Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Taivānas rīcība nulles neto emisiju sasniegšanai

Vēstnieka komentārs
Raksta foto
Foto: NICKY LOH/REUTERS/Scanpix

Kamēr pasaule cīnās ar klimata pārmaiņu radītajiem steidzamajiem izaicinājumiem, ir svarīgi, lai mēs pieņemtu iekļaušanu un sadarbību bez diskriminācijas, ļaujot visām ieinteresētajām pusēm sniegt ieguldījumu šajos kritiskajos globālajos centienos.

2024. gada ANO Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām (UNFCCC) konference (COP 29), kas no 11. līdz 22. novembrim notiks Baku, Azerbaidžānā, ir izšķirošs brīdis globālajā klimata jomā. Valstīm pulcējoties, lai apspriestu un īstenotu stratēģijas cīņai pret klimata pārmaiņām, šajā konferencē galvenā uzmanība tiks pievērsta saistību pastiprināšanai, lai samazinātu siltumnīcefekta gāzu emisijas un veicinātu ilgtspējīgu attīstību.

Tā kā klimata pārmaiņu ietekme kļūst aizvien aktuālāka, COP 29 mērķis ir veicināt sadarbību starp valstīm un ieinteresētajām pusēm, dalīties inovatīvos risinājumos un mobilizēt finanšu resursus klimata noturības veicināšanai. Šīs konferences rezultātiem būs izšķiroša nozīme starptautiskās klimata politikas veidošanā un ilgtspējīgas nākotnes nodrošināšanā nākamajām paaudzēm.

Plaisa, ko rada Taivānas nepiedalīšanās UNFCCC

Neskatoties uz Taivānas progresīvo vides politiku un ilgtspējas ievērošanu, Taivāna nevar piedalīties Parīzes nolīguma un COP sanāksmēs, jo pret to iebilst Ķīna. Taivānas izslēgšana no UNFCCC diskusijām par klimata pārmaiņām uzsver Ķīnas politiskā spiediena absurdumu un kļūdainību. Taivānas neiekļaušana grauj globālos centienus klimata jomā un rada plaisu globālajā klimata pārvaldībā, jo Taivānas balss tiek apspiesta, bet tās pieredze un ieguldījums netiek atzīts būtiskos dialogos.

Tas liedz 23,5 miljoniem Taivānas iedzīvotāju iespēju paust savu viedokli lēmumos, kas tieši ietekmē viņu apkārtējo vidi un nākotni. Iekļaušana un viedokļu dažādība ir būtiskas, lai veicinātu globālu sadarbību un visaptverošus risinājumus, kā arī nodrošinātu, ka visas ieinteresētās personas sniedz ieguldījumu klimata pārmaiņu novēršanas pasākumos. Tomēr oficiālas līdzdalības trūkums tādās starptautiskās struktūrās kā UNFCCC ierobežo Taivānas iespējas dalīties ar savu pieredzi un mācīties no citiem.

Kā atbildīga starptautiskās sabiedrības locekle Taivāna ir apliecinājusi stingru apņemšanos risināt klimata pārmaiņu problēmas un turpina aktīvi iesaistīt publisko un privāto sektoru un sadarboties ar saviem diplomātiskajiem sabiedrotajiem, kā arī citām līdzīgi domājošām valstīm, lai veicinātu konkrētu rīcību klimata jomā.

Taivānas paveiktais klimata jomā

2024. gada jūnijā prezidents Lai Cjinde paziņoja, ka 2024. gada jūnijā tiks izveidota Nacionālā klimata pārmaiņu komiteja, kuras uzdevums būs koordinēt un īstenot efektīvu klimata politiku. Komiteja koncentrējas uz divām galvenajām vienprātības jomām – aktīvu atjaunojamās enerģijas attīstību un kopīgas ticamas informācijas platformas izveidi. Pamatojoties uz šo sistēmu, komiteja piesaistīs publiskos un privātos resursus un spējas, lai formulētu konkrētas stratēģijas, kā Taivānai risināt klimata krīzi.

Jūlijā Vides ministrija un Nacionālā zinātnes un tehnoloģiju padome publicēja Taivānas pirmo Nacionālo klimata pārmaiņu zinātnisko ziņojumu, kurā izvērtēti un analizēti konkrēti klimata pārmaiņu radītie draudi vides aizsardzībai, lauksaimniecības attīstībai un sabiedrības veselībai. Ziņojums nodrošināja stabilu zinātnisku pamatu Taivānas turpmākajām pielāgošanās klimata pārmaiņām politikām.

Pēc tam, kad pagājušajā gadā tika pieņemts Likums par reaģēšanu uz klimata pārmaiņām, Vides ministrija augustā izsludināja trīs saistītus pasākumus – Noteikumus par oglekļa dioksīda emisiju nodevu iekasēšanu, Noteikumus par brīvprātīgo emisiju samazināšanas plānu administrēšanu un Noteikumus par siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu uzņēmumiem, uz kuriem attiecas oglekļa nodevas. Šis paziņojums oficiāli iezīmēja Taivānas ienākšanu emisiju cenu noteikšanas ērā. Oglekļa nodevu sistēma aktīvi mudina uzņēmumus pāriet uz zema oglekļa dioksīda emisiju līmeņa darbību, tādējādi padarot to par jaunu Taivānas zaļās izaugsmes virzītājspēku.

Lai īstenotu starptautisko sadarbību oglekļa emisiju samazināšanas mehānismu jomā, kā noteikts Parīzes nolīguma 6. pantā, Taivāna pastiprinās sadarbību ar saviem diplomātiskajiem sabiedrotajiem oglekļa kredītu jautājumos. Tas atbilst Taivānas integrētās diplomātijas politikai un tās centieniem pāriet no diplomātisko alianšu konsolidācijas uz kopīgas labklājības sasniegšanu ar sabiedrotajiem. Patiešām, Taivāna apvieno spēkus ar saviem sabiedrotajiem, lai pievērstos iespējām un problēmām, kas saistītas ar pāreju uz nulles neto emisijām līdz 2050. gadam.

Šogad Taivāna kopā ar Amerikas Savienotajām Valstīm, Japānu, Austrāliju un citiem līdzīgi domājošiem partneriem Globālās sadarbības un apmācības sistēmas (GCTF) ietvaros ir organizējusi vairākus seminārus par tādām tēmām kā pielāgošanās klimata pārmaiņām, enerģētikas pāreja, zaļās finanses un aprites ekonomika. Taivānas vēlme sadarboties ar līdzīgi domājošiem partneriem globālās klimata pārmaiņu pārvaldības jomā tika atzīta 52. Āzijas un Klusā okeāna valstu parlamentāriešu savienības pieņemtajā rezolūcijā, kurā tika pausts atbalsts Taivānas jēgpilnai dalībai ANO Vispārējā konvencijā par klimata pārmaiņām (UNFCCC).

Kāpēc Taivānai vajadzētu piedalīties UNFCCC

UNFCCC jau sen ir veicinājusi ideju, ka visām valstīm neatkarīgi no to politiskā statusa ir jābūt iespējai dot savu ieguldījumu globālajos centienos cīnīties pret klimata pārmaiņām.

Uzaicinot Taivānu piedalīties, UNFCCC vēlreiz apstiprinātu savu apņemšanos ievērot šos principus un parādītu, ka tā novērtē visu ieinteresēto personu ieguldījumu cīņā pret klimata pārmaiņām, un mēs varam veicināt iekļaujošāku un efektīvāku globālo reakciju uz šo aktuālo problēmu.

Taivāna, ņemot vērā tās unikālos ģeogrāfiskos un klimatiskos apstākļus, saskaras ar būtiskām problēmām, kas saistītas ar klimata pārmaiņām. Taivānas iedzīvotāji ļoti labi apzinās šīs problēmas un ir izrādījuši stingru apņemšanos tās risināt, izmantojot inovatīvas politikas un prakses. Taivāna ir gatava un vēlas uzņemties atbildību globālajā cīņā pret klimata pārmaiņām.

Taivānas 23,5 miljonu iedzīvotāju vārdā mēs aicinām UNFCCC un starptautisko sabiedrību atbalstīt Taivānas profesionālu un pragmatisku dalību COP29.

Iekļaujot Taivānu sanāksmēs, diskusijās un pasākumos, mēs varam strādāt kopā ar starptautiskajiem partneriem un ieinteresētajām pusēm, lai efektīvi risinātu neatliekamās klimata pārmaiņu radītās problēmas un nodrošinātu, ka neviens netiek atstāts novārtā mūsu kopīgajā apņēmībā apkarot klimata pārmaiņas.

Turklāt Taivānas līdzdalība veicinātu viedokļu daudzveidību UNFCCC ietvaros. Taivānas unikālā pieredze un problēmas, ar kurām tā saskaras, var sniegt vērtīgu ieskatu par sarežģītiem pasākumiem klimata jomā. Taivānas iesaistīšana diskusijās un lēmumu pieņemšanas procesos bagātinātu dialogu un veicinātu visaptverošāku izpratni par klimata pārmaiņu daudzšķautņaino raksturu.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu