Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) neuzskata, ka tai ir tiesisks pamats atklāt tās ārkārtas sēdes laikā pieņemto lēmumu par ārsta Edgara Medņa sertifikācijas statusu, informēja LĀB.
Ārstu biedrība neizpaudīs lēmumu par Medņa sertifikācijas statusu
Biedrībā norāda, ka, neskatoties uz plašsaziņas līdzekļos izskanējušām dažādām versijām un normatīvo aktu interpretācijām, LĀB savu viedokli nav mainījusi un joprojām uzskata, ka tai nav tiesiska pamata personas datu šāda veida apstrādei.
Sertifikācijas padomes lēmums ir tā paša pārkāpuma procesa turpinājums, attiecīgi arī tiek piemēroti tie paši normatīvie akti, norāda biedrībā.
LĀB atkārtoti pauž, ka sadarbojas ar Veselības ministriju, Veselības inspekciju un kolēģiem, kas pārstāv pārējo ārstniecības personu intereses, nolūkā izstrādāt normatīvo regulējumu, kas šādās situācijās dotu tiesības informēt sabiedrību.
Šodien pie LĀB ēkas Medņa atbalstam notika partijas "Suverēnā vara" rīkots pikets, kur Medņa atbalstam pulcējās daži desmiti cilvēku.
Uzmanība Medņa darbībām tika pievērsta pēc nevakcinēta zēna nāves no difterijas Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS), kad Mednis faktiski sāka vainot šajā nāvē mediķus. Pēc nevakcinētā zēna nāves Mednis vietnē "Telegram" spriedelēja, ka ar difteriju slimojošo bērnu vecāki esot izmantojuši savas Pacientu tiesību likumā noteiktās tiesības un pieņēmuši lēmumu atteikties no meitu turpmākas ārstniecības, jo esot secinājuši, ka "meitu veselībai un dzīvībai var tikt nodarīts kaitējums, kā tas notika ar brālīti, kuru vecāku ieskatā "noārstēja" līdz nāvei".
Šāda vēršanās pret ārstējošajiem mediķiem izsauca asu BKUS pretreakciju, aicinot dažādas institūcijas vērtēt Medņa rīcību. Latvijas Pediatru asociācija lūdza apturēt Mednim izsniegto sertifikātu.
Arī LĀB tika izteikts nosodījums par šiem paziņojumiem un nolemts, ka LĀB Ētikas komisija vērtēs Medņa publiskos izteikumus par vakcināciju, lemjot arī par jautājuma tālāku virzīšanu Sertifikācijas padomē. Ētikas komisijas lēmumu tika pieņēmusi, taču kategoriski atteicās to izpaust, jo to nevēloties pats Mednis. LĀB šo vēlmi respektēja, atsaucoties uz vispārīgo datu aizsardzības regulu.
Vēlāk tomēr nāca gaismā, ka LĀB Ētikas komisija nolēmusi rosināt anulēt Mednim izsniegto sertifikātu pediatra specialitātē un homeopāta papildspecialitātē.
Tāpat LĀB valde lūdza tiesībsargājošām institūcijām vērtēt, vai Medņa publiskajos izteikumos sociālajos tīklos nav saskatāma iespējama naida runa. Valsts policija (VP) atteikusies sākt kriminālprocesu pret Medni pēc saņemtajiem iesniegumiem no VI un BKUS par iespējamu neslavas celšanu slimnīcai un tās personālam. Arī Rīgas Ziemeļu prokuratūrā, izvērtējot LĀB, iesniegumu nolēma nesākt kriminālprocesu.
VP šādu lēmumu pieņēmusi, uzsverot, ka krimināllikumā atbildība paredzēta par neslavas celšanu otrai personai, nevis pret iestādi vai uzņēmumu. Savukārt prokuratūra vērtēja, ka ārsti nav īpaši aizsargājama grupa, attiecīgi goda aizskārums esot risināms civiltiesiskā tiesvedībā, nevis kriminālprocesā. Daļa šo lēmumu tikuši apstrīdēti.