Iesūti ziņu!

ES ārlietu ministri noraida Borela ierosinājumu apturēt diplomātisko dialogu ar Izraēlu (1)

Raksta foto
Foto: EPA/OLIVIER HOSLET/Scanpix

Eiropas Savienības (ES) ārlietu ministru sanāksmē pirmdien noraidīts bloka augstākā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzepa Borela ierosinājums apturēt diplomātisko dialogu ar Izraēlu.

ES attiecības ar Izraēlu ir sašķēlušas bloku, jo daļa dalībvalstu joprojām ir nelokāmas Izraēlas atbalstītājas, kamēr citas kritizē tās militāro operāciju Gazas joslā un Libānā.

Pirms sanāksmes Borels apgalvoja, ka diplomātiskā dialoga apturēšanas mērķis būtu izdarīt spiedienu uz Izraēlas valdību, kas ignorējot prasības ievērot starptautiskās tiesības Gazas joslā.

Borels pēdējā gada laikā bieži kritizējis Izraēlu, izmantojot Eiropas līderu standartiem neparasti stingrus izteicienus. Pirms sanāksmes viņš izteicās, ka "vairs nav vārdu", kā raksturot situāciju Gazas joslā.

"Gazā ir nogalināti aptuveni 44 000 cilvēku, visa teritorija ir izpostīta, un 70% no nogalinātajiem ir sievietes vai bērni," faktiski atkātojot palestīniešu teroristiskā grupējuma "Hamās" propagandu, apgalvoja Borels.

Priekšlikumam, kas uzskatāms par vienu no pēdējiem Borela amata termiņā, bija nepieciešams visu 27 ES dalībvalstu vienprātīgs atbalsts, tādēļ jau pirms ārlietu ministru sanāksmes tika gaidīts, ka to nepieņems.

Izraēla pašlaik karo divās frontēs – Gazas joslā un Libānā, kā arī ir solījusi "nāvējoši, precīzi un negaidīti" atbildēt uz Irānas 1.oktobra uzbrukumu, kad Teherāna palaida 200 raķešu, reaģējot uz kāda Irānas ģenerāļa un "Hizbollah" līdera Hasana Nasrallas likvidēšanu Izraēlas triecienā.

Lai gan Izraēlas sabiedroto vidū tiek uzsvērtas tās tiesības aizstāvēties, taču pieaug arī kritika par Izraēlas uzbrukumu mērķiem, kas nereti ir blīvi apdzīvotās vietās.

Situācija Tuvajos Austrumos saasinājās pēc tam, kad palestīniešu teroristiskais grupējums "Hamās" pērn 7.oktobrī sarīkoja slaktiņu Izraēlā, kura laikā teroristi noslepkavoja gandrīz 1200 cilvēkus, pamatā civilistus, un sagrāba 250 ķīlniekus. Izraēlas varasiestādes paziņojušas, ka kaujinieki Gazā joprojām tur ap simt ķīlnieku, no kuriem trešdaļa esot miruši.

Reaģējot uz 7.oktobra slaktiņu Izraēla paudusi apņēmību iznīcināt "Hamās" un uzsākusi plašu militāro operāciju Gazas joslā. Teroristu kontrolētās Gazas joslas varasiestādes apgalvo, ka karadarbības rezultātā Gazas joslā esot nogalināti gandrīz 44 000 cilvēku, taču šie skaitļi, domājams, ir stipri pārspīlēti, ņemot vērā to dezinformāciju, ko līdz šim pastāvīgi izplata "Hamās". Turklāt liela daļa no nogalinātajiem ir islāmistu grupējumu kaujinieki.

Tikmēr Libānas šiītu bruņotais grupējums "Hizbollah", kas līdz ar Irānu atbalsta palestīniešu teroristus, kopš 7.oktobra slaktiņa pakļāvis Izraēlas ziemeļus pastāvīgām raķešu apšaudēm, piespiežot no apdraudētajām teritorijām evakuēt aptuveni 60 000 izraēliešu.

Izraēlas armija 23.septembrī uzsāka intensīvus uzlidojumus ar "Hizbollah" saistītiem mērķiem Libānā, bet 1.oktobrī sāka arī sauszemes operāciju, lai atspiestu grupējuma kaujiniekus no robežas apvidiem un ļautu evakuētajiem iedzīvotājiem atgriezties savās mājās.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu