Austrālijas parlamenta apakšpalāta trešdien apstiprinājusi likumprojektu, kas aizliedz bērniem līdz 16 gadiem izmantot sociālos tīklus.
Austrālijas parlamentā virzās uz priekšu sociālo tīklu izmantošanas aizliegums bērniem
Likumprojekts vēl jāapstiprina parlamenta augšpalātai Senātam, kur tas tiks apspriests jau šodien, paziņoja Austrālijas komunikāciju ministre Mišela Roulenda.
Saskaņā ar likumprojektu tādiem sociālajiem tīkliem kā "TikTok", "Facebook", "Snapchat", "Reddit", "X" un "Instagram" draudēs līdz 50 miljoniem Austrālijas dolāru (31 miljonam eiro) lielas sodanaudas par sistemātisku nespēju novērst, ka mazi bērni atver savus sociālo tīklu kontus. Pēc aizlieguma spēkā stāšanās platformām būs viens gads laika, lai izdomātu, kā ieviest vecuma ierobežojumu.
Austrālijas parlamenta apakšpalātā – Pārstāvju palātā – likumprojekts tika pieņemts ar 102 balsīm pret 13.
Opozīcijas deputāts Dens Tehans parlamentā sacīja, ka valdība piekritusi pieņemt Senāta grozījumus, kas pastiprinātu privātuma aizsardzību. Saskaņā ar tiem, platformām nebūs atļauts piespiest lietotājus uzrādīt valdības izdotus personu apliecinošus dokumentus, tai skaitā pases vai autovadītāja apliecības. Platformas arī nevarēs pieprasīt digitālu identifikāciju, izmantojot valdības sistēmu.
"Vai tas būs perfekts? Nē. Bet, vai kāds likums ir perfekts? Nē, nav. Bet, ja tas palīdzēs, pat ja tas palīdzēs kaut vismazākajā veidā, tas būtiski mainīs cilvēku dzīvi," sacīja deputāts.
Likumprojektam ir plašs politiskais atbalsts, tādēļ tas, visticamāk, tiks pieņemts arī Senātā, kur nevienai partijai nav vairākuma.
Otrdien un trešdien debašu laikā viskritiskāk likumprojektu vērtēja deputāti, kuri nebija saistīti ne ar valdību, ne opozīciju. Kritiķi apgalvoja, ka likumprojekts esot sasteigs, tas nedarbošoties un radīšot privātuma riskus visu vecumu sociālo tīklu lietotājiem un atņemšot vecākiem teikšanu par to, kas ir labākais viņu bērniem.
Kritiķi arī apgalvo, ka aizliegums izolēs bērnus, liegs viņiem sociālo tīklu pozitīvos aspektus, aizvedīs bērnus uz tumšo tīmekli un atņems platformām stimulu padarīt tiešsaistes vidi drošāku. Turklāt bērni, kas jaunāki par 16 gadiem, varētu vilcināties ziņot par kaitējumu, ja ar tādu saskārušies sociālajās platformās.
Neatkarīgā deputāte Zoja Daniela uzskata, ka šis likums "neko nemainīs attiecībā uz sociālo tīklu radīto kaitējumu".
"Šo tiesību aktu patiesais mērķis nav padarīt sociālos tīklus drošus pēc būtības, bet gan radīt vecākiem un vēlētājiem sajūtu, ka valdība kaut ko dara," parlamentā sacīja Daniela. "Ir iemesls, kādēļ valdība šo likumprojektu prezentē kā pasaulē pirmo. Tas ir tāpēc, ka neviena cita valsts nevēlas to darīt," viņa piebilda.
Platformas bija lūgušas atlikt balsojumu par likumprojektu vismaz līdz nākamā gada jūnijam, kad būs pabeigts valdības pasūtītais novērtējums par to, kā aizliegums varētu tikt realizēts.