Oktobrī reģistrēts vēsturiski augstākais kiberapdraudējuma līmenis. Gan turpinās centieni iegūt iedzīvotāju maksājumu karšu datus, gan bijuši uzbrukumi, lai piekļūtu sensitīvai informācijai organizāciju tīklos vai nošifrētu iekārtas, pieprasot izpirkuma maksu.
Kāpēc lai kādam būtu vajadzīgi Latvijas iedzīvotāju personas kodi un adreses? Viena no nepatīkamām, bet ticamām versijām ir, lai pārdotu šo informāciju potenciālajiem krāpniekiem tā sauktajā melnajā tirgū.
“ZZ Dats” direktors Žeiris atvainojas iedzīvotājiem, ja notikušais izraisīs pārdzīvojumus. Viņš aicina būt uzmanīgiem kibervidē, lai neuzķertos uz krāpnieku izliktajiem āķiem.
Taču jāņem vērā, ka notikušais ļauj turpmāk ēsmu piemeklēt precīzāk. “Lai gan tā datu kopa nav ārkārtīgi detalizēta, tā dod priekšrocību potenciāli uzbrucējam personificēt to uzrunu. Nu jau tā kā ticamāk uzrunāt šo krāpniecības upurus,” domā Teivāns.
Viņam piekrīt Datu valsts inspekcijas vadītāja Macuka: “Ja, pieņemsim, tie paši krāpnieki zvanīs vai rakstīs cilvēkam, un stādīsies priekšā kā pašvaldības darbinieki vai policijas darbinieki, viņiem ir krietni vairāk iespēju, lai nomanipulētu un izstāstītu: “Redziet, mēs zinām jūsu personas kodu. Tātad mēs esam patiesi. Vai mēs zinām, kur jūs dzīvojat. Tātad mēs esam patiesi.””
Pašvaldību IKT asociācijas vadītāja Ilze Āboliņa secina, ka pašvaldībām tagad vairāk jādomā, kā ar iedzīvotājiem runāt par notikušo, jo jautājums neesot, vai krāpnieki uzbruks, bet, kad uzbruks.
Par nesankcionētu datu iegūšanu kriminālprocesu ierosinājumi Valsts policija. Datu valsts inspekcija no savas puses vērtēs sistēmas uzturētāja atbildību.
“Mēs tagad kā uzraudzības iestāde vērtēsim. Mēs, protams, uzdosim savus jautājumus, kas ir bijis pirms incidenta, ko viņi ir darījuši pirms incidenta, lai saprastu, kāpēc šī ievainojamība ir radusies. Un vai viņa ir radusies dēļ paša apstrādātāja ne tik rūpīgas darbības, vai apstrādātājs bija krietns un rūpīgs saimnieks, bet ievainojamība vienalga radusies,” teic Macuka, Datu valsts inspekcijas vadītāja.