Pirms gada Kalnciema mežā pazuda Anna Jansone ar četrus mēnešus veco meitu Luīzi. Annu atrada mirušu, Luīzei konstatēja zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu. Anna ārstēja pēcdzemdību depresiju, kas ieveda nāvē. Nelaime aktualizēja pēcdzemdību depresijas lomu. Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2022.gadā uzvedības traucējumus pēcdzemdību periodā diagnosticēja 38 sievietēm. Uzskaitītas tās, kuras vērsušās pēc palīdzības ambulatori vai stacionārā, taču sirgstošo noteikti ir krietni vairāk. Šovasar Rīgas Stradiņa universitātē uzsākts jauns pētījums, kurā analizē 400 jaunās mammas.*

Esat pamanījusi tādu hendlinga paņēmienu – vienā rokā telefons, otrā bērns pie krūts? Ir labi, ka sociālie tīkli ļauj būt kontaktā ar ārpasauli vairāk kā jebkad, bet tai pat laikā pēcdzemdību depresijas piemeklēto skaits pieaug.

Sociālie tīkli palīdz, ja to nav par daudz un sievietes nav ietekmētas no salīdzināšanas. Piemēram: “man nav plakans vēders kā citām pēc dzemdībām, mani tagad nemīlēs.” Sieviete to lasot kļūst mazāka, melnāka, nevarīgāka, mazvērtīgāka. Instagram ļoti ietekmē, radot iluzoru priekšstatu. Tāpat dažādas kustības un forumi.

Es nevienu nenosodu par to kā un cik lieto soctīklus, tikai aicinu zīdīšanas laiku izmantot, lai mazliet papētītu bērniņu. Minūtīti! Bērns iepazīst mammas seju, veidojas saikne. Baby talk ir īpašs runas veids ar bērnu, kas palīdz veidot saikni un labāk atpazīt bērna signālus. Piemēram, var nomainīt pamperu, bet var arī mainīt un parunāties ar mazuli vai papaijāt vēderiņu.