Pēc tam, kad Gruzijas premjerministrs Iraklijs Kobahidze paziņoja, ka līdz 2028. gada beigām pārtrauks sarunas par valsts pievienošanos Eiropas Savienībai, vairākās Gruzijas pilsētās sākušies spontāni protesti, ziņo “Newsgeorgia” un “Paper Kartuli”. Protestētāji bloķēja ceļus Tbilisi, Kutaisi un Batumi, tostarp Rustaveli prospektu galvaspilsētā.
Video ⟩ Pēc varasiestāžu lēmuma apturēt sarunas par iestāšanos ES Gruzijā sākušies protesti (7)
Uz Rustaveli prospektu nosūtīti autobusi ar drošības spēkiem, bet Brīvības laukumu okupējuši īpašie spēki un policija ar ūdens lielgabaliem, ziņoja blogeris Nikolai Levshits. No Kutaisi tika ziņots par sadursmēm ar policiju.
Tbilisi
— Anton Gerashchenko (@antongerashchenko.bsky.social) November 29, 2024 at 12:29 AM
[image or embed]
Spontaneous protests erupt in various cities across Georgia following Kobakhidze's statement on suspending European integration
— NEXTA (@nexta_tv) November 28, 2024
In Tbilisi, protesters are gathering near the parliament, the offices of the ruling party "Georgian Dream," and the Presidential Palace.
At the… pic.twitter.com/nSBnKLV3bv
Chichinadze is hot aspot pic.twitter.com/FrXjuzgcF5
— Mariam Nikuradze (@mari_nikuradze) November 28, 2024
28. novembrī premjerministrs Iraklijs Kobahidze paziņoja, ka Gruzija atliks iestāšanās sarunas ar ES līdz 2028. gadam un atteiksies no ES budžeta dotācijām. Pēc viņa domām, līdz tam laikam valsts būs ekonomiski gatava sākt iestāšanās sarunas ar ES 2030. gadā. Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili atteikšanos no Eiropas ceļa nosauca par “konstitucionālā apvērsuma beigām” un “virzību no Eiropas uz Krieviju”. Viņa arī apsūdzēja valdību par “kara pasludināšanu tautai”.
Tajā pašā dienā Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju, ar kuru neatzina Gruzijas parlamenta vēlēšanu rezultātus, un aicināja rīkot jaunu balsojumu. Turklāt rezolūcijā bija iekļauts ieteikums noteikt sankcijas pret Gruzijas premjerministru.
Oktobra beigās notikušajās parlamenta vēlēšanās valdošā partija “Gruzijas sapnis” ieguva 53,93 % balsu, tādējādi nodrošinot vairākumu. Tomēr vēlēšanu rezultāti radīja šaubas opozīcijā un starptautiskajos novērotājos. ES un ASV norādīja uz daudziem pārkāpumiem, tostarp administratīvo resursu izmantošanu, balsu pirkšanu un spiedienu uz vēlētājiem.