu un komunālo pakalpojumu dēļ. Apsver 28/36 likuma izmantošanu, kas iesaka, ka tev nevajadzētu tērēt vairāk nekā 28% no bruto mēneša ienākumiem par mājokli un ne vairāk kā 36% no bruto mēneša ienākumiem par kopējo aizdevumu.

Kāpēc labi definēts finanšu plāns ir svarīgs?

Labi definēts finanšu plāns ir būtisks, lai nodrošinātu stabilu un plaukstošu finanšu nākotni. Visaptverošs plāns palīdz tev nospraust skaidrus mērķus. Tas arī mudina tevi gudri sadalīt naudu.

Tavs finanšu plāns kalpo kā karte, lai pieņemtu atbildīgus finanšu lēmumus, tostarp budžetu veidošanu, taupīšanu, ieguldīšanu un sagatavošanos nākotnes izdevumiem, piemēram, mājokļa iegādi, bērnu izglītību un pensiju.

Lai gan daži faktori var būt ārpus tavas kontroles, ir prātīgi mēģināt sakārtot savas finanses. Vismaz pārskati, kāda ir tava šī brīža situācija un izveido saprātīgu finanšu plānu.

Uz augšu