Šonedēļ Dobeles novadā gājis bojā traktora vadītājs, kurš, neievērojot Aizsargjoslu likumā minētās prasības, ar paceltu tehnikas strēli aizķēra gaisvadu elektrolīniju, portālu TVNET informēja AS "Sadales tīkls" pārstāve Alīna Sildnika.
Ar strēli aizskarot gaisvadu elektrolīniju, Dobeles novadā bojā gājis traktora vadītājs (6)
Kā norādīja Sildnika, traktora strēle pieskārās gandrīz deviņu metru augstumā esošam 20 kilovoltu elektrolīnijas vadam.
Uzņēmuma pārstāve atgādināja, ka līdzīgos apstākļos šī gada jūlijā dzīvību zaudēja arī kravas automašīnas vadītājs, kas elektrības vadiem pieskārās ar paceltu auto piekabi.
AS "Sadales tīkls" atgādina iedzīvotājiem, jo īpaši lielgabarīta specializētās tehnikas vadītājiem, darbu norises laikā vienmēr pievērst uzmanību, vai apkārtnē nav elektrolīniju, kas varētu tikt aizskartas. Savukārt, ja tehnika saskārusies ar elektrības vadiem, – nesteigties kāpt ārā no transportlīdzekļa!
Uzņēmumā informēja: ja specializētā tehnika saskaras ar elektrības vadiem, vadītājam svarīgi pārsteidzīgi nekāpt no tās ārā, jo tādējādi viņš nonāks nāvējoši bīstamā soļa sprieguma ietekmes zonā. Ja tas iespējams, ar transportlīdzekli jāturpina pārvietoties, lai izkļūtu ārpus bīstamības zonas – vismaz astoņu metru attālumā no negadījuma vietas.
Tad par negadījumu nekavējoties jāinformē operatīvie dienesti, zvanot uz numuru 112 (Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests) vai 8404 ("Sadales tīkla" bojājumu pieteikšanas tālrunis). Līdz pat dienestu ierašanās brīdim nedrīkst pieļaut citu personu tuvošanos negadījuma vietai!
Ja ar tehniku nav iespējams pārvietoties, uzreiz jāzvana operatīvajiem dienestiem, kuri atslēgs spriegumu, – izkāpt no transportlīdzekļa ir pilnībā droši tikai tad, kad dienesti ir ieradušies. Ja saziņas iespēju nav, jāpaliek transportlīdzeklī un jāsauc pēc palīdzības. Tikai gadījumā, ja tehnika ir aizdegusies un apdraud dzīvību, no tās ir jāevakuējas, atceroties par soļa spriegumu – citādi cilvēks riskē saņemt nāvējošu elektriskās strāvas triecienu! Pārvietošanās ir droša tikai vai nu ar palēcieniem, kājas turot cieši kopā, vai šļūcot – tā, lai būtu tikai viens saskares punkts ar zemi.
Vienlaikus "Sadales tīkls" atgādina, ka saskaņā ar Aizsargjoslu likumu zem un ap gaisvadu elektrolīnijām nedrīkst iekopt dobes, stādīt kokus, krūmājus, izvietot lopbarības, minerālmēslu, kokmateriālu u.c. materiālu krāvumus.
Šo prasību pārkāpšana var radīt bīstamas situācijas. Aizsargājamās zonas platums atkarīgs no līnijas atrašanās vietas (pilsēta, mežs, lauku teritorijas u. tml.).