Krievija ir iesaistīta nepārtrauktā kara noziegumu kampaņā pret Ukrainas iedzīvotājiem un bērniem, pirmdien paziņojusi cilvēktiesību aizstāvības organizācija "Amnesty International".
Krievija Ukrainā veic nepārtrauktu kara noziegumu kampaņu, paziņo "Amnesty International"
Humānās palīdzības grupa apgalvo, ka tikai šogad tā ir apstiprinājusi 17 triecienus, kuros cietuši bērni, bet lauka pētījumi, ko veica labdarības organizācija atklāja, ka Krievijas spēki ir apzināti vērsušies pret civiliedzīvotājiem un civilo infrastruktūru.
"Amnesty International" pētnieks Ukrainā Patriks Tompsons aicināja par nelikumīgiem uzbrukumiem un kara noziegumiem pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem atbildīgos saukt pie atbildības.
"Bērni ir viena no visneaizsargātākajām grupām jebkurā sabiedrībā, saskaņā ar starptautiskajām humanitārajām tiesībām tie ir īpaši aizsargāti," teica Tompsons.
"Tomēr mēs joprojām redzam viņus nogalinātus un ievainotus apgabalos, kas atrodas tālu frontes līnijām, arī teritorijās, kurās nav militāro mērķu," piebilda eksperts.
Kara noziegumi ir starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumi saskaņā ar 1949.gadā pieņemto Ženēvas konvenciju, un tie ietver tīšus uzbrukumus civiliedzīvotājiem, humānās palīdzības darbiniekiem, slimnīcām vai reliģiskām un izglītības iestāžu ēkām.
"Amnesty International" digitālās verifikācijas eksperti līdz šim ir pārbaudījuši vairāk nekā 120 videoierakstus un attēlus, kuros redzami šogad notikuši uzbrukumi bērniem.
Tompsons teica, ka "Amnesty International" dokumentētie uzbrukumi šogad, piemēram, uzbrukums Ukrainas lielākajai bērnu slimnīcai Kijivā, bija kara noziegumi, kas atgādina agrīnās kara dienas, kad Krievijas bruņotie spēki bombardēja dzemdību namu un drāmas teātri Mariupolē.
"Civiliedzīvotāji un civili objekti, arī slimnīcas, kas ir īpaši aizsargājamas, joprojām ir nelikumīgu uzbrukumu mērķis, un tajos iet bojā un tiek ievainoti arvien vairāk bērnu," norādīja pētnieks.
Dati no Apvienoto Nāciju Organizācijas Augstā komisāra cilvēktiesību jautājumos biroja (OHCHR) liecina, ka 2024.gada vasara bērniem Ukrainā bija traģiska.
Jūlijā Krievijas raķete trāpīja lielākajā bērnu slimnīcā Ukrainā "Okhmatdyt". Gaisa trieciena rezultātā gāja bojā divi cilvēki, vairāk nekā simts tika ievainoti un tika radīti milzīgi postījumi
Tompsons sacīja, ka "Amnesty International" fiksētais uzbrukumu pret civiliedzīvotājiem un civiliedzīvotāju upuriem skaita pieaugumu ir atgādinājums, ka Krievijas agresija pret Ukrainu turpinās, un tas prasa cilvēku upurus.
"Nelikumīgi uzbrukumi, jo īpaši tie, kas skar bērnus, tiek veikti, lai sētu teroru un paniku civiliedzīvotāju vidū," viņš sacīja.
"Ir jāpārtrauc nesodāmības sajūta, kas piemīt vainīgajiem. Starptautiskajai sabiedrībai ir jānodrošina, lai viņi tiktu saukti pie atbildības," pauda eksperts, piebilstot, ka "bez atbildības šie uzbrukumi tikai turpināsies".
Saskaņā ar OHCHR datiem aptuveni 89% no civiliedzīvotāju upuriem ir Ukrainas kontrolētajās teritorijās.
"Amnesty International" kopš 2022.gda februāra ir dokumentējusi daudzus gadījumus, kad Krievijas spēki veikuši neselektīvus uzbrukumu Ukrainā, kā rezultātā cietuši tūkstošiem civiliedzīvotāju, un guvusi pierādījumus par citiem kara noziegumiem, arī spīdzināšanu, seksuālu vardarbību un nelikumīgu slepkavības.
"Amnesty International" aicinājums panākt mieru izskan, kad Lielbritānijas premjerministrs Kīrs Stārmers paziņoja, ka Apvienotā Karaliste "divkāršos" atbalstu Ukrainai pēc tam, kad ASV prezidents Džo Baidens esot atļāvis Kijivai izmantot ASV piegādātās tāla darbības rādiusa raķetes pret mērķiem Krievijas iekšienē.
Stārmers solīja, ka viņa darba kārtībā Ukraina būs galvenais jautājums G20 līderu samitā un žurnālistiem sacīja, ka "ir nepieciešams pilnīgs atbalsts tik ilgi, cik vajadzēs".
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir centies panākt atļauju izmantot britu raķetes "Storm Shadow" un citus Rietumu piegādātus ieročus uzlidojumiem Krievijas gaisa spēku bāzēm un citiem militāriem objektiem.
"Tās ir 1000 Krievijas agresijas dienu, 1000 dienu ar milzīgu ietekmi un upuriem attiecībā uz Ukrainas tautu, un nesen mēs redzējām, ka kopā ar krieviem strādā arī Ziemeļkorejas karaspēks, kam ir nopietnas sekas," Stārmers atgādināja, ka otrdien apritēs 1000 dienu, kopš Krievija sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā.