Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Sievišķā higiēna: intīmo ziepju plusi un mīnusi

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Vairums dāmu dod priekšroku vienkāršai intīmajai higiēnai – mazgājas ar siltu ūdeni, tā ļaujot mikrobiomam darīt savu darbu. Un tas ir labi! Tomēr, ja esi no sievietēm, kas vēlas mazgāties ar ziepēm, šo to ir vērtīgi zināt, lai nenodarītu sev pāri.

Kas jāņem vērā, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.

Pareiza intīmā higiēna palīdz novērst dažādas infekcijas, kas var ietekmēt intīmo zonu. Kopumā medicīnas speciālistu vienprātība ir tāda, ka intīmās ziepes parasti nav nepieciešamas veselīgai vulvas higiēnai. Vislabākais un drošākais līdzeklis intīmajai higiēnai ir silts ūdens. Tas efektīvi aizvāc netīrumus un baktērijas, neizjaucot dabisko pH līdzsvaru. Tomēr, saprotams, ir arī citas metodes, kas dažām sievietēm patīk vairāk. 

"Būtiski zināt, ka nepienācīgi rūpējoties par intīmo higiēnu, diezgan ātri tiek izjaukta maksts dabiskā mikroflora un sievietei iespējams piedzīvot maksts sausumu, bakteriālo vaginozi, vaginālo kandidozi jeb piena sēni vai pat urīnceļu iekaisumu," brīdina Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane. "Tāpēc pareizi veikt intīmo higiēnu ir būtiski!"

Turpinot farmaceite atzīmē, ka sievietei ir svarīgi, lai pH makstī ir normas robežās. 

"Maksts normālais pH līmenis ir 3,6-4,7. Dzīves posmā no pubertātes līdz menopauzei tas ir amplitūdā no 3,8 līdz 4,5. Paaugstināts pH līmenis nozīmē, ka ir mainīta maksts mikroflora, līdz ar to var rasties ne vien sausuma sajūta, bet arī citas problēmas.  Atcerieties, ka jebkura iejaukšanās maksts mikroflorā var izmanīt tās pH līmeni. Un viena no šīm lietām ir arī nevainīga apmazgāšanās, ja to nedara pareizi," uzsver farmaceite. 

"Izvairieties no stipri aromātiskām ziepēm, vannas bumbām un dušas želejām. Tās var  pārāk skarbi ietekmēt intīmās vietiņas mikrobiomu, tā izjaucot dabīgo pH līmeni, liekot izzust draudzīgajām baktērijām," uzsver farmaceite

To vietā farmaceite iesaka izvēlēties intīmajai vietiņai piemērotus līdzekļus.

Intīmās ziepes, kas pazīstamas arī kā sieviešu mazgāšanās līdzekļi, ir paredzētas vulvas, sievietes dzimumorgānu ārējās daļas, tīrīšanai. Intīmās higiēnas ziepes ir tikai papildinājums, nevis aizstājējs pareizai higiēnai!

"Intīmās higiēnas mazgāšanas līdzekļi ir radīti, domājot par sievietes komfortu un labsajūtu. Tie ir rūpīgi sabalansēti pH līmenī un dermatoloģiski pārbaudīti, īpaši maigi un piemēroti ikdienas lietošanai," saka Alīna Fleišmane

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Intīmo ziepju vai mazgāšanās līdzekļu plusi

  • Dažas intīmās ziepes satur sastāvdaļas, kas var palīdzēt maskēt vai mazināt izteiktu maksts smaržu.
  • Var mazināt kairinājumu: intīmās ziepes var saturēt tādas sastāvdaļas kā alveja vai kumelīte, kas var nomierināt vieglu kairinājumu. 
  • Tīra intīmā zona nodrošina lielāku komfortu un pašapziņu.

Intīmo ziepju vai mazgāšanās līdzekļu mīnusi

  • Var izjaukt dabisko pH - makstī ir dabiski skāba vide, kas sargā no infekcijām, un katrai sievietei tas var atšķirties, tāpēc visi produkti noteikti nederēs visām. Intīmās ziepes var izjaukt līdzsvaru, palielinot infekcijas risku.
  • Var sakairināt jutīgu ādu. Dažas ziepes var saturēt smaržvielas vai citas sastāvdaļas, kas var kairināt maigo vulvas ādu.
  •  Pārmērīga tīrīšana var izraisīt sausumu un kairinājumu.

Kā pareizi izvēlēties intīmās ziepes? 

"Rūpīgi izlasiet ziepju sastāvu un izvēlieties tās, kas satur dabīgas sastāvdaļas un ir piemērotas jūsu ādas tipam. Atceries, ka intīmās zonas vide ir skāba, tāpēc izvēlieties ziepes ar pH līmeni, kas ir pēc iespējas tuvāks dabiskajam," atgādina farmaceite.

Intīmās kopšanas līdzeklim arī jābūt vecumam atbilstošam pH līmenim. Meitenēm no 3 līdz 14 gadu vecumam ir maz estrogēna, tāpēc jāizvēlas līdzeklis ar neitrālu pH. Sievietēm reproduktīvajā vecumā ir skāba maksts vide un būs piemērots līdzeklis ar 4–5 pH, bet menopauzes laikā estrogēna līmenis atkal pazeminās un pH ir neitrāls, jāizvēlas līdzeklis ar 6–7 pH.

"Izvairieties no ziepēm, kas satur parabēnus, sulfātus, krāsvielas un smaržvielas. Dodiet labāk priekšroku dabīgām sastāvdaļām, piemēram, alvejai, kumelītei, tējas koka eļļai," iesaka farmaceite. 

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Daži jautājumi par intīmo mazgāšanos

Cik bieži vajadzētu apmazgāties?

Pietiek ar vienu līdz divām reizēm dienā, pat menstruāciju laikā, ne biežāk. Lūdzu, nevajag pārspīlēt!

Vai vajag īpašu uzmanību pievērst pēc seksuālām attiecībām?

Atcerieties, ka nav steigas! Tu vari izbaudīt visu, nesteidzies skriet uz dušu. Bet pēcāk apmazgājies, darot to īpaši maigi. Būtiski - silts ūdens un mīksts dvielis. Bez spiediena vai berzēšanas.

Un atceries, ka mazgāšanās pēc seksa nepasargās tevi ne no grūtniecības iestāšanās, ne venerisku slimību riska. 

Vai vasarā ir jāmazgājas biežāk?

Protams, karstums un svīšana dara savu un mēs izmantojam iespēju lieku reizi ieiet dušā, bet ar intīmo vietu mazgāšanu nevajag pārspīlēt - reizi dienā ir pietiekami!  Ja karstā laikā jūti vajadzību pēc atsvaidzināšanas, parasti pietiks ar ātru noskalošanu ar ūdeni. Izvairies no aromātisko ziepju vai stipri smaržojošu produktu lietošanas, kas var izraisīt lieku kairinājumu.

Padomi, lai intīmā zona būtu vesela

1) Uzturi hidratāciju: dzer daudz ūdens, lai saglabātu hidratāciju arī no iekšpuses. Tas var palīdzēt uzturēt vispārējo ādas veselību, tostarp intīmajā zonā. 

2) Ģērbies, lai nodrošinātu ādas elpošanu: izvēlies vieglus, gaisa caurlaidīgus audumus, piemēram, kokvilnas apakšveļu un brīvu apģērbu. Tas nodrošina labāku gaisa cirkulāciju, samazina mitruma uzkrāšanos un diskomforta risku.

3) Atsvaidzinies pēc vajadzības: ja karstās vasaras dienās jūti vajadzību pēc atsvaidzināšanās, parasti pietiek ar ātru noskalošanu ar ūdeni. Izvairies no parastu ziepju vai stipri smaržojošu dušas želeju lietošanas, kas var izraisīt lieku kairinājumu.

4) Neatstāj mitrā vidē: pēc peldēšanas vai svīšanas sporta zālē noteikti nosusini savu intīmo zonu ar mīkstu dvieli. Mitrums var radīt labvēlīgu vidi baktērijām.

5) Lieto uzturā makstij labvēlīgus produktus: grieķu jogurtu, ķiplokus, lasi, riekstus. 

"Un atceries, ka, piedzīvojot pirmos problēmu simptomus intīmajā zonā – niezi, pietūkumu, dedzināšanu, smaržas izmaiņas vai mainītu izdalījumu krāsu vai daudzumu –, jādodas pie ģimenes ārsta vai ginekologa. Speciālists veiks nepieciešamās pārbaudes, noteiks diagnozi un ārstēšanu, kā arī ieteiks, kas jādara, lai no problēmas izvairītos nākotnē,” piekodina Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.

Raksts tapis sadarbībā ar Apotheka.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu