Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Diktatora Lukašenko gūsteknei Marijai Koļesņikovai ļāvuši satikties ar tēvu

Raksta foto
Foto: telegram

Baltkrievijas politieslodzītā Marija Koļesņikova tikusies ar savu tēvu. Fotogrāfiju, kurā abi redzami kopā, otrdien, 12. novembrī, savā “Telegram” kanālā publicēja blogeris Romāns Protasevičs, kurš attēlu parakstīja ar vārdiem: “Šodien mēs tikāmies ar Mariju. Ar Koļesņikovu nav bijis kontakta jau vairāk nekā 600 dienas”.

Papildus divām Marijas Koļesņikovas fotogrāfijām Protasevičs publicējis arī īsu video. Tajā viņš sacīja, ka joprojām nespēj “noticēt, ka tas noticis”.

Oktobra beigās pašpasludinātais Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja, ka ir gatavs izskatīt Baltkrievijas politieslodzīto, tostarp Marijas Koļesņikovas, apžēlošanas lūgumus. “Mums ir likums: cilvēks ir apzinājies savu vainu, viņš ir vērsies pie prezidenta (tāpat kā daudzās citās valstīs) ar apžēlošanas lūgumu – labi, mēs to izskatīsim. Ja būs šāda Koļesņikovas apelācija, es to noteikti izskatīšu,” intervijā britu mediju kompānijas BBC korespondentam Stīvenam Rozenbergam BRICS samita laikā Kazaņā sacīja Lukašenko.

Tad Rozenbergs Lukašenko atgādināja, ka Koļesņikova atrodas kolonijā izolācijā un pat ģimenes locekļiem nav atļauts viņu apmeklēt. Atbildot uz to, Baltkrievijas valdnieks sacīja, ka viņš ir ļāvis viņas tēvam apmeklēt ieslodzīto, kad viņš “lūdza”, un ka gadījumā, ja citi radinieki un draugi vēlēsies apmeklēt Koļesņikovu un lūgs to darīt, viņu lūgums tiks izskatīts.

2024. gada augusta beigās Marijas Koļesņikovas māsa Tatjana Homiča paziņoja, ka politiskā ieslodzītā kolonijā cieš badu, un 175 centimetrus garās sievietes svars ir tikai 45 kilogrami. Pēc Homičas teiktā, Koļesņikova nevar ēst cietuma pārtiku, un viņai nav pietiekami daudz naudas, lai iegādātos papildu pārtiku stingro ieslodzījuma noteikumu dēļ kameras tipa izolatorā. “Tāpēc visu šo laiku Maša slikti barojas, faktiski cieš badu,” toreiz Radio Brīvība sacīja Homiča.

Viņa precizēja, ka ģimene par Koļesņikovas veselības stāvokli uzzina “burtiski no īsiem fragmentiem” – galvenokārt no atbrīvotajiem ieslodzītajiem. Tajā pašā laikā Tatjana Homiča sūdzējās, ka Marija Koļesņikova nesaņem vēstules, “tāpēc viņa domā, ka visi par viņu ir aizmirsuši”.

2021. gada septembrī Minskas tiesa piesprieda Marijai Koļesņikovai 11 gadu cietumsodu par “publiskiem aicinājumiem sagrābt valsts varu”. Vairāk nekā desmit pasaules valstis oficiāli atzina Koļesņikovu par represiju upuri un nosodīja spriedumu, pieprasot viņas tūlītēju atbrīvošanu.

Turklāt 2022. gada novembra beigās kļuva zināms, ka Marija Koļesņikova tika ievietota soda izolatorā un vēlāk hospitalizēta ar diagnozi “perforēta čūla”, un viņai tika veikta neatliekama operācija. Pēdējā vēstule no politiskās ieslodzītās bija saņemta 2023. gada 15. februārī.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu