“Tur pamata lielais uzstādījums ir - kurš pirmais brauc, pirmais maļ. Tiem, kam būs gatava dokumentācija, gatavi būvēt, lūdzu, nāciet, jo tas ir tas, kas mums svarīgākais, lai tie projekti iet uz priekšu,” saka Melnis.
“Šim punktam paslīd garām tādi attīstītāji, kuriem nav pieslēgums, kas ir gājuši to regulācijas ceļu, kāds bija līdz šim – paveicam ietekmes uz vidi novērtējumu, saņemam visas atļaujas un tad ejam pēc tehniskiem noteikumiem. Un tagad ar šiem te ELT grozījumiem sanāk patiesībā, ka šādi attīstītāji, iespējams, varētu arī netikt pie pieslēguma, jo tie, kuriem vēja projekti varbūt mazliet lēnāk attīstās, viņi ir nobloķējuši tīkla pieejamību,” norāda Bāliņš.
Pirmais mēģinājums atbrīvot jaudas, bija maksas noteikšana par rezervēšanu pirmajiem simt megavatiem, bet visi prasīto samaksāja un no jaudas neatteicās. (Par jaudu, kas pārsniedza 100 MW, nebija jāmaksā papildus).
Tagad likumprojekts paredz, ka būs “brīvlaišanas” mēnesis – laika periods, kad no jaudas varēs atteikties, nezaudējot iemaksāto, ja kāds vairs nevēlas būvēt elektrostaciju.
Tomēr lielākās kaislības saistītas ar likumprojekta ieceri vienā pieslēguma vietā ļaut izmantot vairākas tehnoloģijas arī dažādiem uzņēmējiem. Piemēram, viens uzstāda saules paneļus, bet otrs turpat var iegūt jaudu vēja ģeneratoru darbināšanai. Abi ražošanas veidi pārklājas minimāli, tādēļ pieslēgumu var izmantot ar daudz lielāku efektivitāti. Līdz šim tādas iespējas nebija. Taču arī te paredzēts izņēmums, kas tad arī sadusmojis daļu nozares.