Zāļu ražošanas uzņēmumā “Olpha” šādas sarunas apstiprina un norāda, ka Latvijas ražotāji varētu nodrošināt 20% no vajadzīgajiem krājumiem. Taču piekrīt citiem nozares pārstāvjiem, ka vajadzētu, lai ne tikai sarunas, bet arī praktiskais darbs virzītos ātrāk. “Tad ir jāizdara izmaiņas likumdošanā,” skaidroja “Olpha” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis. Zāļu reģistrācija esot garš un laikietilpīgs process, tādēļ ražotāji piedāvāja noteikt, ka vietējiem ražotājiem, kuriem ir labas ražošanas prakses sertifikāts, krīzes vai ārkārtas situācijās, varētu saņemt tiesības ražot medikamentus sadarbībā ar valsti. “Periods beidzās, ja nav reģistrācijas, nedrīkst, protams. Jo Eiropas kopienas farmaceitiskās darbības likumu neviens nepiedāvā pārkāpt,” piebilda Bundulis.
Ministrijā uzsver, ka darbs pie zāļu rezervēm krīzes brīžiem ir prioritāte un vienlaikus mierina, ka jau esošo krājumu sistēma tomēr ir drošības spilvens. Turklāt medikamentu rezerves glabājas ne tikai slimnīcās, bet arī valsts materiālajās rezervēs, kuru papildināšanai šovasar valdība piešķīra pusotru miljonu eiro, un līdzīgu summu – arī turpmākajiem gadiem. Uz jautājumu, vai šī summa ir pietiekama, Veselības ministrijā gan atbildēja: “Provokatīvs jautājums. Es teikšu, ka tas jau ir daudz, lai mēs varētu sākt… turpinātu atjaunot rezerves.”
Arī slimnīcās, lai arī lielākoties prasības par krājumiem cenšas izpildīt, atzīt, ka ir arī problēmas. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes loceklis Haralds Plaudis sacīja: “Ja mēs skatāmies vairāk no tādas prizmas – atsāpinošie medikamenti, antibiotiķi un tā tālāk, skatoties grupas, nevis konkrētus medikamentu nosaukums, tad es teiktu, ka apmēram 70% gadījumu par medikamentiem mēs varētu teikt: jā, šis te rezerves ir. (..) Taču daudz sarežģītāka šī situācija ir tieši ar infūziem. Tie infūzu šķīdumi, kur tas apjoms ir milzīgs un, es nedomāju, ka Latvijā kādai slimnīcai šīs te trīs mēnešu rezerves būtu.” Līdzīgi citās Latvijas slimnīcās apstiprināja – vairāku mēnešu rezerves cenšas turēt, bet ne visam tas ir iespējams. Arī tādēļ, ka ne visās ārstniecības iestādēs šādiem krājumiem pietiek vietas.