Šodienas redaktors:
Vita Daukste-Goba
Iesūti ziņu!

Kāpēc rudenī mums izkrīt mati? Kā pret to cīnīties?

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Rudenī tradicionāli ir lapkritis, taču, kad mums, aukstajai sezonai sākoties, sāk pastiprināti izkrist mati, drāma ir liela! Kāpēc tā mēdz notikt un kā ar to cīnīties?

Kāpēc mums rudenī izkrīt mati un kāds ir noslēpums to skaistuma un veselības saglabāšanai, stāsta "Apotheka Beauty" kosmētiķe Ieva Strautkalne.

Ja mēs rudenī izkrīt vairāk matu nekā citkārt, nevajag uzreiz uztraukties:

izkrītošo matiņu daudzums bieži vien ir tikai nekaitīga dabiskā atjaunošanās procesa sastāvdaļa — tāpat kā paši gadalaiki.

"Mati aug noteiktā, savā ciklā," stāsta "Apotheka Beauty" kosmētiķe Ieva Strautkalne.  "Izaugsme vairāku gadu garumā tiek saukta par anagēna fāzi. Pēc tam  mati nonāk katagēna fāzē. Dažu nedēļu laikā izaugušais mats izlien no mata sīpoliņa un galu galā izkrīt. Telogēnajā fāzē saknes atjaunojas un cikls sākas no jauna.

Matu augšanai raksturīgs cikliskums, kuru veido 3 fāzes: augšanas fāze (ilgst vairākus gadus), pārejas fāze (ilgst nedēļas) un, visbeidzot, izkrišanas fāze (ilgst vidēji 3 mēnešus). 

Matu izkrišana rudenī

Var pieņemt, ka sezonālā matu izkrišana ir saistīta arī ar ģenētiku. Tomēr, pēc ekspertes teiktā, precīzi cēloņi nav skaidri. "Daži zinātnieki pieņem, ka vasarā mums aug vairāk matu, jo ir nepieciešama lielāka dabiskā aizsardzība pret sauli," skaidro "Apotheka Beauty" kosmētiķe Ieva Strautkalne. "Tā kā rudenī tas vairs nav tik nepieciešams, ķermenis var ļaut matiem gatavoties izkrišanas fāzei." 

Protams, mati, kas izkrīt gadalaiku maiņas dēļ, atkal ataugs — tie mums būs vajadzīgi nākamvasar, kad uzspīdēs saule!

Tomēr, ja jums šķiet, ka izkrīt vairāk matu, nekā būtu normāli, ārsts to pārbaudīs. It īpaši, ja matu izkrišana turpinās arī pēc rudens!

Matu izkrišanas iemesli

Vairumā gadījumu matu izkrišanu izraisa iedzimti faktori. Vīriešiem tie palēnām atkāpjas pierē un kļūst retāki pakausī. Sievietēm mati kļūst plānāki. Matu izkrišanai var būt arī daudzi citi iemesli, ne tikai sezonāli un ģenētiski.

"Konkrētu iemeslu tikai ārsts to var noteikt," saka kosmētiķe Ieva Strautkalne. "Matu cikls parasti ir ļoti jutīgs pret ārējiem apstākļiem, piemēram, galvassegas spiedienu un sasprindzinājumu no pārāk stingrām frizūrām, kā arī dažādiem iekšējiem faktoriem."

Iekšējie faktori var ietvert hormonālās svārstības dzimstības kontroles, grūtniecības vai perimenopauzes dēļ. Tas var būt arī no stresa. "Mūsu prāts un ķermenis, tostarp mūsu āda, ir nesaraujami saistīti," saka Strautkalne. "Stress ietekmē asins plūsmu galvas ādā, iedarbinot noteiktus hormonus."

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Matu kopšana: 3 līdzekļi

Aukstums, sauss gaiss un karstums nelabvēlīgi ietekmē gan ādu, gan matus. Lai aizsargātu matus no šīs nelabvēlīgās iedarbības, jāatceras vienkārši, bet ļoti būtiski matu kopšanas soļi: lieto trīs matu kopšanas produktus, no kuriem diviem jābūt izskalojamiem – šampūnam, kondicionierim vai maskai – un vienam neizskalojamam – serumam, matu krēmam vai matu sausajai eļļai. 

Ja ikdienā matus žāvē vai veido ar karstajiem rīkiem (fēnu, lokšķērēm, matus taisnojošo pannu u. c.), noteikti jālieto speciālais līdzeklis matu aizsardzībai pret karstumu.

Pārtikas produkti matu izkrišanas novēršanai

“Lai mati būtu veseli un skaisti, svarīgi ēst sabalansēti un pilnvērtīgi. Jāatceras, ka sinerģija ir viens no svarīgākajiem principiem, pēc kura mūsu ķermenis darbojas, – veiksmes formula slēpjas kompleksā vitamīnu un minerālvielu uzņemšanā,” norāda Ieva Strautkalne. "Pilnvērtīga uztura trūkums var izraisīt matu izkrišanu. Tāpēc tas, ko ēdat, ir ļoti svarīgi matu veselībai!"

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Veselīgu matu augšanai eksperte iesaka pārtiku, kas ir bagāta ar dzelzi, omega-3 taukskābēm, cinku, biotīnu, selēnu un vitamīnu B5. Proteīni un antioksidanti ir arī sniedz savu labumu matu augšanā.

  • Pākšaugu un olu ēdieni - proteīni
  • Rieksti - omega-3 taukskābes un E vitamīns
  • Auzu pārslas – dzelzs, cinks un biotīns
  • Lasis -  omega-3 taukskābes
  • Aprikozes -  B5 vitamīns
  • Tomāti, mellenes, papaija un pākšaugi – antioksidanti.

Var lietot uztura bagātinātāju pret matu izkrišanu, taču tas noteikti jāsaskaņo ar ārstu.

"Ja jums nav slimību un ēdat sabalansētu uzturu, jūs saņemsiet visas organismam nepieciešamās uzturvielas, vitamīnus un minerālvielas, ar matiem nevajadzētu būt problēmām," tā Strautkalne.

Neizskaidrojamas matu izkrišanas gadījumā speciāliste vispirms iesaka veikt asins analīzi, kurā pārbauda vairogdziedzeri, vitamīnu līdzsvaru, dzelzs daudzumu, minerālvielas, mikroelementus, elektrolītus un hormonus organismā!

Raksts tapis sadarbībā ar "Apotheka".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu