Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Krievi sākuši Ukrainā izmantot jaunus “Šahed” dronus ar termobarisku lādiņu, kas spēj iznīcināt lielas ēkas (2)

Foto: AP/Scanpix

Krievijas bruņotie spēki pēdējos mēnešos uzbrukumos Ukrainai sākuši arvien biežāk izmantot nesen izstrādātus bezpilota lidaparātus ar termobariskiem lādiņiem, ziņo aģentūra “Associated Press”.

Termobariskā munīcija spēj sagraut biezas sienas un tai ir “draudīga reputācija”, jo tā fiziski ietekmē cilvēkus, kas atrodas tālu no sprādziena - ievainotie var gūt smagus smadzeņu bojājumus.

Ukrainas militāro sakaru speciālists Sergejs Beskrestnovs norāda, ka Krievijas bruņotie spēki termobarisko lādiņu dronus pirmo reizi izmantoja 2024. gada vasarā; tagad, pēc viņa aplēsēm, tie veido 3-5% no visiem uzbrukumos iesaistītajiem droniem.

The “Associated Press” (AP) norāda, ka

no militārā viedokļa termobariskā munīcija ir labi piemērota, lai trāpītu mērķiem, kas atrodas nocietinātās ēkās vai dziļi zem zemes.

Beskrestnovs sacīja, ka šāda munīcija “spēj iznīcināt milzīgu ēku, īpaši daudzdzīvokļu ēku” un būtu “ārkārtīgi efektīva”, ja Krievija mēģinātu uzbrukt Ukrainas elektroapakšstacijām. Savukārt Vašingtonā bāzētā Zinātnes un starptautiskās drošības institūta pārstāvis Deivids Olbraits arī sacīja, ka Krievijas termobariskie bezpilota lidaparāti ir “īpaši postoši, kad trāpa ēkām”.

Termobariskie droni ir iesaistīti uzbrukumos Ukrainai kopā ar viltus droniem, kas nenes kaujas lādiņu, bet tikai novērš Ukrainas pretgaisa aizsardzības spēku uzmanību. Beskrestnovs un AP avots lēš, ka pēdējās nedēļās Krievijas bruņotie spēki ir izmantojuši desmitiem viltus lidaparātu, kas veido vairāk nekā pusi no visiem droniem, ar kuriem Krievija uzbrūk Ukrainai. Ukrainas kaimiņvalsts Moldovas varasiestādes paziņoja, ka pagājušajā nedēļā tās teritorijā ir nolaidušies trīs Krievijas bezpilota lidaparāti, kas bija paredzēti vienīgi pretgaisa aizsardzības sistēmu pārslogošanai.

Krievijas bruņotie spēki kopš 2022. gada beigām izstrādā operāciju “Viltus mērķis” – plānu radīt bezpilota lidaparātus, kas nenes kaujas galviņu un ir paredzēti, lai tos pārtver Ukrainas pretgaisa aizsardzības spēki, aģentūrai AP pastāstīja avots, kurš ir informēts par bezpilota lidaparātu ražošanu Krievijā. Operācijas būtība ir tāda, ka uzbrukumos kopā ar “Šahed” tiek iesaistīti desmitiem mānekļu. Tie ir pildīti ar lupatām vai putuplastu vai aprīkoti ar tiešraides novērošanas kamerām, kas Krievijas militārajiem spēkiem nosūta datus par Ukrainas pretgaisa aizsardzības līdzekļu atrašanās vietu. Šādi bezpilota lidaparāti radaru ekrānos ne ar ko neatšķiras no parastajiem “Šahediem”, kas nes 50 kg sprāgstvielu vai termobarisko munīciju.

Saskaņā ar “Associated Press” avota teikto, Krievijas iecere bija radīt Ukrainas militārpersonām “pilnīgas nenoteiktības sajūtu”, lai viņi nezinātu, vai uzbrukums bija ar “nāvējošu ieroci vai putu rotaļlieta”. Uzbrukumos, kuros izmanto termobarisko munīciju, dēļ pastāv “milzīgs risks”, ka uzbrukuma drons novirzīsies no kursa un nonāks dzīvojamā rajonā, kur “postījumi būtu vienkārši šausminoši”.

Krievijas dronu rūpnīca, kas atrodas Tatarstānā, 2024. gadā sāka ražot termobariskos dronus. Pašlaik uzņēmums katru dienu saražo aptuveni 40 lētu dronu bez kaujas galviņas un aptuveni 10 “Šahed” ar lādiņiem, un katrs no tiem maksā aptuveni 50 000 ASV dolāru, sacīja aģentūras avots, kas ir pazīstams ar bezpilota lidaparātu ražošanu Krievijā.

Ukrainas militārie spēki nevar noteikt, kurš drons ir iesaistīts uzbrukumā - tukšs vai ar termobarisko lādiņu -, tāpēc tie cenšas notriekt visus dronus, raksta AP. “Mums tas ir tikai punkts radarā, tam ir ātrums, virziens un augstums. Mums nav iespēju lidojuma laikā noteikt, kāds tas ir mērķis, tāpēc mums nākas vai nu traucēt tos ar elektroniskās kaujas līdzekļiem, vai neitralizēt ar uguni,” sacīja Ukrainas Gaisa spēku pārstāvis Jurijs Ignats.

Oktobrī Krievijas bruņotie spēki uzbruka Ukrainai, izmantojot vismaz 1889 bezpilota lidaparātus, kas ir par 80 procentiem vairāk nekā augustā, liecina “Associated Press” veiktās aplēses. Kopš jūlija beigām, pēc aģentūras aplēsēm, mazāk nekā 6% no visiem uzbrukumos iesaistītajiem droniem ir trāpījuši mērķiem Ukrainā. Taču milzīgā dronu skaita dēļ ar to pietiek, lai tie būtu nāvējoši.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu