Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Foto Rīgas zoodārza lauva Varis dodas uz Dāniju; smagas slimības dēļ iemidzināta lauvene Teika

Raksta foto
Foto: Rīgas Zooloģiskais dārzs

20. novembrī Rīgas Zooloģiskā dārza lauva Varis dodas uz Givskudas zoodārzu Dānijā. Saskaņā ar Āfrikas lauvu Eiropas ex-situ programmas EEP kuratoru rekomendācijām trīs gadu vecajam tēviņam jābrauc uz jauno zooloģisko dārzu, lai turpinātu savu dižciltīgo dzimtu kā slavenā Mbali un Kali pēctecim.

Pirms trim gadiem, 2021. gada 31. maijā, Rīga ZOO saimei pievienojās divi lauvu mazuļi, un jau vasarā acīgākie zoodārza apmeklētāji lauvu aplokā varēja ieraudzīt kūņojamies mazus un lempīgus kamoliņus, kurus lauvu māte Cvanga bija iznesusi pasauļoties. Pa šo laiku lauvu ģimeni un tās rotaļīgās izdarības vērojuši simtiem tūkstošu Rīgas Zooloģiskā dārza apmeklētāju, zvēri neapšaubāmi iekarojuši kā zoodārza viesu, tā arī darbinieku sirdis.

Tomēr ne viss gāja gludi un rožaini. Pērnvasar “Senso Vet klīnikā” Teikai tika veikta galvas datortomogrāfija, kurā jaunajai lauvenei tika konstatēta iedzimta galvaskausa deformācija, kas dzīvniekam sāka radīt neiroloģiskas problēmas, izraisot diskomfortu un būtiski saīsinot dzīvnieka prognozējamo dzīves ilgumu. Izmantojot medikamentu terapiju, Teikas stāvokli izdevās stabilizēt, tomēr kļuva skaidrs nenovēršamais – smagās veselības problēmas būs letālas. Tādēļ vienlaikus ar Vara došanos prom uz Dāniju tika pieņemts smags lēmums iemidzināt jauno lauveni Teiku.

Rīgas Zooloģiskais dārzs piedalās starptautiskajā Āfrikas lauvu nebrīves populācijas turēšanas un vairošanas programmā (EEP), kas rūpējas par šo Pasaules Sarkanajā grāmatā saudzējamo kategorijā (IUCN VU – jutīga suga) iekļautās sugas kvalitatīvas nebrīves populācijas uzturēšanu un vairošanu. Šīs programmas ietvaros uz Rīgu 2017. gada aprīlī no Givskudas atbrauca trīs gadus vecais tēviņš Kali, savukārt tā paša gada oktobrī viņam pievienojās divus gadus vecā mātīte Cvanga no “Parc de Beauval” Francijā. Cvangas vecāki ir dzimuši Krīgera Nacionālajā parkā Dievidāfrikā, arī Kali saknes rodamas Āfrikas dienvidos, jo viņa vecāki tēviņš Mbali un mātīte Okoa ir nākuši no Namībijas. Tādēļ Kali un viņa pēcnācēji ir ļoti vērtīgi nebrīves populācijas ģenētiskā materiāla dažādošanai. Nu, sasniedzot jaunekļa vecumu, Varim tiek uzticēts turpināt dzimtu un doties uz jaunu zooloģisko dārzu piepildīt šo uzdevumu.

Savukārt Teika papildinās Latvijas Nacionālā dabas muzeja kolekciju, tādējādi mācot iepazīt dabas daudzveidību un tās krāšņumu. Pataloganatomisko sekciju veiks Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes topošie veterinārārsti, gūstot vērtīgu pieredzi anatomijā un fizioloģijā.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu