Rudens un ziema nozīmē drēgnu, aukstu, lietainu laiku, kad ātri satumst, tāpēc daudz vairāk laika mēdzam pavadīt iekštelpās. Lai mājās pavadītais laiks būtu lietderīgs un jēgpilns, ir vairākas aizraujošas, bet vienkāršas lietas, ko var darīt. Šķietami ikdienišķas spēles un rotaļas patiesībā var sekmēt svarīgus bērna attīstības elementus, piemēram, radošumu, smalko motoriku, atmiņu un daudz ko citu.
“Štābiņš” no segām, karaoke vai origami – kā ar bērniem sliktos laikapstākļos radoši darboties iekštelpās
“CreaKids” filiāles vadītājas Madaras Stonkus viedoklis:
Lai tumšo rudens un ziemas vakaru pavadīšana mājās bērnam būtu vērtīga un jēgpilna, svarīgi ņemt vērā vairākus aspektus. Viens no tiem ir laika plānošana – maziem bērniem ir nepieciešama rutīna jeb dienas režīms, kas sniedz drošības un stabilitātes sajūtu. Protams, tas nenozīmē katras dienas izplānošanu pa minūtēm, bet ģimenē var ieviest dažādas tradīcijas, piemēram, piektdienu vakarus plānot kā spēļu vakarus vai kopīgu filmas skatīšanos, vai sestdienas veltīt kopīgai gatavošanai un kādai radošai mākslas nodarbībai. Tas radīs priecīgas gaidas, gatavojoties šiem īpašajiem kopā būšanas mirkļiem. Zinot, kuri vakari būs brīvāki, varam pakāpeniski ieviest šādas tradīcijas un jau savlaicīgi sagatavoties.
Praktisko iemaņu attīstīšana caur rotaļām
Tā kā vasarā daudz vairāk laika varam pavadīt pie dabas, kopīgais laiks bieži vien saistīts ar fiziskām aktivitātēm, sportu vai pastaigām. Ziemas mēnešos vairāk laika pavadām telpās, tāpēc to var izmantot lietderīgi, lai veicinātu bērnu izpratni par dažādiem praktiskiem ikdienas darbiem. Arī kopīga putekļu slaucīšana, gultas saklāšana vai skapja sakārtošana var būt jautra nodarbe. Īpaši aizraujoša ir kopīga ēdiena gatavošana – sākot jau no receptes atrašanas un lasīšanas līdz produktu saraksta izveidei un kopīgai došanās uz veikalu visu nepieciešamo iegādāties. Šis process ne tikai veicina bērna interesi par ēdienu gatavošanu, bet arī palīdz attīstīt lasītprasmi un plānošanas iemaņas. Pats gatavošanas process, piemēram, cepumu, kēksiņu vai citu vienkāršu ēdienu gatavošana, ļauj bērniem izzināt kulinārijas pasauli, attīstot koordināciju, pacietību un izpratni par mērvienībām. Šādi mazie mājas darbi ne tikai sagādā prieku par pašu paveikto, bet arī palīdz bērniem saprast, ka par kārtību mājās ir jārūpējas visiem ģimenes locekļiem kopā.
Enerģijas izlāde aktīvās spēlēs un rotaļās
Aktīvajiem bērniem nepieciešama iespēja izlikt enerģiju, un to var darīt arī iekštelpās. Šeit lieti noderēs dažādas vienkāršas spēles no mūsu bērnības, piemēram, uzbūvēt “štābiņu” no krēsliem, segām un spilveniem vai uzbūvēt istabā vienkāršu šķēršļu joslu. Mājās var sarīkot arī karaokes vai deju vakaru – izvēloties mīļāko mūziku, sarīkot improvizētu deju šovu vai rotaļas, kur, piemēram, apklustot mūzikai, ir jāsastingst. Tas ne tikai sniegs bērniem iespēju fiziski izkustēties, bet arī uzlabos garastāvokli. Šādas aktivitātes ir viegli īstenojamas pat nelielā dzīvoklī un ļauj bērniem aktīvi darboties. Turklāt šāda veida spēles attīsta fizisko veiklību, ļaujot bērniem justies brīviem un radot prieku pat tad, kad aiz loga ir tumšs un drūms laiks.
Radošās aktivitātes mierīgai atpūtai
Ja vieniem bērniem patīk iztrakoties un izdejoties mūzikas pavadījumā, citi var dot priekšroku mierīgākai laika pavadīšanai. Šādā gadījumā zīmēšana, krāsošana, gleznošana vai veidošana no plastilīna būs ne tikai lielisks laika pavadīšanas veids, bet arī sekmēs radošumu. Lai attīstītu smalko motoriku un pacietību, var noderēt arī papīra locīšanas māksla – origami. Tas ļaus bērnam likt lietā savu iztēli, piemēram, izveidojot rotājumus Ziemassvētku eglītei vai istabai. Šis laiks ir lieliski piemērots bibliotēku apmeklēšanai un grāmatu izvēlei kopīgai lasīšanai. Lielākiem bērniem var izveidot viņu pirmo lasītāja kartiņu, kas ļaus pašiem izvēlēties sev interesējošās grāmatas. Turklāt interesanta ideja ir piedalīties "grāmatu maiņas punktā", kur iespējams apmainīt jau izlasītās grāmatas pret citām, ļaujot regulāri papildināt savu lasīšanas sarakstu. Grāmatas kopā lasīšana ne tikai stiprinās saikni ar bērnu, bet arī rosinās iztēli un diskusijas. Piemēram, kopīga "Grinčs, kurš nozaga Ziemassvētkus" lasīšana palīdzēs bērniem izprast tādas tēmas kā draudzība, līdzcietība un svētku patiesā nozīme. Pēc grāmatas izlasīšanas var kopīgi noskatīties filmu, pārrunāt redzēto un bērna pārdomas par to.
Svētku noskaņas radīšana un bērnu iesaistīšana sagatavošanās procesā
Svētku sezona, īpaši Ziemassvētku laiks, ir brīnišķīga iespēja ģimenēm veidot un stiprināt kopīgas tradīcijas, kas paliek bērnu atmiņā kā sirsnības un prieka pilni mirkļi. Lai gan pašas svētku dienas ātri paiet, tieši gatavošanās tiem ļauj izbaudīt svētku laiku pilnībā. Iesaistot bērnus sagatavošanās darbos, var radīt unikālas tradīcijas. Ja vasarā vai rudenī ir savākti dabas materiāli, tagad tos var likt lietā, gatavojot rotājumus. Piemēram, vienkārši čiekuri var pārtapt par skaistu virteni, ja tos nokrāso, aplīmē vai izrotā ar pērlītēm. Tāpat ir iespējams veidot rotājumus no sāls mīklas vai skaidām un PVA līmes – tas ir radošs process, kas ne tikai sniedz prieku, bet arī attīsta smalko motoriku un iztēli. Katrs pašu rokām radītais rotājums iegūst īpašu vērtību, un bērni būs lepni, redzot savu veikumu svētku eglītē.
Rudens un ziemas sezona, kad vairāk laika pavadām mājās, var kļūt par lielisku brīdi, lai sāktu jaunas tradīcijas, spēlētu jautras spēles un darbotos radoši. Tas ne tikai palīdzēs bērniem attīstīt dažādas prasmes, bet arī radīs pozitīvas emocijas un skaistas atmiņas gan lieliem, gan maziem.