Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Valdība lemj saglabāt Garkalnes pagasta teritoriju

Garkalnes dzelzceļa stacija.
Garkalnes dzelzceļa stacija. Foto: Edijs Pālens/LETA

Ādažu un Ropažu novadu robežas šogad negrozīs, šādu lēmumu otrdien, 19. novembrī, atbalstīja valdība.

Ministru kabinets izskatīja Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma izpildi un vienojās šobrīd saglabāt Ropažu novadā ietilpstošā Garkalnes pagasta teritoriju.

Iecere mainīt visa Garkalnes pagasta vai tā daļas piederību no Ropažu novada uz Ādažu novadu bija jau 2021.gada vasarā īstenotās administratīvi teritoriālās reformas gaidā, kad 119 vietējo pašvaldību vietā tika izveidotas 43 jaunas. Toreiz izmaiņas nepieņēma, likumā nosakot uzdevumu vērtēt izmaiņu nepieciešamību un veikšanas iespējas.

Vairāki simti Garkalnes iedzīvotāju ir parakstījuši aicinājumus grozīt novadu robežas, taču bez rezultāta. Gadu gaitā Ropažu un Ādažu novadu pašvaldībām neizdevās vienoties par Garkalnes sadalīšanu starp abiem novadiem, bet centrālā valdība un Saeima šajā jautājumā nekādu līderību neuzņēmās, līdz tagad nonākts līdz lēmumam pagaidām nekādas izmaiņas neveikt, piesaucot virkni iemeslu.

Kā klāsta VARAM, Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā ir paredzēts līdz 2026.gada 1.maijam veikt kompleksu izvērtējumu par izmaiņām pašvaldību un administratīvo reģionu sociālekonomiskajā situācijā, kā arī par Rīgas metropoles sadarbības un attīstības scenārijiem un administratīvi teritoriālās reformas rezultātiem. Garkalnes pagasta un Ādažu pagasta robežu grozījumi esot "izvērtējami padziļināti šī ziņojuma ietvaros".

VARAM klāsta, ka izmaiņu neveikšana tagad ļaušot "nodrošināt to, ka 2025.gada pašvaldību vēlēšanās tiks ievērotas likuma prasības, tostarp par tiesībām kandidēt uz novada domi".

VARAM esot izskatījusi arī citus pašvaldību sniegtos variantus. Starp tiem tika izskatīta iespēja grozīt robežas, pievienojot atsevišķas teritorijas Ādažu novadam, kā arī tika izskatīta iespēja sakārtot Ropažu novada un Ādažu novada robežas astoņās vietās, kas grupētas piecās daļās, lai zemju īpašniekiem atvieglotu sava īpašuma apsaimniekošanu, padarītu iespējamu vēlamo zemes gabala izmantojumu.

Taču VARAM saskatījusi "telpiskās perspektīvas trūkumu pašvaldību piedāvājumos". Ministrija uzsver, ka šie aspekti ir būtiski, lai nodrošinātu harmonisku reģionālo attīstību un iedzīvotāju vajadzībām atbilstošu risinājumu, tādēļ esot "būtiski izvērtēt sociālekonomisko ietekmi un nodrošināt plānošanas un telpiskās attīstības principu ievērošanu", bet pašlaik nekas darīts netiks.

Ministrija norāda, ka, vērtējot Ropažu novada pašvaldības un Ādažu novada pašvaldības piedāvātos variantus Garkalnes pagasta robežu pārskatīšanai no telpiskās plānošanas pamatprincipu perspektīvas, šie principi atspoguļojas nepilnīgi, īpaši - vērtējot apdzīvojuma struktūras un dabas teritoriju nedalāmības aspektus.

Turklāt esot jāņem vērā nepieciešamība pēc būtības pārvērtēt Ropažu novada administratīvo teritoriju, ņemot vērā arī citus aspektus, piemēram, Jaunciemu kapu atrašanos gan Ropažu novadā, Rīgas pašvaldībā, uzsver VARAM.

Minētā izvērtējuma rezultātā, iespējams, būtu izdarāmi grozījumi ne vien divu pašvaldību robežās, bet arī Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, pieļauj ministrijā.

VARAM arī atsaucas uz personu tiesībām kandidēt vēlēšanās. Lai persona varētu kandidēt vēlēšanās, tai bez pārtraukuma jābūt reģistrētai dzīvesvietai attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā vismaz pēdējos desmit mēnešus.

Vēl iespēja kandidēt pašvaldību vēlēšanās ir personām, kas attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā nostrādājušas vismaz pēdējos četrus mēnešus, vai arī tām šajā teritorijā pieder nekustamais īpašums.

Ņemot vērā, ka pašvaldību vēlēšanas Latvijā notiks nākamā gada jūnija sākumā, novadu robežu grozīšanas gadījumā nav iespējams nodrošināt tiesības personai kandidēt vēlēšanās, skaidro ministrija.

Ministrija arī norāda, ka pašvaldības par iespējamo teritoriālās vienības sadali ir pieņēmušas atšķirīgus lēmumus.

Ziņojumā norādīts, ka VARAM līdz 2026.gada 1.maijam sagatavos ziņojumu par izmaiņām pašvaldību un administratīvo reģionu sociālekonomiskajā situācijā. Tāpat sadarbībā ar Rīgas plānošanas reģionu tiks izvērtēti Garkalnes pagasta un Ādažu pagasta robežu grozījumi, ņemot vērā Rīgas plānošanas reģiona stratēģijas telpisko perspektīvu.

Savukārt turpmākos lēmumus par pašvaldību robežu grozīšanu, ņemot vērā 2025.gada pašvaldību vēlēšanas, būtu jāpieņem jaunievēlētajām pašvaldību domēm, uzsver VARAM.

Jau ziņots, ka Ropažu un Ādažu novadu pašvaldībām nav izdevies vienoties par Garkalnes sadalīšanu starp abiem novadiem.

Ropažu novada dome atbalstīja Baltezera ciema pievienošanu Ādažu novadam. Baltezera ciemam tiek piedāvāts nodot arī Ādažu novadam vēl atsevišķas vietas, kas ļautu veiksmīgāk apsaimniekot, attīstīt un uzturēt teritorijas, piemēram, Ādažu novadam plānots nodot ciema "Mārsili" attīstībai nepieciešamo teritoriju.

Savulaik administratīvi teritoriālās reformas plāni paredzēja Ādažu novadam pievienot lielāku bijušā Garkalnes novada daļu - līdz pat Vidzemes šosejai.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu