Partija "Saskaņa" sestdien kongresā par valdes priekšsēdētāju ievēlēja tās ilggadējo līderi, kādreizējo Saeimas deputātu Jāni Urbanoviču, kurš 2023.gadā, uzņemoties atbildību par partijas zaudējumu Saeimas vēlēšanās, partijas vadību atstāja.
"Saskaņas" vadību atkal pārņem Urbanovičs
Par Urbanoviča vietniekiem ievēlēta bijusī Saeimas deputāte Regīna Ločmele un Rīgas domnieks Konstantīns Čekušins. Savukārt eiroparlamentārietis Nils Ušakovs iecelts par partijas domes priekšsēdētāju, saglabājot vietu arī partijas valdē.
Tādējādi partija atteikusies no iepriekšējā kongresā mainītā pārvaldības modeļa. Toreiz viena partijas priekšsēdētāja vietā tika nolemts izraudzīties trīs līdzpriekšsēdētājus. Šajos amatos toreiz tika apstiprināti Ušakovs, Ločmele un Rīgas domnieks Andris Morozovs.
Partija šodien kongresā arī grozīja tās statūtus, samazinot tās valdes locekļu skaitu no 19 uz 15, kā arī lēma, ka turpmāk visi balsojumi būs atklāti.
Valdē ievēlēti arī Valērijs Agešins, Sandris Bergmanis, Andrejs Bondarevs, Irina Dolgova, Viktors Jasiņavičs, Modris Karpovs, Andrejs Morozovs, Ivans Ribakovs, Gunta Šagbazjana, Aleksands Vasiļjevs, Anna Vladova.
Ušakovs partijas vadības ziņojumā norādīja, ka, viņaprāt, šis ir vislabākais pārvaldības modelis, lai partija varētu sagatavoties 2025.gada pašvaldību vēlēšanām. "Tas mums ir tikpat svarīgs pārbaudījums, cik notikušās Eiropas parlamenta vēlēšanas, tas ir nākamais punkts pirms ejam uz Saeimas vēlēšanām 2026.gadā," sacīja Ušakovs.
Urbanovičs solīja, ka centīsies nebūt vienpatis, bet koordinators. "Lai kādas sarunas amats uzliktu (..), lēmumus viens pats nekad nepieņemšu, to darīs valde," solīja Urbanovičs.
""Saskaņa" ir dzīva un vesela, "Saskaņai" atkal ir nākotnēs plāns un Urbanovičs gandrīz kā terminators ir atgriezies," savā uzrunā teica Ločmele, norādot, ka tās ir "trīs sliktas ziņas tiem, kas cerēja iedzert šampanieti "Saskaņas" bērēs".
Savukārt Čekušins savā uzrunā pauda, ka ir pienācis laiks atgriezties pie viena vadītāja sistēmas. Viņš sacīja, ka ir priecīgs, ka Urbanovičs vēlas atgriezties un cīnīties. "Mums ir nepieciešams cilvēks, kuru visi zina, kurš visu zina, kuram ir milzīga pieredze," sacīja Čekušins.
Vienlaikus viņš norādīja, ka efektivitāte, ko partija iegūs no viena vadītāja, nenozīmē visatļautību. Čekušins vērsa uzmanību, ka nākamajai valdei skaidri jāapzinās sava atbildība kontrolēt jebkuras darbības rezultātu, jo tieši valdei būšot gala vārds attiecībā uz visiem lēmumiem.
Tāpat Čekušins uzsvēra, ka jautājumā par "kādām apvienībām vai citām formām", viņaprāt, esošā valde ir spējīga panākt rezultātu, izvēlēties ceļu bez emocijām, ceļu, kas palīdzēs saglabāt "Saskaņu" politikā un aizsargāt tās vēlētājus.
Kā partijas Revīzijas komisijas priekšsēdētājs ievēlēts Aleksandrs Sakovskis, bet Revīzijas komisijas sastāvā ievēlēti Pāvels Goroškovs, Romans Mironovs, Deniss Petrovs, Ivars Strazds, Olga Tetere, Andrejs Žukovs.
Par "Saskaņas" Ētikas komisijas priekšsēdētāju ievēlēta Margarita Brikmane, bet Ētikas komisijas sastāvā ievēlēta Karine Akopjana, Dmitrijs Čerņavskis, Jekaterina Iļjina, Georgijs Jakovļevs, Roberts Krinbergs un Jurģis Leonovs.
Kā ziņots, partiju "Saskaņa" un "Stabilitātei" sadarbība gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, jo īpaši Rīgā, nav izslēgta, noskaidroja aģentūra LETA.
Pēdējās Saeimas vēlēšanās vismaz daļas krievvalodīgo vēlētāju pārstāvniecības Saeimā vietu ieņēma "Stabilitātei", kamēr "Saskaņa" no mandātiem bagātākās partijas pārtapa par tādu, kas pat netika pāri 5% barjerai ievēlēšanai Saeimā. Būtiskākā vismaz publiskajā retorikā redzamā atšķirība ir bijusi partiju nostāja saistībā ar karu Ukrainā - "Saskaņa" tūlīt pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā agresorvalsti nosodīja, taču "Stabilitātei" no konkrētas pozīcijas izvairās joprojām. Būtiski atšķiras arī šo partiju redzējums par Eiropas Savienības nozīmi un lomu. Tomēr, tuvojoties vietējā līmeņa vēlēšanām, netiek izslēgta iespēja, ka politiskie spēki varētu vai nu startēt kopā, vai arī sadarboties pēc ievēlēšanas Rīgas domē.