NEREDZAMIE Cilvēki ar ierobežotām spējām – kā viņus integrēt darba tirgū un sabiedrībā

6. raidījums

Lai identificētu, kas ir “Neredzamie”*, RISEBA sadarbībā ar finanšu pakalpojumu sniedzēju “IPF Digital Latvia” veica pētījumu visās Baltijas valstīs, konstatējot, ka Latvijā šādu cilvēku ir ļoti daudz – kopumā ap 369 tūkstošiem. Viena no "neredzamo" grupām, kam ir grūti atrast darbu, ir cilvēki ar īpašām vajadzībām. Vai tiešām šie cilvēki nevēlas strādāt vai arī darba tirgū nav piemērotu vakanču, lai viņi varētu strādāt?

Studijā

Moderators: Oskars Priede.

Viesi: 

Apvienības “Apeirons” Valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis;

Sociālās integrācijas valsts aģentūras direktore Ilona Jurševska.

6. raidījumā apskatītās tēmas

  • Vai cilvēki ar īpašām vajadzībām vēlas strādāt?
  • Cik daudz darba tirgū ir šai sabiedrības grupai piemērotu vakanču?
  • Kuras ir tās nozares, kurās cilvēki ar ierobežotām vajadzībām varētu būt noderīgi?
  • Vai valsts līmenī tiek nodrošināta pietiekoša un atbilstoša izglītība, lai viņi vispār varētu strādāt?
  • Vai īpašas uzņēmumu formas, piemēram, sociālie uzņēmumi, kuri jau pašreiz nodarbina cilvēkus ar īpašajām vajadzībām un saņem papildu atbalstu no valsts, varētu būt risinājums invalīdu integrēšanai darba tirgū un regulāru ieņēmumu nodrošināšanai?

Astoņos raidījumos kopā ar ekspertiem skaidrosim, kas ir “neredzamie”, kādi šķēršļi traucē viņiem kļūt redzamiem un kā varam viņiem palīdzēt. Iepriekšējos "Neredzamo" raidījumus skaties šeit, bet nākamā – 7. raidījuma tēma būs: “Nepietiekami finanšu resursi – pelna vairāk nekā valsts minimums, bet dzīvo uz nabadzības sliekšņa." Uz tikšanos!

***

Baltijas mērogā veiktais pētījums "Neredzamie" atklāj satraucošus datus – Latvijā ir augsts "neredzamo" skaits. Tie ir cilvēki, kas dzīvo uz nabadzības sliekšņa, cīnoties ar savām problēmām, un sabiedrībai paliek neredzami. Turklāt salīdzinājumā ar citām Baltijas valstīm Latvijas rādītāji ir būtiski lielāki, rada paaugstinātu sociālo spriedzi un potenciālu risku valsts budžetam.

Projekta “Neredzamie” pētījums Baltijas valstīs ir īstenots 2023.gada pavasarī, sadarbojoties vadošām akadēmiskām institūcijām – Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola RISEBA (Latvija), Tallinas tehnoloģiju universitāte (Igaunija), Vītauta Dižā universitāte (Lietuva) – un Latvijas pētniecības uzņēmumiem Ex Novo un Motival Development, ar starptautiskās kompānijas IPF Digital atbalstu.

Projekta galvenais mērķis – identificēt un raksturot sociālās grupas, kas savas specifikas dēļ grūti identificējamas vai nemaz neuzrādās oficiālajā statistikā, bet kurām ir dažādu cēloņu radīti izaicinājumi integrēties sabiedrībā un nodrošināt sev ikdienas dzīvei nepieciešamo.

Raidieraksts tapis sadarbībā ar IPF Digital Latvia.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu